• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Çin Zulmünü Gözler Önüne Seren Kitap -2-

27 Temmuz 2021


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

Dün, -Çin zulmünü- dünya kamuoyunun gözleri önüne seren “Çin Kampından Nasıl Kurtuldum” kitabından bahsetmiştik.

Bugün de eseri Fransızcadan tercüme eden Prof. Dr. Mustafa Daş ile kaleme alan Rozenn Morgat’ın sözlerine özetle yer verelim:

“Türkiye’de okula giden çocuk ve gençlerimiz, ilk defa tarih kitaplarında Uygurların, Orta Asya’da devlet kuran bir Türk boyu olduğunu öğrenir ve Uygur gerçeğinden haberdar olur.

Türk asıllı Uygurların kendi alfabelerini icat etmiş ve matbaayı kullanmış olmaları da ayrı bir gurur kaynağıdır.

Bunların ötesinde, Türk tarihi ve edebiyatı uzmanları ve sınırlı bir çevre dışında, toplumumuzun geniş kesimleri, Uygurlar hakkında fazla bir bilgi sahibi değildir.

Hatta Uygurların yaşadığı toprakları, muğlak bir ifade olan “Orta Asya” tabiriyle ifade edilir.

Kadim Türk vatanı olan “Doğu Türkistan” denildiğinde, ideolojik bir söylem gözüyle bakılır ve ne yazık ki önemsizleştirilir.

Oysaki ne kadar ihmal edilirse edilsin, görmezden gelinsin veya unutulmuşluğa terk edilsin, tarihte ve günümüzde, ikibin yıldan fazla bir zamandır, Uygur ve Doğu Türkistan gerçeği vardır.

Uygurlar, öz vatanları Doğu Türkistan’da, Türkçenin Uygur lehçesi olan dilleriyle, inanç sistemleriyle, manevi değerleri ve aile bağlarıyla, yaşam tarzlarıyla, köyleri ve şehirleriyle, eğitim kurumlarıyla, devletler ve siyasi oluşumlar kurdular.

Parlak kültür ve medeniyetleriyle Türk-İslam âlemine ve bütün insanlığa medeni katkılar sundular, hizmet ettiler.

1949 Yılında Kızıl Çin, Doğu Türkistan’ı resmen işgal etti ve Şincan (Xinjiang, “Yeni Sınır”) Özerk Bölgesi olarak yapılandırdıktan sonra Doğu Türkistan’da halen devam etmekte olan ağır bir asimilasyon politikası uygulanmaktadır”.

Eseri kaleme alan Rozenn Morgat ise şunları söylemektedir:

Bir toplama kampına sürülen Gülbahar sürgünden kurtuldu. Yüzlerce saat süren sorgulamaya, işkenceye, açlığa, polis şiddetine ve beyin yıkamaya maruz kaldı.

Paris’te Uygur diasporasının bir protesto gösterisinde, kızının çekilen bir fotoğrafı dolayısıyla Çin, Gülbahar’ı, bir yıl tutukluluk süresinden sonra, hiçbir avukat ve yargıcın gölgesinin dahi olmadığı, dokuz dakikalık duruşmanın ardından, yedi yıl daha toplama kampında hapis cezasına çarptırdı.

Çin’deki kamplarda zulüm, her bir bireyi kendi özgün kişiliğinden mahrum etmekle başlar. Adınızı, elbiselerinizi ve saçlarınızı elinizden alırlar.

Böylece artık sizi diğerlerinden ayıran hiçbir şey kalmaz. Daha sonra bedeninizi, bu eğitimin Cehennemi ritmine maruz bırakır.

Günün onbir saati, penceresiz sınıflarda, Çinliler yorulmaksızın size Komünist Parti’nin şanını tekrar ettirir.

Eğer durursanız cezalandırılırsınız. ‘O zaman’ hiçbir şey hissetmeyene, hiçbir şey düşünmeyene kadar devam eder; zaman mefhumunu kaybedersiniz”

Evet, suret itibariyle insan olan ve insanlıktan zerre bir değer taşıyan hiçbir kimsenin kabullenemeyeceği yaşanmış Çin’in gerçek yüzü. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

benim gorduklerim

cin 50 yilinda kultur devrimini yaptiginda kendi ulkesinde ne kadar eskiye ait tapinak kilise vs varsa yikti ... suanda gezmeye gittiginizde gordugunuz butun tapinaklar 85 yilindan sonra yapilmaya baslandi .... ama. gelin gorun ki halen cinde 1000 senelik camiler duruyor ...pekinde quanzhou sehrinde ( ipek yolunun basladigi en guney.sahil sehri.) sahabelerin mezarlari bulunuyor ...sovyetler butun turk ulkelerini ele gecirerek ilerlerken .. dogu turkistan ileri gelenleri cinle anlasrak onlarin toprak butunlugune girdib( burda bir cok iperi gelen.onder karsi cikti ) bugun cinde 57 tane Irk bulunur ... her Irkin inanci konusmasi farklidir ...benim yasadigim eyalette 3 ayri dil konusulur kendi tvleri gazeteleri var ..ama.ulke dili Mandarin dilidir ... siz devamli cinde dogu turkistanli lara yapilan.zulumden bahsediyorsunuzda ..siz hic lanzhou lu musluman duydunuzmu ..cinde dogu turkistan nufusu 23 milyon ...lanzhou muslumanlari.130 milyon. xian muslumanlari 90 milyon bunlardan hic bahsedilmez neden ... sebeb cok basit ..cunku , o bolgelerde petrol yada degerli kaynaklar yok ..sadece dogu turkistan var ... o yuzden Usa destekledigi bir takim dernekler dogu turkistani kurtarmak onlari ozgurlestirmek adina.faliyet gosteriyor ( afganistan_ Irakta ozgurlestirdiklerini gorduk ) benim size tavsiyem normal.ucuslar basladiginda cine.ziyarete gidin o bolgeleri gorun gezin dolasin kendi gozlerinizle o inanilmaz hikayelerden cikmis cografyalari kendiniz gorun ... yillar once okulun dekanin ile ben.milliyetcilikt damarim kabarmis boyle sacma sapan.konusmalar yapmistim. dekanim bana ... sen olk once kendi ulkene bak .. siz de daha basi ortulu kadinlar universitede okuyamiyor ama senin esin bizde rahatca basi kapali.okuya biliyor .... buarada. bahsettigim gibi ... cinde 57 irk var her irk kendi torelerine bagli.olarak kendi yazilari var ...siz istanbuldaki dogu turkistanlilar bi konusun kendi aralarinda arapcami yaziyoar.yoksa cince mi Facebook saylarina girin ... arapcayi nerde ogrendikleini saniyorsunuzb.. Han irkindan olanlar 3 yil.oncesinde kadar tek.cocuk sahibi olurken onlar istedikleri kadar cocuk sahibi oldular 50 yildir ... han irkindan olanlar universyete sinavla vede parayla okurken onlar sinavsiz parasiz gidiyorlardi ....( ama.nedense islam aleminin en buyuk sorunu kiz cocuklarini okumaz erkelerde okumak.istemez ).. dedigim gibi gidin kendiniz gorun ... yada YouTube orada yasayan yabancilari.videolari vs var en.azindan.izleyin..selam ve dua ile
 • Yanıtla

Okur

Suriye'den, Afganistan'dan gelen müslümanları ne kadar seviyoruz ki Uygurları sevelim! Bizimki laf olsun.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23