• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Anketlere inanmalı mıyız?

21 Mart 2019


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

Şahsen inanmam. Çünkü büyük ölçüde nerede ve nasıl yapıldığını bilirim ve bu yüzden şüpheyle yaklaşırım.

Elbette işini düzgün yapan şirketler yok demiyoruz vardır ve iddialı olabilirler. Yalnız anket firmalarının başında olan şahısların düzgün olması yetmez.

Anket yapan kişilerle, sorulan sorulara cevap veren kimselerin neye, kime göre nasıl cevap verdiği önemlidir.

Mesela şimdiye kadar hangi hususta olursa olsun, karşılaştığım hiçbir ankete doğru cevap vermedim. Neden peki?

Birincisi, soruyu soranın ve sorduranın niyetinin, gayesinin ne olduğunu ve hangi sebeple düşünceme müracaat ettiklerini ve nasıl bir neticeye varmak istediklerini bilemem.

Bunları bilmeden, önüme gelen her soruya cevap vermek yerine ya soruyu reddederim, soru da ısrar edilince de işe yaramayacak muğlak cevaplar vermeyi yeğlerim.

Aslında pek çoğumuz böyle yaparız. Bu hal, insanları yanlış yönlendirmeme endişesidir.

Hatta bazen de anketörün dünya görüşüne yahut yaptığı işine göre cevap verip, onu mutlu etmek için cevap verildiği de olur.

………………..

Anket şirket sahipleri ve çalışanlar robot değiller. Onların da savundukları ideolojileri var ve ideolojilerinden bağımsız hareket etmeleri düşünülemez.

Belki aksini iddia edebilecek çıkabilir. Geçin anam babam geçin oraları.

Bu köprülerin altından akan sular, denizleri deryaları, okyanusları dolaşıp buharlaşarak gökyüzüne çıkıp tekrar suya dönüştüler.

Hele hele Türkiye gibi her saat ayrı bir siyasi gündemle zıp zıp zıplayan bir ülkede, sabah yapılacak anketin sonuçları öğleden sonra yıldırım hızıyla değişir ve değişmektedir.

 Cumhurbaşkanımız R. Tayyip Erdoğan ve MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin anketlere ‘güvenmeme’ sebepleri, anketçileri de ülkemizi de milletimizi de iyi tanımalarından dolayıdır.

Her iki liderimiz de milletinin vicdanına imanına güvenir. Kişinin imanı, vicdanının bekçisidir. Anketçilerin önemli kısmı bu bekçilere ulaşamaz ve ulaşsalar da istedikleri cevapları alamazlar.

Bu yüzden anket sonuçlarına göre siyasi neticelere varmak, sonuçlar üzerinden yorumlar yapmak, kamuoyunu aldatmaktan başka bir şey değildir.

…………………

1994 seçimlerinde şahsım bir anket şirketinin koordinatörlüğünü yapmıştı. O günlere dair Cumhurbaşkanımız Erdoğan’dan bir hatıra nakledeyim.

Cumhurbaşkanımız anket şirketleriyle çalışır ama getirdikleri neticeye şerh düşer. Kendisinin belli adresleri ve ölçüleri vardır, o sonuçları esas sayar.

94 mahalli seçimlerinde Erdoğan’ın masasına İstanbul’un geneli ve ilçeleriyle ilgili anket sonuçları konulmuştu.

Bütün sonuçları tek tek inceledi ve sıra Gaziosmanpaşa ilçesinin anketine gelince; “Bu anket masa başı hazırlanmış ama doğruya en yakını” diye eliyle itekleyiverdi.

İlgili arkadaşlar araştırdı ve hakikaten de meğer Gaziosmanpaşa anketi, yeterli eleman bulunamadığı için masa başında hazırlanmıştı.

Ezcümle:

İmanıyla vicdanı arasında doğru iletişim kurabilenlerin oyunun rengi, sandığın başında belli olur. Bunu da anket şirketleri bilemez. 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23