• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
20 Eylül 2019

Ahilik Günümüzde Tesis Edilebilir mi?

Bilmeyen ve duymayan dostlar için hatırlatalım. 18-22 Eylül tarihleri arası, “Ahilik Haftası” olarak kutlanıyor.

Anadolu Selçukluları ve Osmanlı Devleti’nin hâkim olduğu geniş coğrafyanın tüm yerleşim yerlerinde tatbik edilmiş bir sistemdir.

Öyle zamanlar yaşanmıştır ki, mesela Ankara Orhangazi tarafından fethedilmeden önce İlhanlılar vardır ve şehirde büyük bir yönetim boşluğu doğmuştur.

Orhangazi’nin fethine kadar geçen sürede şehri Hacıbayram Veli Hz.leri, öncülüğünde “Ahiler” yönetmiştir. Bu sebeple de Ankara’nın fethi kolay olmuştur.

Sadece Ankara’da değil, pek çok yerde meydana gelen yönetim boşluklarında “Ahi Teşkilatları” vazife üstlenmiştir.

Görüldüğü gibi yine geçmişe öykündük. Geleceğimize dair söyleyecek sözümüz-yüzümüz olmayınca böyle geçmişe öykünüyoruz işte.

………………

Başlıktaki soruya nasıl cevap verelim şimdi. Halimiz-mecalimiz ortada, ticaretimiz başta olmak üzere tüm amellerimiz meydanda, yani yolumuz yol değil.

Para putumuz olmuş ama üstünü dini ve milli değerlerle ambalajladığımız için görülmüyor zannediyoruz. Bal gibi görünüyor fakat görenler de görmezden geliyor.

Ya ezeli-ebedi görücü! Esas görücüye ve ahirette hesaba çekileceğimize inanarak işlediğimiz amelleri kimsenin yüzümüze vurmasını istemeyiz. Zaten kimse de cesaret edemez.

Hele bir vursun. Kimin gücü yetiyorsa ve elinden ne geliyorsa, adamın canına okuruz. İşinden-aşından ederiz. Daha ötesini saymayalım.

İşte geçmişteki “Ahilik Müesseseleri” tüm bu problemlerin üstesinden gelmesini bilmiştir. Sebebi çok açıktır.

Ahi başlarının ve üyelerinin öncelikleri; “Allah’ın her an kendilerini gördüklerine tam iman etmeleridir.”

Bu nedenle onlar; helal yiyerek, helal içerek, helal kazanarak, helal harcayarak, farz ve sünnete tam uyarak, işte, çarşıda, pazarda, ailede, komşuluk ilişkilerinde ve insanın hareket ettiği her yerde; gıybet, iftira, bühtan ve benzeri Cehennemi hasletlerden uzak yaşayarak, huzur ve güven ortamını sağlamışlardır.

Bunlar hayal gibi gelebilir bazılarımıza. Hayal değil, tarihi hakikatlerdir. Denilirse ki;

- “Bugünün insanı günümüze bu özellikleri taşıyabilir mi? Bu yükü yüklenebilir mi”? Ona bir şey diyemem. “Olur” dersem kendimi inkâr etmiş olurum. Geçelim.

……………

Ahiliği lafta tutup, haftalar kutlayarak, isteyerek-istemeyerek, ahilik kültüründen uzak organizasyonlara ve kimselere para harcayarak tatbikata geçirmemiz mümkün değildir.

Her şeyden öte Ahilik bir samimiyet ve fedakârlık müessesesidir. Kutlamalarda da bu görülmemektedir.

 Yalnız bu kadar umutsuz olmak doğru mu? Umutsuz değilim. Ahiliğin idamesi için çok şey değil, sadece “amentüsü temiz ve sağlam sıfır kilometre insanlar” bulursak neden olmasın. Geçelim.

………………

Ezcümle:

Dostlar bildiğiniz gibi dünyanın her yerinde insanlık ciddi bir savrulmanın girdabında! Ülkemizde de durum mütedeyyin aile başta olmak üzere meydanda.

Ahiliğin inşasını devletten yahut STK’lardan beklemek yerine, aklı erenlerimiz önce kendilerine sonra aile üyelerine uygulayabilir ve uygulatabilirse, ilk tohumlar ekilmiş olur. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı