• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
01 Mayıs 2019

1 Mayıs Dünyada Bayram Bizde Niye Kavga

“1 Mayıs İşçi Bayramı” diyorlar. Batı’dan uydurulan bir sürü bayram var bizde.

Bu da onlardan birisi! Neresi milletimizin hangi değerleriyle örtüşmekte ve kabul görmektedir?

Milli ve dini bayramların dışında bize ait olmayan, kültürümüzün ve tarihimizin hiçbir yerinde yer almayan ve geleneğimizdeki “bayram” isminin de muhtevasını bozarak, kapitalizme hizmet eden soygunların adına “bayram” demek ayıp değil mi?

Tabi kimse kimseyi zorla soymuyor. Soyanın da soyulanın da aklı var, düşüncesi var ama genelde bu bayramlarda ihtiyaçlar değil, tüketilmesi gereken ihtiyaç dışı ne varsa aldırılıp sattırılmaktadır.

Neyse mevzuyu dağıtmayalım. 1 Mayıs İşçi Bayramının da kökeni topraklarımıza ait değildir. Bizim inanç geleneğimizde “işin, aşın, emeğin” çok kutlu bir yeri vardır.

Toplum olarak insanımızın fıtri yapısına uymayan bu işçi bayramı ithaldir.

Hadi olabilir diyelim. Peki, bütün dünyada düğün-bayram gibi kutlanırken, neden bizde yıllardır 1 Mayıs kavga ve kargaşaya sebep olmaktadır?

Madem 1 Mayıs işçi bayramı, o halde neden bazı sendikalar ve sözde STK’lar, milleti ve devleti tehdit ederek bayram kutlamak isterler?

Mesela DİSK neden, Hak-İş gibi Türk-İş gibi yahut sağduyu sahibi diğer sendikalar gibi hareket etmez de sürekli kargaşa çıkarmaya çalışır?

Peki, bunların içerisinde yer alan Mühendis ve Mimar Odaları ve Tabipleri Birliği gibi örgütlerde işçi sendikası mıdır? Her ikisi de zenginler kulübü değil midir?

Bir de hatırlanırsa, 28 Şubat darbecilerini destekleyen ve “Beşli Çete” diye anılanlar da bunlar değil miydi?

Bir işçi sendikasının, millete karşı yapılan darbenin içerisinde hangi akıl ve mantık çerçevesinde yer alması nasıl kabul edilebilir?

Bir de şuna çok şaşarım.

Milletin sırtından zengin olan ve toplumdan ayrı yiyen, içen, halkın içine girmeyen, iş ve işçi denildiğinde burunlarını kıvıran, yüzlerini buruşturan ve özel alanlarında barınan, beslenen çeşitli kesimler de 1 Mayıs İşçi Bayramının propagandası yapmaktalar.

…………………

Ezcümle:

Bu ülkede Hak-İş gibi, Türk-İş gibi büyük işçi konfederasyonları da var.

Toplumu ve devleti kucaklayarak bayramlarını yapmakta ve üyelerinin sesini, düşüncesini, isteğini, “millet olma ruhu” içerisinde dile getirerek işlerine bakmaktadırlar.

Hak-İş Urfa’da, Türk-İş Kocaeli’de kutlayacak. Bir bu örgütlerin kutlamalarına bakalım, bir de DİSK ve benzeri örgütlerin kutlamalarına ve mesajlarına bakalım.

Hak-İş ve Türk-İş’in mesajları halkı kucaklarken, diğerleri toplumu bölmeye çalışmakta ve devlet-millet bütünlüğüne zarar vermektedir.

Yahu bu ülkede hiçbir sol hareketin insanı kucaklayan, seven bir hali ve hareketi olmayacak mı? Millet olarak o günleri görmeyecek miyiz?

Sürekli kavga, kargaşa çıkararak; milletimizin dini, milli, örf, adet, geleneklerine karşı durmak zorundalar mı? 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı