• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
04 Haziran 2019

Bedenimizle Değil Ruhumuzla Yaşadığımız Bir Bayram Olsun

Bayram af günüdür, barış günüdür.

Bayramlar rahmete giriş günüdür

Bayram, Hak menzile varış günüdür

Gönlümü verdiğim bayramlar hani? Abdurrahim Karakoç. “Suları Islatamadım” kitabından.

Madem sözü Abdurrahim ağabeyden açtık. Bayramımızın hayırla geçmesini dileyerek Abdurrahim ağabey ve bütün geçmişlerimizin ruhlarına birer Fatiha okuyabilir miyiz?

“Gönlümü verdiğim bayramlar hani” diye soruyor ya Abdurrahim ağabey. Çok haklı. Artık bayramları gönlümüzle değil, bedenimizle yaşıyoruz maalesef.

Yani bayramları kabuktan öze indiremiyoruz. Bedenimizle değil, ruhumuzla yaşanan bir bayramımız olsun diye gayret edelim.

Daha açık nasıl söylenir bilemiyorum ama yukarıdaki dörtlüğün her mısraı ile kendimizi sigaya çekerek bayramlaşabiliriz.

Gerçi diyeceksiniz ki:

“Affetmek, barışmak kolay! Dinimizin emri gereği ve bayramın hürmetine elbet affetmeli ve barışmalı lakin affedilen kişiler de ‘Bakın haklıymışım, affederek özür diledi’ diye kendilerine pay çıkarıyorlar.

Barışılan kişi de aynı psikolojiyle hareket ediyor.

‘Büyükler affeder, küçük olarak bu affa layık olmalıyım. Barışan benden daha erdemli, alçak gönüllülük göstererek barış elini uzattı, ben de ona hürmet etmeliyim’ demiyorlar”. Peki, şöyle düşünebilir miyiz?

Dünyanın en ağır yükü, insan yüküdür dostlar. “İlahi yükü sırtlanmışız da insan yükünü mü taşıyamıyoruz” deyip, bu yükü taşıyan büyüklerimize bakarak onların yolundan gidemez miyiz?

İşte bu satırları böyle büyük önderlerimizden, İstanbul’un manevi Fatihi Akşemseddin Hz.’lerinin diyarı Göynük’ten yazıyorum.

Kadir gecesini ve son teravihi burada ikame etmek nasip oldu. Akşemseddin Hz.’lerinin türbesinin yanında bulunan Orhan Gazi oğlu Gazi Süleyman Paşa’nın yaptırdığı büyük camide; trafiksiz, telaşsız, gürültüsüz, patırtısız, insanların birbirlerine selam verip aldığı bir ortamda ihya ettik.

Sözü buraya getirip de Hacı Bayram Veli Hz.’lerinin, Göynük’e sahiplik ve bekçilik eden iki halifesi Akşemseddin Hz.’leri ile Ömer Emir Sıkkîîn Hz.’lerini rahmetle anmamak olmaz. Hakk dostları burayı kendilerine dünyalık mekân eylemişler.

Göynük’e ziyaret için gelenlerin yüzde doksan beşi, bu iki ulema ile bir de kaynaklarda az bir bilgi bulunan Debbağ Dede Hz.’leri için gelmektedir.

Elbet şehrin 700 yıllık bir Osmanlı şehri oluşu, sakin şehir oluşu ve halkının misafirperver oluşu da önemli faktörlerdendir.

Bayramdır laf uzamasın, yazıyı Akşemseddin Hz.’lerinin bazı nasihatleriyle bitirelim.

“Dünyanın mutluluğuna mağrur olma. Kimseye eziyet ve cefa etme. Ömrün hayırlı geçsin istersen, kimsenin nimetine haset etme.

Çok uyumak, kazancın azalmasına sebep olur. Yalnız yolculuğa çıkma. Seher vakti Kur’an oku. Daima Allah’ı zikret.

Kendini başkalarına methetme. Harama bakma, yoksa gaflete düşersin. Edepli ve cömert ol. Kimsenin kalbini kırıp viran eyleme”.

Evet, hazretin sözleri tabii ki bu kadar değil. 

Hayırlı bayramlar. 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı