• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
04 Ekim 2019

Bir Dünya Medeniyetinin Merkezi Topkapı Sarayı

Derler ki; “Tarihini bilmeyenlerin yahut inkâr edenlerin coğrafyasını başkaları çizer”. Yerkürede bu hakikati tüm acılarıyla yaşayan biz olduk.

Üç kıta yedi iklime hükmeden bir medeniyet devleti Osmanlı, eğer 780 bin metrekareye sıkışmışsa, bu hale düşmek, dışarıdan ziyade içerideki tarihini bilmeyen yahut inkâr edenlerin zihniyetleri yüzündendir.

Neyse mevzumuz şimdilik bu husus değil. Sözümüz, Topkapı Sarayı’nın Cumhurbaşkanlığı bünyesinde bulunan Milli Saraylar İdaresi’ne geçmesiyle sürsün.

Yazının sonunda söyleyeceğimi başa alayım da sonunu beklemeyeyim.

Cumhurbaşkanımız R. Tayyip Erdoğan, devletimiz ve milletimiz adına yine büyük bir vefaya, fedakârlığa, emaneti sahiplenmeye imza atmış, Topkapı Sarayı’nı Milli Saraylar İdaresine bağlayarak, tarihimizin ve medeniyetimizin layıkıyla anlaşılması ve yaşaması için işi ehillerine teslim etmiştir.

Önceki gün yolum Topkapı’ya uğradı. Sarayı daha yakından temaşa etme, gezme, bilgi alma ve öğrenme imkânı buldum.

Kitaplardan yahut gezerek öğrendiğimi, bildiğimi, tanıdığımı zannettiğim Topkapı Sarayı’nı meğer az tanıyormuşum.

¥

Milli Saraylar İdaresi hummalı bir çalışma başlatmış. Tabi öncelikle sarayın içerisindeki mekânların bakım ve onarımıyla işe başlanmış.

Ziyaretçileri rahatsız etmeden tarihe ve mekâna sahip çıkma mesaisi gece gündüz sürüyor. İnsana ve mekâna sahip çıkmanın ne demek olduğu bu çalışmalarda görülüyor.

Mevcut haliyle ziyarete açılan tarihi eserlerin sayısı 1000 civarında imiş. Daha 95 bini aşkın eser varmış ve bunların da ziyarete açılması için sayım işlemleri devam ediyormuş.

Bizim ülkemizde tarihi eserlere iki türlü bakış vardır.

Birinci bakış; “Turizme açalım, para getirsin, göze çarpan eksiklikleri giderelim, suya sabuna dokunmadan sürüp gitsin” halidir.

Topkapı Sarayı müze yapıldığı 1924 yılından bu yana böyle düşünenlerin yüzünden bir hayli çile çekmiş ve saraya “para getiren gelir kaynağı” olarak bakılmış.

Tabi toptancı olmayalım, belli dönemlerde sahiplenen Kültür Bakanları ve yöneticiler de olmuş ama saray daha çok tarihe, kültüre, medeniyete, Osmanlı’ya uzak duruşlu bakan ve bürokratların ilgisizliklerine kurban gitmiş.

¥

İkinci bakış; önce insana, tarihe ve eserlere, tarihin ve eserin harmanlandığı medeniyete, kültüre, sanata ehemmiyet veren ve bunların yaşaması için gayret eden, bürokratik ve siyasi engelleri aşan, emaneti sahiplenmenin-benimsemenin gereklerini yerine getiren samimiyet hali.

Topkapı Sarayı şimdi ikinci bakışı-hali yaşıyor. Topkapı’da tarih ve medeniyet yeniden tozlarından sıyrılarak, gün yüzüne çıkacağı zamanlara hazırlanıyor.

Topkapı denilince akla Mukaddes Emanetler bölümü gelir. Mukaddes Emanetler bölümü başta olmak üzere sarayda gezilip görülebilecek diğer mekânlarla birlikte yeni mekânların açılma çalışmaları yapılıyormuş.

¥

Ezcümle:

Topkapı Sarayı, uydurulmuş hayal ürünü harem hikâyeleri ve gece eğlenceleriyle değil, gerçek yüzüyle yeniden neşvünema buluyor ve asli hüviyetine kavuşuyor.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

şenay doğan

benim bildiğim dünya medeniyetinin merkezi allah ve rasulüdür birgün peygamber efendimizin yüzünde yattığı hasırın izi çıkmış sahabe efendilerimiz ra ya rasulallah sav size bir döşek edinelim buyurduklarında peygamber efendimiz sav benim dünyaya ülfetim yoktur bu dünyada ancak ağaç altında gölgelenen sonra ayrılıp terk eden binekli yolcu gibiyim buyurmüş döşek edinmekten bile imtina eden peygamberin saraylarla medeniyet inşa eden ümmeti!!!!!!!!!!!! Allaha emanet ol ya habiballah
 • Yanıtla

şenay doğan

bunu söylemekteki kastım şu idi sizin için şan şöhret şaşaa şatafat alkış övgü saltanat hayatın olmazsa olmazıysa siz sizi sevenler ve destekleyenlerle birlikte kendi şahsi medeniyetinizi inşaa edersiniz o sizin dünya medeniyetiniz olur ama öte yandan allahu teala da kendisini ve habibini sevenlerle sizin dünyanızdan ayrı bambaşka bir dünya medeniyeti inşaa eder nitekim bu gece rüyamda habibullahın bütün hayırları nefsine topladığını gördüm hamdolsun allaha emanet ol ya habiballah
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23