• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
20
Tarihi keşif gün yüzüne çıktı! Dünyanın en tuhaf yerleri

2020-09-24 09:43:59
Tarihi keşif gün yüzüne çıktı! Dünyanın en tuhaf yerleri

Dünyanın en tuhaf yerlerini araştıran araştırmacılar tarihi bir keşif ortaya çıkardı. 1600 yıllık olduğu düşünülen bir kayada uzay gemilerine ait çizimler bulundu.

#1
Foto - Petroglyph Ulusal Parkı, ABD ABD'nin New Mexico eyaletinde bulunan Petroglyph’ta, tarihi bir taş bulunuyor. Volkanik bir kayaya işlenen bu çizimlerin 1600 yıllık olduğu hesaplandı. Bu taş gibi 25 bin çizim Petroglyph Ulusal Parkı'nın farklı bölgelerinde yer alıyor. Üzerinde uzay gemisi çizimlerinin olması araştırmacıları şaşırtıyor.

Petroglyph Ulusal Parkı, ABD ABD'nin New Mexico eyaletinde bulunan Petroglyph’ta, tarihi bir taş bulunuyor. Volkanik bir kayaya işlenen bu çizimlerin 1600 yıllık olduğu hesaplandı. Bu taş gibi 25 bin çizim Petroglyph Ulusal Parkı'nın farklı bölgelerinde yer alıyor. Üzerinde uzay gemisi çizimlerinin olması araştırmacıları şaşırtıyor.

#2
Foto - Stromboli, İtalya Yalnızca 300 kişinin yaşadığı Stromboli adası bir zamanlar bunun birkaç katı nüfusa sahipti. Sicilya açıklarındaki İtalya'ya ait bu ada, Akdeniz'in en faal yanardağlarından birine ev sahipliği yapıyor. sürekli lav püskürten yanardağın patlaması sonucunda yeni bir buzul çağın da başlayabilme ihtimali var. Yanardağın patladığı 1815'te adadaki pek çok insan başka yerlere göç etti ve dünyada

Stromboli, İtalya Yalnızca 300 kişinin yaşadığı Stromboli adası bir zamanlar bunun birkaç katı nüfusa sahipti. Sicilya açıklarındaki İtalya'ya ait bu ada, Akdeniz'in en faal yanardağlarından birine ev sahipliği yapıyor. sürekli lav püskürten yanardağın patlaması sonucunda yeni bir buzul çağın da başlayabilme ihtimali var. Yanardağın patladığı 1815'te adadaki pek çok insan başka yerlere göç etti ve dünyada "yazsız geçen yıl" olarak adlandırılan dönem yaşandı.

#3
Foto - Liechtenstein Aslında bir ülke olan 35 bin nüfusluk Liechtenstein, çoğu kasabadan bile küçük. Ancak bu kendi halindeki prenslik dünyanın en zengin yerlerinden biri olma özelliği taşıyor. İsviçre ile Avusturya arasında sıkışık kalan Liechtenstein yaşam standartları bakımından dünyanın en ileri yerlerinden biri.

Liechtenstein Aslında bir ülke olan 35 bin nüfusluk Liechtenstein, çoğu kasabadan bile küçük. Ancak bu kendi halindeki prenslik dünyanın en zengin yerlerinden biri olma özelliği taşıyor. İsviçre ile Avusturya arasında sıkışık kalan Liechtenstein yaşam standartları bakımından dünyanın en ileri yerlerinden biri.

#4
Foto - Christiania, Danimarka Danimarka'nın başkenti Copenhag'da bulunan Christiania semti, dünyanın özgürlükler kasabası olarak biliniyor. Polisin girmediği bu ada kasabasında insanlar belli asayiş kuralları çerçevesinde kendi kanunlarını uygulayarak yaşıyor.

Christiania, Danimarka Danimarka'nın başkenti Copenhag'da bulunan Christiania semti, dünyanın özgürlükler kasabası olarak biliniyor. Polisin girmediği bu ada kasabasında insanlar belli asayiş kuralları çerçevesinde kendi kanunlarını uygulayarak yaşıyor.

#5
Foto - Caracas, Venezuela Venezuela, dünyanın bilinen en büyük petrol rezervine sahip ülkesi. Latin Amerika'daki ülkenin başkenti Caracas ise beklenenin aksine, refahın değil suçun kol gezdiği bir yer. Yapılan araştırmalara göre Caracas, dünyanın en tehlikeli kenti olma özelliği taşıyor. Öyle ki Caracas'ta her yıl onlarca insan cinayete kurban giderken binlerce hırsızlık vakası da yaşanıyor.

Caracas, Venezuela Venezuela, dünyanın bilinen en büyük petrol rezervine sahip ülkesi. Latin Amerika'daki ülkenin başkenti Caracas ise beklenenin aksine, refahın değil suçun kol gezdiği bir yer. Yapılan araştırmalara göre Caracas, dünyanın en tehlikeli kenti olma özelliği taşıyor. Öyle ki Caracas'ta her yıl onlarca insan cinayete kurban giderken binlerce hırsızlık vakası da yaşanıyor.

#6
Foto - Hobbit Köyü, Yeni Zelanda Tüm zamanların en çok izlenen yapımlarından olan Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin pek çok sahnesi Yeni Zelanda'da inşa edilen bu Hobbit köyünde çekilmişti. Tolkien'in epik eserinden uyarlanan filmde, romanda tasvir edilen köyün birebir aynısı inşa edilmişti.

Hobbit Köyü, Yeni Zelanda Tüm zamanların en çok izlenen yapımlarından olan Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin pek çok sahnesi Yeni Zelanda'da inşa edilen bu Hobbit köyünde çekilmişti. Tolkien'in epik eserinden uyarlanan filmde, romanda tasvir edilen köyün birebir aynısı inşa edilmişti.

#7
Foto - Coober Pedy, Avustralya Avustralya'nın güneyinde bulunan Coober Pedy, dünyanın yer altındaki en büyük yerleşimi. Bölge bir zamanlar maden ocağı olarak kullanılmış fakat sonrasında kaynaklar tüketilince kapatılmış. Ancak maden olarak işletildiği dönemde kazılan odalar sonrasında bölgeye gelen insanlar tarafından yurt edinilmiş. Coober Pedy'de günümüzde yerin altında kilise, sanat galerileri ve müzeler dahil tam manasıyla bir kasaba bulunuyor.

Coober Pedy, Avustralya Avustralya'nın güneyinde bulunan Coober Pedy, dünyanın yer altındaki en büyük yerleşimi. Bölge bir zamanlar maden ocağı olarak kullanılmış fakat sonrasında kaynaklar tüketilince kapatılmış. Ancak maden olarak işletildiği dönemde kazılan odalar sonrasında bölgeye gelen insanlar tarafından yurt edinilmiş. Coober Pedy'de günümüzde yerin altında kilise, sanat galerileri ve müzeler dahil tam manasıyla bir kasaba bulunuyor.

#8
Foto - Whittier, ABD Alaska'da bulunan Whittier kasabasında herkes tek çatı altında yaşıyor. Büyük bir apartman dışında etrafta başka bir yerleşimin bulunmadığı bölgede herkes birbiriyle komşu.

Whittier, ABD Alaska'da bulunan Whittier kasabasında herkes tek çatı altında yaşıyor. Büyük bir apartman dışında etrafta başka bir yerleşimin bulunmadığı bölgede herkes birbiriyle komşu.

#9
Foto - Hallstatt, Avusturya Alp Dağları ile etrafı çevrili olan Hallstatt kasabası Avusturya'nın en ünlü tatil beldelerinden biri. Kıtada insana dair izlerin rastlandığı en eski yerlerden biri olan Hallstatt o kadar ünlü ki Çin'de birebir kopyası inşa edilmiş durumda.

Hallstatt, Avusturya Alp Dağları ile etrafı çevrili olan Hallstatt kasabası Avusturya'nın en ünlü tatil beldelerinden biri. Kıtada insana dair izlerin rastlandığı en eski yerlerden biri olan Hallstatt o kadar ünlü ki Çin'de birebir kopyası inşa edilmiş durumda.

#10
Foto - Guangzhou, Çin Uzaklığı nedeniyle Hallstatt'a gidemeyen Çinliler için ülkede Hallstatt'a tıpatıp benzeyen bir kasaba sıfırdan inşa edilmiş durumda. Guangzhou'da bulunan Hallstatt kopyası ülkede büyük ilgi görüyor.

Guangzhou, Çin Uzaklığı nedeniyle Hallstatt'a gidemeyen Çinliler için ülkede Hallstatt'a tıpatıp benzeyen bir kasaba sıfırdan inşa edilmiş durumda. Guangzhou'da bulunan Hallstatt kopyası ülkede büyük ilgi görüyor.

#11
Foto - Pripyat, Ukrayna Ukrayna'nın kuzeyinde bulunan Pripyat, 1970 yılında Çernobil Nükleer Santrali'nde çalışacak insanlar için kuruldu. Modern bir kasaba olan Pripyat, Çernobil'deki patlama sonrası bir gecede tamamen boşaltıldı. Pripyat, günümüzde bir hayalet kasaba görünümündedir. Bölgedeki radyasyon seviyesi aradan geçen 30 yıla aşkın süreye rağmen hala normalin üzerindedir.

Pripyat, Ukrayna Ukrayna'nın kuzeyinde bulunan Pripyat, 1970 yılında Çernobil Nükleer Santrali'nde çalışacak insanlar için kuruldu. Modern bir kasaba olan Pripyat, Çernobil'deki patlama sonrası bir gecede tamamen boşaltıldı. Pripyat, günümüzde bir hayalet kasaba görünümündedir. Bölgedeki radyasyon seviyesi aradan geçen 30 yıla aşkın süreye rağmen hala normalin üzerindedir.

#12
Foto - Ushuaia, Arjantin Burası insanlığın en güneydeki yerleşimi. Arjantin'in

Ushuaia, Arjantin Burası insanlığın en güneydeki yerleşimi. Arjantin'in "Ateş Toprakları" denilen bölgesinde bulunan Ushuaia, dünya üzerinde en güney yerleşim yeri olarak da biliniyor.

#13
Foto - Longyearbyen, Norveç Norveç'in anakaradan uzaktaki adası Svalbard'ta bulunan Longyearbyen kasabası dünyanın en kuzey yerleşimlerinden biri. İkliminin daha da soğuması nedeniyle 70 yıldır bölgede ölenlerin defin işlemleri başka yerlerde yapılıyor. Bu yüzden Longyearbyen'de ölmek yasak!

Longyearbyen, Norveç Norveç'in anakaradan uzaktaki adası Svalbard'ta bulunan Longyearbyen kasabası dünyanın en kuzey yerleşimlerinden biri. İkliminin daha da soğuması nedeniyle 70 yıldır bölgede ölenlerin defin işlemleri başka yerlerde yapılıyor. Bu yüzden Longyearbyen'de ölmek yasak!

#14
Foto - Sertar, Çin Tibet'te bulunan Sertar'ın nüfusunun neredeyse tamamı Budist rahiplerden oluşuyor. Çok katı kuralların uygulandığı Sertar'da televizyon gibi gündelik yaşamın en önemli teknolojik ürünlerinin kullanımı yasak. Hatta Sertar'da rahipler, modern tuvalet imkanlarını dahi kullanmıyor!

Sertar, Çin Tibet'te bulunan Sertar'ın nüfusunun neredeyse tamamı Budist rahiplerden oluşuyor. Çok katı kuralların uygulandığı Sertar'da televizyon gibi gündelik yaşamın en önemli teknolojik ürünlerinin kullanımı yasak. Hatta Sertar'da rahipler, modern tuvalet imkanlarını dahi kullanmıyor!

#15
Foto - Tristan de Cunha Atlas Okyanusu'nda yer alan Tristan de Cunha, dünyanın herhangi bir yerine en uzak konumdaki yeri. Şöyle ki buraya en yakın yerleşim yeri iki bin kilometre uzaklıktaki Namibiya. Adayı özel ve farklı kılan yönü ise burada yaşayan insanların para kullanmamaları. İngiliz toprağı sayılan bu adada insanlar ihtiyaçlarını takas yöntemiyle karşılıyor.

Tristan de Cunha Atlas Okyanusu'nda yer alan Tristan de Cunha, dünyanın herhangi bir yerine en uzak konumdaki yeri. Şöyle ki buraya en yakın yerleşim yeri iki bin kilometre uzaklıktaki Namibiya. Adayı özel ve farklı kılan yönü ise burada yaşayan insanların para kullanmamaları. İngiliz toprağı sayılan bu adada insanlar ihtiyaçlarını takas yöntemiyle karşılıyor.

#16
Foto - Sentinel, Hindistan Hint Okyanusu'nda bulunan ve Hindistan toprağı kabul edilen bu adaya yabancıların girişi yasak! Bu yasağı Hindistan yönetimi değil adada yaşayanlar koydu. Hala taş devrinde yaşayan ada sakinleri, buraya gelmeye çalışan herkesi zehirli oklarıyla öldürüyor.

Sentinel, Hindistan Hint Okyanusu'nda bulunan ve Hindistan toprağı kabul edilen bu adaya yabancıların girişi yasak! Bu yasağı Hindistan yönetimi değil adada yaşayanlar koydu. Hala taş devrinde yaşayan ada sakinleri, buraya gelmeye çalışan herkesi zehirli oklarıyla öldürüyor.

#17
Foto - İkaria, Yunanistan Ege Denizi'nde bulunan bu küçük ada dünyanın en uzun ömürlü insanlarına ev sahipliği yapıyor. Öyle ki adada ortalama yaşam süresi 100 yıldan daha fazla. Ada halkı bu işin sırrının beslenme alışkanlıkları ve günlük rutinleri olduğunu ifade ediyor.

İkaria, Yunanistan Ege Denizi'nde bulunan bu küçük ada dünyanın en uzun ömürlü insanlarına ev sahipliği yapıyor. Öyle ki adada ortalama yaşam süresi 100 yıldan daha fazla. Ada halkı bu işin sırrının beslenme alışkanlıkları ve günlük rutinleri olduğunu ifade ediyor.

#18
Foto - Temel Reis Köyü, Malta Akdeniz'in ada ülkesi Malta, ilginç bir kasabaya ev sahipliği yapmakta. Ünlü çizgi film karakteri Temel Reis'in sinema uyarlaması için inşa edilen bu kasaba günümüzde turistlerin uğrak rotaları arasında yer almakta.

Temel Reis Köyü, Malta Akdeniz'in ada ülkesi Malta, ilginç bir kasabaya ev sahipliği yapmakta. Ünlü çizgi film karakteri Temel Reis'in sinema uyarlaması için inşa edilen bu kasaba günümüzde turistlerin uğrak rotaları arasında yer almakta.

#19
Foto - Alaotra, Madagaskar Afrika'nın ada ülkesi Madagaskar'da bulunan Alaotra kasabası dünyanın en korkunç geleneklerinden birine ev sahipliği yapıyor. Kasabada yaşayan Malagasy kabilesi, her yıl ölen yakınlarını mezardan çıkarıp kortej halinde danslarla kasabayı dolaştırıyor. Ölülere yeni kıyafetler de giydiren kabile mensupları bunu akrabalarını hatırlamak ve yad etmek için yaptıklarını ifade ediyor.

Alaotra, Madagaskar Afrika'nın ada ülkesi Madagaskar'da bulunan Alaotra kasabası dünyanın en korkunç geleneklerinden birine ev sahipliği yapıyor. Kasabada yaşayan Malagasy kabilesi, her yıl ölen yakınlarını mezardan çıkarıp kortej halinde danslarla kasabayı dolaştırıyor. Ölülere yeni kıyafetler de giydiren kabile mensupları bunu akrabalarını hatırlamak ve yad etmek için yaptıklarını ifade ediyor.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23