• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
18
TSK'nın eğittiği o ülkenin askerleri göreve hazır!

2020-11-21 20:39:37
TSK'nın eğittiği o ülkenin askerleri göreve hazır!

Libya ordusunun uluslararası standartlara ulaşması amacıyla TSK personeli tarafından verilen 8 haftalık eğitimleri tamamlayan Libyalı askeri öğrenciler için mezuniyet töreni düzenlendi.

#1
Foto - Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Libya Görev Grubu Komutanlığı personeli tarafından 8 hafta boyunca Libyalı askeri öğrencilere eğitim verildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Libya Görev Grubu Komutanlığı personeli tarafından 8 hafta boyunca Libyalı askeri öğrencilere eğitim verildi.

#2
Foto - Eğitim programının tamamlanmasıyla başkent Trablus'taki Ömer Muhtar Müşterek Kara Eğitim Merkezinin açılışı ve Temel Muharebe Eğitimi Mezuniyet Töreni düzenlendi.

Eğitim programının tamamlanmasıyla başkent Trablus'taki Ömer Muhtar Müşterek Kara Eğitim Merkezinin açılışı ve Temel Muharebe Eğitimi Mezuniyet Töreni düzenlendi.

#3
Foto - Trablus'un Tacura semtindeki eğitim merkezinde düzenlenen törene Libya Başbakan Yardımcısı Ahmet Muaytik, Türkiye'nin Trablus Büyükelçisi Serhat Aksen, Libya Savunma Bakanı Selahaddin Nemruş, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Muhammed el-Haddad, Türkiye'nin Libya Görev Grubu Komutanlığının komuta kademesi ve görevli personeli ile eğitimlerini tamamlayan Libyalı askerler katıldı.

Trablus'un Tacura semtindeki eğitim merkezinde düzenlenen törene Libya Başbakan Yardımcısı Ahmet Muaytik, Türkiye'nin Trablus Büyükelçisi Serhat Aksen, Libya Savunma Bakanı Selahaddin Nemruş, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Muhammed el-Haddad, Türkiye'nin Libya Görev Grubu Komutanlığının komuta kademesi ve görevli personeli ile eğitimlerini tamamlayan Libyalı askerler katıldı.

#4
Foto - Kur'an-ı Kerim tilaveti ve iki ülkenin milli marşlarının okunmasıyla başlayan törende, konuşmaların ardından eğitim gösterileri sergilendi.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ve iki ülkenin milli marşlarının okunmasıyla başlayan törende, konuşmaların ardından eğitim gösterileri sergilendi.

#5
Foto - Eğitimini tamamlayan askerlerden biri törende yaptığı konuşmada,

Eğitimini tamamlayan askerlerden biri törende yaptığı konuşmada, "Libya'yı barışa ve huzura ulaştırmak için, bu kutsal görevi en derin duygularla üstlendik. Tam iki ay önce bu eğitim merkezine katıldığımız andan itibaren Libyalı ve Türk komutanlarımız bizi çok iyi yetiştirdiler. Bizleri anne ve baba şefkati ile kucaklayıp, atik ve kuvvetli olmamız için eğitip donattılar." ifadelerini kullandı.

#6
Foto - Libya Savunma Bakanı Selahaddin Nemruş da açılışı yapılan Ömer Muhtar Müşterek Kara Eğitim Merkezinin,

Libya Savunma Bakanı Selahaddin Nemruş da açılışı yapılan Ömer Muhtar Müşterek Kara Eğitim Merkezinin, "Libya'nın askeri kadrolarını hazırlamayı ve onları en yüksek standartlara uygun olarak psikolojik, fiziksel ve profesyonel olarak geliştirmeyi amaçladığını" ifade etti.

#7
Foto - Buradaki mezuniyetle birlikte

Buradaki mezuniyetle birlikte "Libya-Türk askeri iş birliğinin eğitim alanındaki ilk meyvesini topladıklarını" belirten Nemruş, "Bu iş birliği bir tesadüf değil, başta din ve ortak kader olmak üzere çeşitli faktörlerin ortaya çıkardığı, tarihin derinliklerine dayanan bir iş birliğidir." diye konuştu.

#8
Foto - Savunma Bakanı Nemruş, şöyle devam etti:

Savunma Bakanı Nemruş, şöyle devam etti:"Osmanlı donanmasının 16. yüzyılda en azılı cinayet ve yağma çeteleri olan Aziz ve Hanna Şövalyelerine karşı savaşı ve o dönemdeki en güçlü donanma olan İspanyol donanması ile yüzleşmesi ve şerri bu bölgeden kovuşu, Akdeniz'i tüm güvenlik, barış ve istikrarın bir arada olduğu bir göl haline getirmesi, tarihe altın harflerle yazılmıştır."

#9
Foto - Tören kapsamında Libyalı askerler, iki ülke arasındaki mutabakat muhtırası çerçevesinde aldıkları, mekanik nişancılık ve atış eğitimi, tek er muharebe, komando muharebe, meskun mahallerde muharebe eğitimleri ile el yapımı patlayıcı (EYP) ve mayın imha, ilk yardım, haritacılık, dağcılık ve koruma eğitimlerini başarıyla tamamladıklarını göstererek tören alanında becerilerini sergiledi.

Tören kapsamında Libyalı askerler, iki ülke arasındaki mutabakat muhtırası çerçevesinde aldıkları, mekanik nişancılık ve atış eğitimi, tek er muharebe, komando muharebe, meskun mahallerde muharebe eğitimleri ile el yapımı patlayıcı (EYP) ve mayın imha, ilk yardım, haritacılık, dağcılık ve koruma eğitimlerini başarıyla tamamladıklarını göstererek tören alanında becerilerini sergiledi.

#10
Foto - Askerler, koruma eğitimi kapsamında, korunan şahsın araçlı ve yaya intikali esnasında meydana gelebilecek tehlikelere karşı uygulanacak hareket tarzlarını icra etti.

Askerler, koruma eğitimi kapsamında, korunan şahsın araçlı ve yaya intikali esnasında meydana gelebilecek tehlikelere karşı uygulanacak hareket tarzlarını icra etti.

#11
Foto - Yine bu gösterilerde, muharebe sahası olarak belirlenmiş ve tehdit olarak değerlendirilen bir odaya baskın düzenleyen askerler, sis atarak ve

Yine bu gösterilerde, muharebe sahası olarak belirlenmiş ve tehdit olarak değerlendirilen bir odaya baskın düzenleyen askerler, sis atarak ve "baş sallama ve omuz sıkma” metodunu kullanarak odayı temizledi.

#12
Foto - Askerler ayrıca eğitim merkezindeki kuleden örümcek, kaplan, kalça ve hücum metodu, helikopter ve fast drop tekniği ile inişler gerçekleştirdi.

Askerler ayrıca eğitim merkezindeki kuleden örümcek, kaplan, kalça ve hücum metodu, helikopter ve fast drop tekniği ile inişler gerçekleştirdi.

#13
Foto - Mezun öğrenciler, tören alanındaki yaş kütüğüne mezuniyet anısına dönem plaketi çaktıktan sonra Libya Ordu Andı'nı okudu.

Mezun öğrenciler, tören alanındaki yaş kütüğüne mezuniyet anısına dönem plaketi çaktıktan sonra Libya Ordu Andı'nı okudu.

#14
Foto - Etkinlik, marş eşliğindeki geçit töreni ile sona erdi.

Etkinlik, marş eşliğindeki geçit töreni ile sona erdi.

#15
Foto - Türkiye ve Libya arasında güvenlik ve askeri iş birliğinin geliştirilmesi amacıyla 27 Kasım 2019'da mutabakat muhtırası imzalanmıştı.

Türkiye ve Libya arasında güvenlik ve askeri iş birliğinin geliştirilmesi amacıyla 27 Kasım 2019'da mutabakat muhtırası imzalanmıştı.

#16
Foto - Mezun olan Libyalı askerlerin gösterisi..

Mezun olan Libyalı askerlerin gösterisi..

#17
Foto - İşte o anlara ilişkin görüntüler...

İşte o anlara ilişkin görüntüler...

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23