Bayramın umdelerinden biri de vatana bekçiliktir

23 Ağustos 2018 Perşembe

Ulu mâbedde karıştım vatanın birliğine,

Çok şükür Tanrıya, gördüm, bu saatlerde yine

Yaşayanlarla beraber bulunan ervâhı,

Doludur gönlüm ışıklarla bu bayram sabahı. Yahya Kemal, Süleymaniye’de Bayram Sabahı!

……………

Bizde Ramazan ve Kurban bayramı, dini ve milli değerlerimizle mayalanarak yaşanmakta ve idrak edilmektedir.

Bizim insanımızın milli değerlerini, İslam’ın birleştirici ve bütünleştirici temeli oluşturmaktadır. “Vatan, bayrak, toprak, millet, devlet ve din” sevgisi, aynı potada eriyerek, milli bir ruh ve vicdan meydana getirir.

İnsanı insan eden ruhtaki bu mayadır. “Ahlak, edep, hayâ, hak, hukuk, helal, haram” gibi dünya ve ahiret dengesini oluşturan unsurlar, ancak böyle insanlarda bulunabilir.

“Vatana, ezana, bayrağa, toprağa, devlete, millete” elbette bu ruha sahip kimseler sahip çıkar ve bekçilik ederler.

Ruhunu kirletmemiş-kirlettirmemiş, fıtratından gelen temiz mayasını bozmamış-bozdurmamış kim olursa olsun, hangi devletin hüviyetini taşırsa taşısın, ruhu ile aklı arasında gelgit yaşamayan her insanın içinde vatan sevgisi ve bağlılığı vardır.

………………

Yalnız içinde sevgi olmayan her bağlılık tehlikelidir. Böylelerin ne kendilerine ne ailelerine ne barındıkları memlekete hayrı dokunmadığı gibi ihanetten de geri durmazlar.

Bizde böyleleri çoktur lakin şimdi onlar üzerinden bayramı ve muhtevasını zedelemeyip, ruhu temiz insanlarımızla hemhal olalım.

İnsan ve vatan yekvücuttur. En fakir milletler, en çorak bir toprak parçasını dahi vatan bellediyse orasını en güzel bir toprakla mübadele etmez.

Bu açıdan kendimize baktığımızda görülür ki, milli şahsiyetimizin tartışılmaz taraflarından birisi topraklarımızdır.

Yine milli ve dini gelenek yapımızda “toprak, bayrak, din ve hürriyet”, bağımsızlığımızı sembolize etmektedir. İçeriden ve dışarıdan bize öfke besleyenler de zaten bu sembollere düşmanlık etmektedirler.

…………..

Yahya Kemal’e göre vatan hiçbir zaman bir nazariye değil cedlerin mezarıdır. Camilerin kurulduğu yerdir.

Vatan; havasıyla, suyuyla, kırları ve dağlarıyla, sabahı ve geceleriyle, bilhassa ruhu temiz insanlarıyla, üzerinde yaşanılan ve her daim muhafaza edilmesi her haliyle sevilmesi gereken bir yerdir.

İşte canlı bir örnek! Üstelik şimdiye kadar hiç görmediğimiz bir vatanperverlik örneği:

Bayramın ilk günü, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan Özbal ve Vali Cüneyit Orhan Toprak, Yüksekova’daki 3. Piyade Tümen Komutanlığındaki Mehmetçiklerimizle bayramlaşarak bölgede incelemede bulunmuşlar.

……………..

Ezcümle:

Devletine, bayrağına, milletine, dinine bağlı insanlar, kendilerini memleketin tapu sicil memuru olarak görürler ve ülkemiz bu insanların omuzlarında yükselir.

Bunun için de öncelikle ahlaklı bir ruha sahip olmak gerekir. Ancak ruhu temiz insanlar vatana bekçilik edebilirler.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

    Günün Özeti