• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
12
Telefon ve bilgisayar alacaklar dikkat! Başınız belaya girebilir

2022-08-04 15:01:34
Telefon ve bilgisayar alacaklar dikkat! Başınız belaya girebilir

Elektronik cihazlarını yenilemek isteyen veya yüksek enflasyon ve kur artışı nedeniyle ikinci el cihaz tercih edenler nedeniyle ikinci el pazarında yoğunluk yaşanıyor. Ancak alım-satımda dikkat etmezseniz ileride başınız belaya girebilir. Bu nedenle telefon veya bilgisayar satımı ve alımı basite alınmamalıdır.

#1
Foto - Genellikle ilan siteleri üzerinden gerçekleştirilen ikinci el cihaz alışverişi nedeniyle hem alıcılar hem de satıcılar ileride suçlu durumuna düşebilirler. Hatta gerekli önlemleri almadıkları için bir gün terör soruşturması kapsamında tutuklanabilirler.

Genellikle ilan siteleri üzerinden gerçekleştirilen ikinci el cihaz alışverişi nedeniyle hem alıcılar hem de satıcılar ileride suçlu durumuna düşebilirler. Hatta gerekli önlemleri almadıkları için bir gün terör soruşturması kapsamında tutuklanabilirler.

#2
Foto - Satılan her cihaz benzersiz IMEI numarası, MAC Adresi ya da seri numaralarından birine sahiptir. Bu bilgilerden biri mutlaka faturanıza işlenmektedir.

Satılan her cihaz benzersiz IMEI numarası, MAC Adresi ya da seri numaralarından birine sahiptir. Bu bilgilerden biri mutlaka faturanıza işlenmektedir.

#3
Foto - Dolayısıyla siz hiçbir işlem yapmadan elektonik cihazı satarsanız satın alan kişi cihazınızla herhangi bir suç işlerse fatura yer alan bu bilgiler nedeniyle siz suçlu sayılabilirsiniz. Aynı şekilde daha önce suç işleyen birinden elektronik cihaz satın alırsanız yine suçlu durumuna düşebilirsiniz.

Dolayısıyla siz hiçbir işlem yapmadan elektonik cihazı satarsanız satın alan kişi cihazınızla herhangi bir suç işlerse fatura yer alan bu bilgiler nedeniyle siz suçlu sayılabilirsiniz. Aynı şekilde daha önce suç işleyen birinden elektronik cihaz satın alırsanız yine suçlu durumuna düşebilirsiniz.

#4
Foto - Ayrıca sattığınız cihazdaki verileri yeterince temizlemediğiniz için satın alan kişi kötü niyetli ise bu bilgilieri kullanarak banka hesabınızı kullanabilir ve sosyal medya hesabınızı ele geçirebilir.

Ayrıca sattığınız cihazdaki verileri yeterince temizlemediğiniz için satın alan kişi kötü niyetli ise bu bilgilieri kullanarak banka hesabınızı kullanabilir ve sosyal medya hesabınızı ele geçirebilir.

#5
Foto - Bu nedenle elektonik cihaz satın almadan önce bunları yapmanız gerekiyor.​

Bu nedenle elektonik cihaz satın almadan önce bunları yapmanız gerekiyor.​

#6
Foto - 1. Taraflar cihazı satmadan veya almadan önce cihazı kimin kime sattığını IMEI numarası, MAC Adresi ya da seri numaraları da içerek şekilde sözleşme hazırlamalı ve noter huzurunda imzalamalıdır.

1. Taraflar cihazı satmadan veya almadan önce cihazı kimin kime sattığını IMEI numarası, MAC Adresi ya da seri numaraları da içerek şekilde sözleşme hazırlamalı ve noter huzurunda imzalamalıdır.

#7
Foto - 2. Akıllı cihazlarınızı, özellikle de cep telefonlarınızı satmayı planladığınızda mevcut verileri yedeklemek ilk ve en önemli adımlardan biri olacaktır. Yedekleme işlemi, yalnızca kişisel verilerinizi güvenle saklamanıza yardımcı olmakla kalmayacak aynı zamanda yeni satın aldığınız akıllı cihazınızı daha hızlı kurmanızı ve verilerinizi daha hızlı aktarmanızı sağlayacaktır.

2. Akıllı cihazlarınızı, özellikle de cep telefonlarınızı satmayı planladığınızda mevcut verileri yedeklemek ilk ve en önemli adımlardan biri olacaktır. Yedekleme işlemi, yalnızca kişisel verilerinizi güvenle saklamanıza yardımcı olmakla kalmayacak aynı zamanda yeni satın aldığınız akıllı cihazınızı daha hızlı kurmanızı ve verilerinizi daha hızlı aktarmanızı sağlayacaktır.

#8
Foto - 3. Akıllı cihazlarda kullanılan hesapların devre dışı bırakılması gerekiyor. Bu sayede satılan cihazın yeni sahibi cihazı etkinleştirmeye çalıştığında sorun yaşamayacak ve hesaplarınızın kullanılma riskini de ortadan kalkacaktır.

3. Akıllı cihazlarda kullanılan hesapların devre dışı bırakılması gerekiyor. Bu sayede satılan cihazın yeni sahibi cihazı etkinleştirmeye çalıştığında sorun yaşamayacak ve hesaplarınızın kullanılma riskini de ortadan kalkacaktır.

#9
Foto - 4. Kullanıcı verilerinin kimlik doğrulama yöntemleri olmadan erişilemez hale gelmesi için cihazlardaki verilerin tamamını silmeden önce güvenli bir şekilde şifrelemeniz gerekiyor. Verilerin güçlü kimlik doğrulama yöntemleriyle korunması, satıldığında erişim ihtimalini de engelleyecektir.

4. Kullanıcı verilerinin kimlik doğrulama yöntemleri olmadan erişilemez hale gelmesi için cihazlardaki verilerin tamamını silmeden önce güvenli bir şekilde şifrelemeniz gerekiyor. Verilerin güçlü kimlik doğrulama yöntemleriyle korunması, satıldığında erişim ihtimalini de engelleyecektir.

#10
Foto - 4. SIM, SD kartlar; telefon numaraları, mesajlar, fatura bilgileri, fotoğraflar ve cep telefonunuzla ilgili daha birçok dosyayı depolar. Dolayısıyla iki tür kartın da satıştan önce cihazdan çıkarılması gerekiyor. SD kartlı bir telefon kullanıyor ve artık ihtiyacınız olmadığını düşünsenizde SD kartınızı satmamak doğru bir tercih olacaktır.

4. SIM, SD kartlar; telefon numaraları, mesajlar, fatura bilgileri, fotoğraflar ve cep telefonunuzla ilgili daha birçok dosyayı depolar. Dolayısıyla iki tür kartın da satıştan önce cihazdan çıkarılması gerekiyor. SD kartlı bir telefon kullanıyor ve artık ihtiyacınız olmadığını düşünsenizde SD kartınızı satmamak doğru bir tercih olacaktır.

#11
Foto - 5. Telefondaki bir dosyayı silmek, bilinenin aksine verileri tamamen yok etmez. Normal bir şekilde silinen her veri üzerine bir veri yazılmadığı sürece her zaman kurtarılabilir. Dolayısıyla elektronik cihazınızı sattığınız kişi verilerinize ulaşabilir. Bu nedenle en güvenilir yol, t cihazı fabrika ayarlarına döndürmektir.

5. Telefondaki bir dosyayı silmek, bilinenin aksine verileri tamamen yok etmez. Normal bir şekilde silinen her veri üzerine bir veri yazılmadığı sürece her zaman kurtarılabilir. Dolayısıyla elektronik cihazınızı sattığınız kişi verilerinize ulaşabilir. Bu nedenle en güvenilir yol, t cihazı fabrika ayarlarına döndürmektir.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23