• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Cemil Meriç Konuşuyor

14 Haziran 2021


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

Büyük münevverimiz merhum Cemil Meriç’in (D.1916-Reyhanlı/Hatay. Ö.13-Haziran 1987-İstanbul) vefatının 34.seneyi devriyesi. Ruhu için el-Fatiha.

Bu haftaki eserimiz, Ketebe Yayınlarından çıkan “Cemil Meriç Konuşuyor” isimli kitap. Hazırlayan Mustafa Armağan.

Cemil Meriç’i okumak ve idrak etmek, kendisini bu topraklara ait hisseden her insanımız için fener mesabesindedir ve sürekli zihin açıcı, ufuk açıcı ışık yaymaktadır.

Cemil Meriç’in ulaşılması zor taraflarından birisi de; inanmadığı hiçbir düşünce ve fikrin arkasından gitmemesi, inandıklarını ise samimi ve cesurca yazıp konuşmasıdır.

Yerli ve milli kaynaklı medeniyetimizin pınarlarını, Batı medeniyetinin suniliği karşısında vakurla akıtmıştır. 

Kitabı yayına hazırlayan Mustafa Armağan şöyle diyor:

Üslubunun şimşeğinden yayılan kıvılcımlar atom parçaları gibi sayfaların arasına dağılıyor; slogan gibi görünen hikmet ve arzu yüklü cümlelerde soluğu alıyor ve yazılarını içenlerin kanına karıştırıyordu birkaç dakikada.

Sonra damarlardan patlama sesleri duyuluyordu içten içe. İşte bu, halis muhlis Cemil Meriç üslubunun ta kendisiydi.

Kitapları, özellikle “Bu Ülke”den itibaren yoğun bir alakaya mazhar oluyor, peş peşe baskılar yapıyordu. “Mağaradakiler”, “Umrandan Uygarlığa” bir solukta okunuyor, keskin cümleleri ezberleniyordu. Ne var ki, Cemil Meriç aynı zamanda konuşan bir insandı.

Özellikle gözlerinin görmediği yıllar boyunca bütün yazılarını bir başkasına dikte ettirmiş yani konuşarak yazdırmıştı.

Bir de sık sık verdiği röportajları vardı Cemil Meriç’in. Bunların çok büyük bir bölümünü, bazı istisnalar hariç, banda kaydettirmez, yine yazdırırdı.

Böylece yazılarında yeterince yeşerme ve boy atma fırsatını bulamamış olan bazı düşüncelerinin açılımı röportajlarında yatıyor; bazen de tersine, röportajlarında patlattığı bir fikir tomurcuğu büyüyüp, ileride başlı başına bir yazı konusu haline gelebiliyordu.

Bir de elbette röportajın mahiyetinden kaynaklanan bir soru-cevap mantığı, bazı fikirlerini daha fazla açma ve pratiğe uygulama şansını tanıyordu kendisine.

Buradan yola çıkarak Cemil Meriç Külliyatına bir ek olmak üzere röportajlarını derleme çabasına girildi.

Daha önce bazı röportajları kitaplarının içerisine alınmış (mesela Kuğunun Son Şarkısı) ve okuyucusunun istifadesine sunulmuştu.

Yine de dergi ve gazete koleksiyonları arasında kalıp da kitaplaşma şansını bulamamış, hatta henüz basılmamış bir kısım röportajları mevcuttu.

Elinizdeki kitapta 1964 yılında Dönem Dergisinde yapılmış olan bildiğimiz ilk röportajlarından başlayarak, elden geldiğince titiz bir tarama yapılmış ve Cemil Meriç’in gizli kalmış bu sofrası, okuyucunun istifadesine açılmıştır.

Ezcümle:

“Cemil Meriç Konuşuyor” da Mustafa Armağan ayrı ayrı tarihlerde yapılmış, 32 röportajı bulup bir güzel hazırlamış.

Bu kitabı okuyacaklar, ülkemiz başta olmak üzere Batı’nın ve Doğu’nun insandan ve hayatta ne anladığını, Batının insanı tükettiğini, Doğu’nun inşa ettiğini görecektir.

Ketebe Yayınları: 0212-612 29 30 [email protected]

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Umut Özkan

okudum.. tavsiye ederim..
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23