Büyük fotoğrafa bakmak

02 Nisan 2019 Salı

Binbir çeşit yorumlardan bıkkınlık geldiği malumdur. Herkesin kafası şişti ve nice yorumlar ırmak gibi akıp gitmekte.

Bu sebeple yorum yapmaktan olabildiğince kaçınmak istiyorum. Bir de ben bunaltmak istemem.

Dünyanın en hareketli toplumuyuz. Dinamik, yoğun ve hızlı bir hayat akışımız var.

Siyasetten ekonomiye, ekonomiden sosyal hayatın hemen her noktasına nüfuz ediyor ve hangi sahada olursa olsun, hepimiz bildiğimizce hareket ediyoruz.

Bu halin en canlı örneğini siyasette de yaşıyoruz. 31 Mart yerel seçimlerinden çok ilginç tablolar çıktı ortaya.

İstanbul ve Ankara neticeleri (yazı yazarken netleşmemişti) bütün tahminleri altüst etti ve şaşırtıcı sonuçlar çıktı.

Ankara’nın 25 ilçesinden 19’unu Ak Parti aldı, 3 ilçeyi CHP, 3 ilçeyi de MHP adayı kazandı.

Belediye meclisinin çoğunluğu da yine Ak Parti ama gelin görün ki, büyükşehir başkanlığını malum ittifakın adayı kazandı.

İstanbul’un da 39 ilçesinden 24’ünü Ak Parti, 14’ünü CHP, 1’ni de MHP aldı. Yine belediye meclisinde Ak Parti çoğunlukta fakat büyükşehir başkanı malum ittifakın adayı gibi.

Siyaseti bilenler tarafından Ankara ve İstanbul’daki tablo pek kabul edilir değildir. Bu nedenle öncelikle büyük fotoğrafa iyi okumalı.

Büyük fotoğrafta ortaya çıkan sonuç şudur:

“Ülkenin bölünmez bütünlüğü” başta olmak üzere; “Tek Bayrak, Tek Millet, Tek Vatan, Tek Devlet” ilkesinin kabulü ve tartışılmaması.

Dünyanın hangi ülkesinde olursa olsun, 17 yıldır iktidarda olan siyasi bir kadronun yıpranmaması mümkün değildir ve böylesine itibar görmesi imkânsızdır.

Türkiye bu imkânsızlığı aşmış ve imkân haline getirmiştir. Türkiye geneli seçim sonuçlarındaki büyük fotoğraf, devlet millet bütünleşmesinin devamını onaylamıştır.

Güneydoğu’daki manzara bu düşüncenin mührü olmuş ve “devletimizin bölünmez bütünlüğünün” meşalesini yakmıştır. “Işık doğudan gelir” demiştir.

Büyük fotoğrafta Cumhur İttifakının yüzde 52 civarında olması, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, hükümete ve ittifaka bir güvenoyudur.

 Ayrıca Batılı liderlere, istihbarat örgütlerine ve terör örgütleriyle onları besleyen odaklara da “geçit vermeyiz” demiştir.

Her seçim sonrası siyasi partiler kendilerini gözden geçirirler, hararetli tartışmalar yaparlar, yer yerinden oynar sanırsınız ama yine pek çok kişi partideki yerini korur.

Bu seçim sonuçları artık böyle bir anlayışa da “dur” demiştir. Diğer partileri bilmem ve onların dünya görüşleriyle uzaktan yakından ilgim olmadığı için bir şeyler söylemek hadsizlik olur.

Büyük fotoğrafın söylediği ve güvenoyu verdiği Cumhur İttifakını oluşturan Ak Parti ve MHP, sonuçları köyden beldeye, ilçeden vilayete, mahalle mahalle araştırmalıdır.

Ayrıca teşkilatlar tepeden tırnağa elekten geçirilmelidir. Daha çok Ak Parti yapmalıdır.

Ezcümle:

Siyaset dinleme ve anlatma sanatıdır. Ak Partili kadroların, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı iyi dinlemeleri, anlamaları ve anlatmaları gerekmektedir. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • ŞahinbeyeŞahinbeye1 ay önce
  Allah ıslah etsin
 • ŞahinbeyŞahinbey1 ay önce
  YORUM yapan İdris cem sani.üçünüzünde zillet sever olduğunuz belli...Hüseyin Bey çok güzel bir yazı için teşekkür ederim yürekten.
 • YasinYasin1 ay önce
  Bence tayip kimseye birsey anlatmamali sadece dinlemeli
 • İdris Esenİdris Esen1 ay önce
  "Ak Partili kadroların, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı iyi dinlemeleri, anlamaları ve anlatmaları gerekmektedir."Hayır, tam tersi!!!
 • Cem İYİ Cem İYİ 1 ay önce
  Bence Cumhur Başkanı bundan sonra Milleti İYİ dinlemeli ve anlamalı. Yoksa kimler geldi kimler geçti. Sonun başlangıcı olabilir, büyük fotoğtaf bunu anlatıyor. Azarlayıcı ve ötekileştirici ,üstten bakıcı bir üsluptan artık vazgeçmeli. Üretime geçmeli, çılgın projelerden vazgeçmeli, ithalatı azaltacak tedbirler almalı yoksa Anadolu' nun mert oğlu da zamanı gelince Osmanlı tokadını yapıştırmayı bilir. Şimdilik sadece kulak çekildi.
 • SaniSani1 ay önce
  Malum yerine zillet diyin gene.Ankara melihin ahıdır desene.Mesele ders vermekmiş yoksa adaylar olsaİstanbul Binali beye hayır demezdi.Tek teselli dediğiniz gibi yüzde 52 duruyor.

Günün Özeti