• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
10
Yıllık izne ayrıldığım işyeri kısa çalışma ödeneğine başvurmuş yıllık iznimi kullanmış sayılacak mıyım?

2020-04-08 17:34:28
Yıllık izne ayrıldığım işyeri kısa çalışma ödeneğine başvurmuş yıllık iznimi kullanmış sayılacak mıyım?

Koranadan dolayı izne çıktım işyeri kısa çalışma ödeneğine başvurmuş yıllık izni kullanmış olur muyum? Koronavirü tedbirleri kapsamında hükümet hem işveren hem de işçinin mağdur olmaması için kısa çalışma ödeneği ile işveren ve işçiyi desteklemekte.

#1
Foto - Kısa Çalışma Ödeneğine SGK’lı olarak çalışan herkes başvuru yapabilir. Peki koronadan dolayı yıllık izne ayrıldığı dönemde işyeri kısa çalışma ödeneğine başvurmuş yıllık ize çıkan çalışan yıllık iznimi kullanmış sayılacak mı?

Kısa Çalışma Ödeneğine SGK’lı olarak çalışan herkes başvuru yapabilir. Peki koronadan dolayı yıllık izne ayrıldığı dönemde işyeri kısa çalışma ödeneğine başvurmuş yıllık ize çıkan çalışan yıllık iznimi kullanmış sayılacak mı?

#2
Foto - Kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak için çalışanların son 3 yılda 450 gün ve son 60 gün hizmet akdine tabi çalışma şartının değerlendirilmesi İŞKUR tarafından yapılacaktır.

Kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak için çalışanların son 3 yılda 450 gün ve son 60 gün hizmet akdine tabi çalışma şartının değerlendirilmesi İŞKUR tarafından yapılacaktır.

#3
Foto - Yıllık izne ayrıldığım işyeri kısa çalışma ödeneğine başvurmuş yıllık iznimi kullanmış sayılacak mıyım?

Yıllık izne ayrıldığım işyeri kısa çalışma ödeneğine başvurmuş yıllık iznimi kullanmış sayılacak mıyım?

#4
Foto - Çalıştığım şirkette koronavirüs sebebiyle gerekli çalışma koşulları sağlanmadığı için yıllık izine ayrıldım. Bu esnada işyerimiz kısa çalışma ödeneğine başvuru yapacakmış. Bu durumda ben yıllık iznimi kullanmış sayılacak mıyım? Sorusuna Hürriyet yazarı Noyan Doğan şu şekilde cevap veriyor:

Çalıştığım şirkette koronavirüs sebebiyle gerekli çalışma koşulları sağlanmadığı için yıllık izine ayrıldım. Bu esnada işyerimiz kısa çalışma ödeneğine başvuru yapacakmış. Bu durumda ben yıllık iznimi kullanmış sayılacak mıyım? Sorusuna Hürriyet yazarı Noyan Doğan şu şekilde cevap veriyor:

#5
Foto - “Kısa çalışma ödeneği işyerindeki çalışma sürelerinin geçici olarak azaltılması veya durdurulması hallerinde, 3 ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulama. Dolayısıyla işveren kısa çalışma ödeneğine başvurduğundan sizin adınıza da başvurmuş oluyor ve maaşınızın yüzde 60’ını bu şartlarda almış oluyorsunuz. Bu şartlarda da yıllık izninizi kullanmış oluyorsunuz.

“Kısa çalışma ödeneği işyerindeki çalışma sürelerinin geçici olarak azaltılması veya durdurulması hallerinde, 3 ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulama. Dolayısıyla işveren kısa çalışma ödeneğine başvurduğundan sizin adınıza da başvurmuş oluyor ve maaşınızın yüzde 60’ını bu şartlarda almış oluyorsunuz. Bu şartlarda da yıllık izninizi kullanmış oluyorsunuz."

#6
Foto - Koronavirüs salgını sürecinde genelge haricinde faaliyetine ara veren kuruluşlardan talep edilen evraklar hangileridir?

Koronavirüs salgını sürecinde genelge haricinde faaliyetine ara veren kuruluşlardan talep edilen evraklar hangileridir?

#7
Foto - Kısa çalışma talep formu (gerekçesini açıklayıcı şekilde belirtiniz) Kısa çalışma uygulanacak çalışan listesi Yönetim kurulu kararı Üretim / Satış Raporları Faaliyetin tamamen/kısmen durduğuna ait kanıtlayıcı belgeler

Kısa çalışma talep formu (gerekçesini açıklayıcı şekilde belirtiniz) Kısa çalışma uygulanacak çalışan listesi Yönetim kurulu kararı Üretim / Satış Raporları Faaliyetin tamamen/kısmen durduğuna ait kanıtlayıcı belgeler

#8
Foto - Başvurular için İşkur’a bireysel olarak gitmemize gerek var mı?

Başvurular için İşkur’a bireysel olarak gitmemize gerek var mı?

#9
Foto - İşkur başvuruları sadece bağlı bulunduğunuz İşkur’un mail adresine online olarak kabul etmektedir. Mail adresleri Türsab’ın internet sitemizde de mevcuttur. Kısa çalışmanın ödeneğinden ne kadar yararlanılabilir? Kısa çalışmanın azami uygulanma süresi üç aydır

İşkur başvuruları sadece bağlı bulunduğunuz İşkur’un mail adresine online olarak kabul etmektedir. Mail adresleri Türsab’ın internet sitemizde de mevcuttur. Kısa çalışmanın ödeneğinden ne kadar yararlanılabilir? Kısa çalışmanın azami uygulanma süresi üç aydır

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı