• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
09 Aralık 2019

BİAT 1 ve BİAT 2

BİAT 1 ve BİAT 2 isimli eserler, merhum Nuri Pakdil’e ait.

Edebiyat Dergisi Yayınları arasından çıkan iki kitap, birbirlerinin takipçisi gibi olsa da her bir yazı, zihinlerde devrim yapacak tesirde makalelerdir.

Yaşadığı çağı fikir ve düşünceleriyle etkilemek isteyen ve yine fikir ve düşüncelerini; toplumu ve devleti dışlamadan eyleme geçirmek isteyen, inanç değerlerinin; bu topraklara ve millete aidiyet duygusuyla pekiştiğine inanan her insanımız için Nuri Pakdil’in yazıları birer manifesto niteliğindedir.

“Biat” denilince belki akla farklı “Biatlar” gelebilir. Malum günümüzde öyle garip Biat inanışları var ki şaşırmamak ve savrulmamak elde değildir.

Oysa herkesin kendi aklının kendisini sevk ve idare için ikram edildiğini, bu ikramın sonuncunda sorguya çekileceğini idrak edenler bilir ki, Biat; “Allah’a, Peygambere ve Kur’an’adır”.

Hakk’a yapılan “Biat”, inananların kimlik ve karakterinin, “Biat” çerçevesinde oluşmasını sağlar. Nuri Pakdil’in kastettiği “Biat” budur.

Müslüman bir kimse “sorumluluk sahibidir”. Sorumluluk sahibi olmanın anlamı belki kişiden kişiye değişebilir ama Müslüman olmanın sorumluluğunu bilinçli şekilde taşıyan ve yaşayan kimseler için tarif nettir:

“İnsanı biz yarattık ve elbette içinden geçenleri biliriz; sağında solunda oturmuş iki alıcı (yaptığını) alıp kaydederken, biz ona şah damarından daha yakınız. O hiçbir söz söylemez ki, yanında çok dikkatli bir gözetleyici olmasın”! Kâf Suresi: 16-17-18.

Şimdi bu ayet-i kerimelere inanmaktan ziyade iman eden insanlar, Hakk katından gelen ilahi emirlerden başkasına “Biat” edebilir mi?

Nuri Pakdil’in “Biat”ı, Hakk’a ve Hakk katından gelenleredir. 

………………….

Hakk’a ve hakikate “Biatın” baş düşmanı, “Batıla Biattır”. Hakk ve Batıl mücadelesi bu sebeple değil midir? Batıl Hakk’ın, Hakk Batılın karşıtıdır.

Batıla “Biat” bir ahlak problemidir. Bu hususta Nuri Pakdil’in “BİAT 2” kitabından sözü sürdürelim.

“Yirminci yüzyıl, belki de en çok bunu bozdu insanda. Öldürme yaygınlaştıkça, birbirimizi öldürdüğümüzü gördükçe, buna tepki olarak yok etmeye başladık ahlakı.

Yirmidört saat ahlaklı kalabilen insan çok azdır. Dün tanıdığınızı bugün tanıyamaz oluyorsunuz. Ben de başkası için öyle oluyorum belki.

İlişkilerin sağlıklı kalabilmesi de ahlaka bağlıdır. Ahlaktan yoksunluk çürütüyor ilişkilerimizi.

Kutsal kitaptan uzaklaştıkça, kutsal kitabı okumayı bıraktıkça, kendi iç örgütümüzü kuramayacağımızı hiç düşündüğümüz oluyor mu?

Bu çağ, insandan iki öğeyi tam alamadıysa bile bu iki öğeyi insanda azalttı. “Ahlak ile onur”. Çağımız insanının yalpalayarak yürüyüşü, bir sarhoş gibi konuşuşu hep bundandır.

Maddesel gereksinimlerini karşılayışı, bolca karşılayışı, çağımız insanını onurlu yapamıyor. Yeryüzü onursuz insanın ağırlığına herhalde dayanamayacaktır”.

…………………..

Ezcümle:

Şah damarımızdan daha yakın olana Biat’tan koptukça parçalanıyoruz.

Eser hakkında: Edebiyat Dergisi Yayınları; 0312-384 31 20

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ATEİST

Peygamberi Hz Ömeri sorgulayan ümmetten yanmaz kefeni şeyhini sorgulamayan ümmete , kızına kefil olamayan peygamberden tüm ümmete kayıtsız şartsız direk cennet vaad eden şeyhlere geçiş süreci nasıl oldu. İslam adına hırsızlığı yandaşlığı rüşveti adam kayırmayı haksızlığı zülmü ne ara meşrulaştırdık savunur hale geldik. Bunlar hakkında da yazın Sayın yazar. MEKRUHTA BİAT YOKTUR İNSANI CEHENNEME YOLLAR.
 • Yanıtla

Iyildiz

Biat; “Allah’a, Peygambere ve Kur’an’adır”... Peki; U'lu'l Emr'e biat ne olacak...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23