• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
3
Sen ne yaptın böyle Mustafa dayı! Duyan şok oldu! Şuna bakın hele

2023-11-20 13:31:35
Sen ne yaptın böyle Mustafa dayı! Duyan şok oldu! Şuna bakın hele

Yozgat’ın dere kenarlarında kendiliğinden yetişen meyve tam bir ecza deposu. Böbrek hastalığından tansiyon ve şekere kadar birçok hastalığa iyi gelen meyvenin kendisi kadar kabuğu ve suyu da şifa dağıtıyor. İşte, doğanın bize sunduğu şifa kaynağı meyve…

#1
Foto - Sen ne yaptın böyle Mustafa dayı! Duyan şok oldu! Şuna bakın hele

Genellikle Yozgat’ın Çandır, Çayıralan ve Boğazlıyan gibi ilçelerinde sulak alanlarda kendiliğinden yetişen gilaburu meyvesinde hasat zamanı geldi. Olgunlaşmış meyveleri toplayan bölge halkı, salamura olarak sakladıkları meyveleri kış aylarında meyve suyu olarak tüketmeyi tercih ediyor. Çandır’da kurdukları tesiste gilaburu meyvesi alımı yapan işletme sahibi Mustafa Kır, “İlçede yılda ortalama son günlerde 30 ton gilaburu üretimi yapılıyor. Gilaburu meyvesi birçok hastalığa da iyi geliyor. Böbrek taşı ve kumu ile ilgili sorunlara iyi geldiği Erciyes Üniversitesi tarafından kanıtlanmıştır. Bir de şeker ve tansiyon hastalarına iyi geldiği biliniyor” bilgisini verdi.

#2
Foto - Sen ne yaptın böyle Mustafa dayı! Duyan şok oldu! Şuna bakın hele

Özellikle böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinen gilaburu; astım, romatizma, yüksek tansiyon, kabakulak, uyku bozukluğu gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bu hastalıklar için özellikle suyunun tüketilmesi tavsiye ediliyor. Gilaburunun kabuğunun iyi geldiği hastalıklar ise şunlardır; kramp, kas gerginliği, adet sancısı, menopoz dönemindeki kanamalar. Ancak unutmayın ki bu bilgiler bir tavsiye değildir. Özellikle hamile ve kronik hastalığı olanların tüketmeden önce mutlaka uzman bir doktora danışması gerekmektedir.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23