• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

100 Soruda Kudüs

04 Mart 2019


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

Mescid-i Aksa’yı gördüm düşümde

Götür Müslüman’a selam diyordu

Dayanamıyorum bu ayrılığa

Kucaklasın beni İslam diyordu. Mehmet Akif İnan.

………………..

Bu haftaki eser Rumuz Yayınları’ndan çıkan “100 Soruda Kudüs” isimli kitap.

100 soruya sahasında uzman iki isim cevap vermiş. Prof. Dr. Zekeriya Kurşun ile Zekeriya hocanın doktora öğrencisi Ali İhsan Aydın.

Yazıya başlamadan Zekeriya hocayı arayıp 101. soruyu ben sordum:

-Hocam Kudüs meselesi Arap âlemini ne kadar ilgilendiriyor? El-cevap:

-“Arap yöneticiler ilgileniyormuş gibi yapıyorlar. Kimi devletler, halklarının Filistin’e olan ilgisine karşı umursamaz davranmamak için, kimileri de Kudüs’te bir paylaşım olursa biz de pay alalım diye oturdukları yerden başlarını kaldırıp, ne oluyor diye bakıyorlar”.

Hoca cevaba bir ilave daha yaptı; “Ne yazık ki, nüfusları 500 milyonu aşan Asya halkları da Kudüs’ten yeterince haberdar değiller” dedi.

……………..

Sonra kendime sordum:

-“Biz Kudüs’ü ne kadar biliyor, anlıyor ve Kudüs’ün bağımsızlığının Türkiye’nin bağımsızlığı demek olduğunu idrak edebiliyoruz”?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tavizsiz ve güçlü duruşu ile Kudüs davasına inanan halkımızın ekseriyetinin desteği olmasa, içteki ve dıştaki Haçlılar, Kudüs’te de İstanbul’da da ezanları sustururlar.

İsrail, ABD ve İngilizlerin Kudüs üzerindeki emellerinin altında yatan ana sebep, Türkiye üzerine çöreklenmek ve istedikleri gibi at koşturmaktır.

Kudüs, magazinleştirilen haberlerle ve yemeli-içmeli gezi yazılarıyla öğrenilmez. Tarihi geçmişi ve bugünü anlaşılarak öğrenilir.

İşte bu kitap, 100 soruda Kudüs’ü ele almış. Burada sözü Zekeriya hocaya bırakalım:

………………

“Kudüs 100 yıldır kan ağlıyor.

Ünlü bir Katolik olan Mark Sykes’in telkini ve meşhur kimyager Siyonist Weizmann’ın girişimi ile İngiltere dışişleri bakanı Balfour’un deklarasyonundan başlayarak, Birinci Dünya Savaşı yıllarında İngiliz işgaline girdiğinden beri kan ağlıyor Kudüs.

Kudüs, İngilizlerin idaresinde gerçekleşen Müslüman-Yahudi çatışmasını, ağlama duvarından el Halil camisine, oradan bütün kutsal mekânlara taşıdığından beri kan ağlıyor.

İkinci Dünya Savaşında sokaklarında bütün kirli ellerin buluşup tokalaşmasından ve istihbarat ağlarının kesişmesinden sonra da kan ağlamaya devam etti Kudüs.

1947’de BM’nin taksim planı bir kere daha ağlattı Kudüs’ü. İngilizlerin bölgeyi boşaltıp, 1948 yılı Mayıs ayında İsrail devleti ilan edildiğinde artık kurumuştu gözleri Kudüs’ün. Akıtacak ne yaş kalmıştı ne de ağlayacak mecali”.

…………………

Eserde 100 soru şu şekilde planlanmış. 25 soruyla Osmanlı öncesi, 50 soru ile Osmanlı dönemi, 25 soruyla da Osmanlı sonrası dönem anlatılmış.

Kitap, güvenilir kaynaklara, arşiv belgelerine ve onlara dayalı yapılan akademik çalışmalara müracaat edilerek yazılmış.

Eser, Kudüs okumaları yapacak ve Kudüs’e seyahat edecekler için tarihi rehber niteliğinde hazırlanmış.

Kitap hakkında: Rumuz Yayınları; 0216-530 07 50

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23