• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
16
Rusya açık açık ilan etti: Savaş açarız!

2021-07-29 07:37:02
Rusya açık açık ilan etti: Savaş açarız!

Dünyanın korkuyla takip ettiği ülkede harita değişti, sınıra çıkarma yapan Putin'in sağ kolu gövde gösterisine saatler kala herhangi bir saldırı durumunda ordunun harekete geçeceğini söyledi. ABD askerlerinin çekilmeye başlamasıyla Afganistan'da dengeler değişti, Taliban militanları haftalar içerisinde çalkantılı ülkenin yarısını kontrol altına aldı.

#1
Foto - BBC'nin yayınladığı son haritada Herat vilayetinin yalnızca 10 gün içinde tamamen ele geçirildiği, kuzeyden güneye birçok hatta çatışmaların devam ettiği görülüyor.

BBC'nin yayınladığı son haritada Herat vilayetinin yalnızca 10 gün içinde tamamen ele geçirildiği, kuzeyden güneye birçok hatta çatışmaların devam ettiği görülüyor.

#2
Foto - Afganistan ordusu Taliban'ın kontrolüne geçen ilçeleri geri almak için saldırıya hazırlandığını bildiriyor ancak çatışmaların akıbetinin ne olacağını kimse kestiremiyor.

Afganistan ordusu Taliban'ın kontrolüne geçen ilçeleri geri almak için saldırıya hazırlandığını bildiriyor ancak çatışmaların akıbetinin ne olacağını kimse kestiremiyor.

#3
Foto - Temmuz ayının ortasında sahneye çıkan Rusya, ABD'den neredeyse çeyrek asır önce, 1979 yılında işgal ettiği ülke için bu kez çevredeki müttefikleriyle harekete geçiyor.

Temmuz ayının ortasında sahneye çıkan Rusya, ABD'den neredeyse çeyrek asır önce, 1979 yılında işgal ettiği ülke için bu kez çevredeki müttefikleriyle harekete geçiyor.

#4
Foto - Temmuz ayı sonunda Tacikistan ve Özbekistan'la Afganistan sınırında tatbikata girişiceğini duyuran Moskova yönetimi, bu hafta Vladimir Putin'in sağ kolu Savunma Bakanı Sergey Şoygu'yla çıkarma yaptı.

Temmuz ayı sonunda Tacikistan ve Özbekistan'la Afganistan sınırında tatbikata girişiceğini duyuran Moskova yönetimi, bu hafta Vladimir Putin'in sağ kolu Savunma Bakanı Sergey Şoygu'yla çıkarma yaptı.

#5
Foto - Şanghay İşbirliği Örgütü toplantısı için Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'ye inen Şoygu, Afganistan'dan yayılan tehditlerin hızla yükseldiğini vurgulayıp Rusya'nın bölge ülkelerine destek vereceğini söyledi.

Şanghay İşbirliği Örgütü toplantısı için Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'ye inen Şoygu, Afganistan'dan yayılan tehditlerin hızla yükseldiğini vurgulayıp Rusya'nın bölge ülkelerine destek vereceğini söyledi.

#6
Foto - Sergey Şoygu

Sergey Şoygu "Yabancı askeri birliklerin aceleyle çekilmesi, Afganistan'daki durumun hızla bozulmasını ve terör faaliyetlerin artmasını kışkırttı. Bu durum, uygun önlemlerin alınmasını gerektiriyor" dedi.

#7
Foto - Özbekistan ve Tacikistan sınırındaki tüm ilçeleri ele geçiren Taliban'ın dengeleri değiştirmesiyle, Rusya Tacikistan'a ek silahlar gönderdi. Rus ordusu, halihazırda Tacik birliklerine eğitim veriyor.

Özbekistan ve Tacikistan sınırındaki tüm ilçeleri ele geçiren Taliban'ın dengeleri değiştirmesiyle, Rusya Tacikistan'a ek silahlar gönderdi. Rus ordusu, halihazırda Tacik birliklerine eğitim veriyor.

#8
Foto - Rusya Savunma Bakanı, Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (CSTO) üyesi Tacikistan'ı tehdit eden herhangi bir gelişmeye karşı Rusya'nın askeri karşılık vereceğini de açık şekilde dile getirdi.

Rusya Savunma Bakanı, Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (CSTO) üyesi Tacikistan'ı tehdit eden herhangi bir gelişmeye karşı Rusya'nın askeri karşılık vereceğini de açık şekilde dile getirdi.

#9
Foto - Rusya lideri Putin'in en yakınındaki isim olan Şoygu, ayrıca Afganistan'dan ayrılan ABD'nin Orta Asya'da kuracağı yeni üslerin bölgeye yalnızca istikrarsızlık getireceğini savundu.

Rusya lideri Putin'in en yakınındaki isim olan Şoygu, ayrıca Afganistan'dan ayrılan ABD'nin Orta Asya'da kuracağı yeni üslerin bölgeye yalnızca istikrarsızlık getireceğini savundu.

#10
Foto - ÇİN'LE ORTAK TATBİKAT Duşanbe'deki savunma bakanları zirvesinde ayrıca, Rusya ve Çin'in koronavirüs salgınının ardından yeniden ortak tatbikat yapması kararlaştırıldı. Şoygu, Çinli mevkidaşı Wei Fenghe'nin davetini kabul ettiklerini söyledi.

ÇİN'LE ORTAK TATBİKAT Duşanbe'deki savunma bakanları zirvesinde ayrıca, Rusya ve Çin'in koronavirüs salgınının ardından yeniden ortak tatbikat yapması kararlaştırıldı. Şoygu, Çinli mevkidaşı Wei Fenghe'nin davetini kabul ettiklerini söyledi.

#11
Foto - SU-25'LER SINIRA İNECEK Tacikistan'daki üçlü tatbikatın yeri, Harp Meydan tesisleri. 5 Ağustos'ta başlayacak tatbikata Rusya 1000 asker gönderiyor, tanklar çoktan yola çıktı bile. BMP-2M Rus zırhlı araçları da yine üsse taşındı.

SU-25'LER SINIRA İNECEK Tacikistan'daki üçlü tatbikatın yeri, Harp Meydan tesisleri. 5 Ağustos'ta başlayacak tatbikata Rusya 1000 asker gönderiyor, tanklar çoktan yola çıktı bile. BMP-2M Rus zırhlı araçları da yine üsse taşındı.

#12
Foto - Rusya'nın sınırları dışındaki en büyük üssü 201'den yola çıkacak birliklerin hareketi, The Moscow Times gazetesi tarafından 'Rus tankları Afganistan sınırına gidiyor' başlığıyla duyuruldu.

Rusya'nın sınırları dışındaki en büyük üssü 201'den yola çıkacak birliklerin hareketi, The Moscow Times gazetesi tarafından 'Rus tankları Afganistan sınırına gidiyor' başlığıyla duyuruldu.

#13
Foto - Rusya ayrıca, Özbekistan'da Tacikistan'ın da katılımıyla Temmuz ayının sonunda başlayacak bir tatbikata girişecek. Afganistan sınırının sıfır noktasındaki Tirmiz'deki gövde gösterisinde, Rus Su-25 jetleri de yer alacak. Jetler, ateşleyecekleri füzelerle düşman unsurlarını yok edecek.

Rusya ayrıca, Özbekistan'da Tacikistan'ın da katılımıyla Temmuz ayının sonunda başlayacak bir tatbikata girişecek. Afganistan sınırının sıfır noktasındaki Tirmiz'deki gövde gösterisinde, Rus Su-25 jetleri de yer alacak. Jetler, ateşleyecekleri füzelerle düşman unsurlarını yok edecek.

#14
Foto - Özbekistan ve Tacikistan sınırındaki ilçelerin tamamını ele geçiren Taliban'ın, Hayratan Sınır Kapısı'nı kuşatma altında tutuyor. Örgüt 8 Temmuz'da İran sınırındaki İslam Kale ve 14 Temmuz'da da Pakistan sınırındaki Spin Boldak sınır kapılarını ele geçirdi. Yerel medyaya bugün yansıyan haberlerde, Pakistan'ın Spin Boldak sınır kapısını mevcut haliyle açmaya hazırlandığı bildiriliyor.

Özbekistan ve Tacikistan sınırındaki ilçelerin tamamını ele geçiren Taliban'ın, Hayratan Sınır Kapısı'nı kuşatma altında tutuyor. Örgüt 8 Temmuz'da İran sınırındaki İslam Kale ve 14 Temmuz'da da Pakistan sınırındaki Spin Boldak sınır kapılarını ele geçirdi. Yerel medyaya bugün yansıyan haberlerde, Pakistan'ın Spin Boldak sınır kapısını mevcut haliyle açmaya hazırlandığı bildiriliyor.

#15
Foto - Taliban sözcüleri, Temmuz ayı ortasında verdikleri farklı röportajlarda ülkenin yüzde 85'ini kontrol ettiklerini savunmuştu. Aynı hafta içinde Afganistan Ordusu ise, bazı bölgelerde Taliban'ın ilerleyişini durdurduğunu, bazı küçük kasaba ve köyleri ise Taliban'dan geri aldığını duyurmuştu. Ancak örgütün Tacikistan, Türkmenistan ve İran sınırındaki bazı bölgeler ile bazı sınır kapılarını ele geçirdiği doğrulanmıştı.

Taliban sözcüleri, Temmuz ayı ortasında verdikleri farklı röportajlarda ülkenin yüzde 85'ini kontrol ettiklerini savunmuştu. Aynı hafta içinde Afganistan Ordusu ise, bazı bölgelerde Taliban'ın ilerleyişini durdurduğunu, bazı küçük kasaba ve köyleri ise Taliban'dan geri aldığını duyurmuştu. Ancak örgütün Tacikistan, Türkmenistan ve İran sınırındaki bazı bölgeler ile bazı sınır kapılarını ele geçirdiği doğrulanmıştı.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23