Anketlere inanmalı mıyız?

21 Mart 2019 Perşembe

Şahsen inanmam. Çünkü büyük ölçüde nerede ve nasıl yapıldığını bilirim ve bu yüzden şüpheyle yaklaşırım.

Elbette işini düzgün yapan şirketler yok demiyoruz vardır ve iddialı olabilirler. Yalnız anket firmalarının başında olan şahısların düzgün olması yetmez.

Anket yapan kişilerle, sorulan sorulara cevap veren kimselerin neye, kime göre nasıl cevap verdiği önemlidir.

Mesela şimdiye kadar hangi hususta olursa olsun, karşılaştığım hiçbir ankete doğru cevap vermedim. Neden peki?

Birincisi, soruyu soranın ve sorduranın niyetinin, gayesinin ne olduğunu ve hangi sebeple düşünceme müracaat ettiklerini ve nasıl bir neticeye varmak istediklerini bilemem.

Bunları bilmeden, önüme gelen her soruya cevap vermek yerine ya soruyu reddederim, soru da ısrar edilince de işe yaramayacak muğlak cevaplar vermeyi yeğlerim.

Aslında pek çoğumuz böyle yaparız. Bu hal, insanları yanlış yönlendirmeme endişesidir.

Hatta bazen de anketörün dünya görüşüne yahut yaptığı işine göre cevap verip, onu mutlu etmek için cevap verildiği de olur.

………………..

Anket şirket sahipleri ve çalışanlar robot değiller. Onların da savundukları ideolojileri var ve ideolojilerinden bağımsız hareket etmeleri düşünülemez.

Belki aksini iddia edebilecek çıkabilir. Geçin anam babam geçin oraları.

Bu köprülerin altından akan sular, denizleri deryaları, okyanusları dolaşıp buharlaşarak gökyüzüne çıkıp tekrar suya dönüştüler.

Hele hele Türkiye gibi her saat ayrı bir siyasi gündemle zıp zıp zıplayan bir ülkede, sabah yapılacak anketin sonuçları öğleden sonra yıldırım hızıyla değişir ve değişmektedir.

 Cumhurbaşkanımız R. Tayyip Erdoğan ve MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin anketlere ‘güvenmeme’ sebepleri, anketçileri de ülkemizi de milletimizi de iyi tanımalarından dolayıdır.

Her iki liderimiz de milletinin vicdanına imanına güvenir. Kişinin imanı, vicdanının bekçisidir. Anketçilerin önemli kısmı bu bekçilere ulaşamaz ve ulaşsalar da istedikleri cevapları alamazlar.

Bu yüzden anket sonuçlarına göre siyasi neticelere varmak, sonuçlar üzerinden yorumlar yapmak, kamuoyunu aldatmaktan başka bir şey değildir.

…………………

1994 seçimlerinde şahsım bir anket şirketinin koordinatörlüğünü yapmıştı. O günlere dair Cumhurbaşkanımız Erdoğan’dan bir hatıra nakledeyim.

Cumhurbaşkanımız anket şirketleriyle çalışır ama getirdikleri neticeye şerh düşer. Kendisinin belli adresleri ve ölçüleri vardır, o sonuçları esas sayar.

94 mahalli seçimlerinde Erdoğan’ın masasına İstanbul’un geneli ve ilçeleriyle ilgili anket sonuçları konulmuştu.

Bütün sonuçları tek tek inceledi ve sıra Gaziosmanpaşa ilçesinin anketine gelince; “Bu anket masa başı hazırlanmış ama doğruya en yakını” diye eliyle itekleyiverdi.

İlgili arkadaşlar araştırdı ve hakikaten de meğer Gaziosmanpaşa anketi, yeterli eleman bulunamadığı için masa başında hazırlanmıştı.

Ezcümle:

İmanıyla vicdanı arasında doğru iletişim kurabilenlerin oyunun rengi, sandığın başında belli olur. Bunu da anket şirketleri bilemez. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • BaydaraBaydara1 ay önce
  Musa Eroğlu'ndan yolun sonu görünüyor dizeleri iyi gelir inanmayanlara
 • MusabMusab1 ay önce
  Bismillahirrahmanirrahim imanlı dedelerimizn sözleri biz torunlarına vasiyet niteliğindedir onlar nasıl fatih sultan muhammed selaheddin eyubi yavuz selim abdulhamit han ömer muhtar adnan menderes turgut özal necmeddin erbakan hoca hazeratı demişlerse bizde diyoruzki receb tayip erdoğan ki ayni silsilenin halkasıdırağrı doğubeyazıt tan eselamun aleyküm bu hep büyle devam edecek inşaallh
 • Nazım KARAMEHMETNazım KARAMEHMET1 ay önce
  Anketler hiçbir zaman doğru sonuç veremedi.Geçen seçim bir tanesi yakın bilmişti.
 • HaRuNHaRuN1 ay önce
  Eyt çıksın, istikrar sürsün, Türkiye büyüsün :) bu seçime kesinlikle eyt damga vuracak
 • MisafirMisafir1 ay önce
  "Her iki liderimiz de milletinin vicdanına imanına güvenir. Kişinin imanı, vicdanının bekçisidir. " ne demek şimdi bu. Cumhur ittifakina oy vermeyenlerin imaninda sorun mu var demek istiyorsun. Yaziklar olsun size!! Akpartiyi anketler yuksek gosterince guveniyordunuz dusuk gosterince guvenmiyorsunuz. Ikiyuzlu davranmamak gerek.
 • Büyük OsmanlıBüyük Osmanlı1 ay önce
  Şimdiye kadar anketlerinen ilgili hiç şikayetiniz olmadıda, Şimdi neden güvensiz oldu. Herhalde gidici oldukları anladılar onun için feveran ediyorlar.
 • nostaljinostalji1 ay önce
  16 yıldır inanıyordunuz ne oldu? Anketler işinize gelmeyen sonuçlara ulaşınca ne oldu?
 • BirisiBirisi1 ay önce
  Daha önce inanıyordunuz ama. Birileri inanmıyorum dedi diye mi inanmamaya başladınız.
 • ZeynebZeyneb1 ay önce
  SONAR anketine inanmayın mantıklı gelen Adil Gür anketleri oluyor.
 • ErcanErcan1 ay önce
  Bizdeki basın (Gerek iktidar gerekse muhalefet yanlısı) işine geleni fark açılıyor, işine gelmeyen ise komik anket diye lanse ediyor.
 • CabbarCabbar1 ay önce
  Anketi falan boş ver. Milleti 17 yılda kuru soğana muhtaç edenler, şimdi çıkmış düzelteceğiz oy verin diyorlar. Peki bu millet bu kadar aptal mı?
 • YücelYücel1 ay önce
  İşimize gelene inanmalıyızGelmeyeni karalamalıyız
 • AliAli1 ay önce
  Zamanında yüzde 60 derken inanıyordunuz

Günün Özeti