• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
15
NATO'dan dikkat çeken gizli tatbikat! Türkiye'den sakladılar

2020-10-16 19:05:38
NATO'dan dikkat çeken gizli tatbikat! Türkiye'den sakladılar

NATO müttefikleri Almanya, Hollanda, Belçika ve İtalya ortak bir nükleer savaş tatbikatı başlattı. Tatbikatta Türkiye'de de bulunan B61 bombaları da kullanılırken, Türkiye'nin yer almaması dikkat çekti.

#1
Foto - Sözcü’nün haberine göre, Almanya’da bu hafta ayrıntıları “gizli tutulan” nükleer savaş tatbikatı başladı. “Steadfast Noon” adı verilen tatbikatta Alman tornado savaş uçakları ile Hollanda, Belçika ve İtalya savaş uçakları da yer alıyor.

Sözcü’nün haberine göre, Almanya’da bu hafta ayrıntıları “gizli tutulan” nükleer savaş tatbikatı başladı. “Steadfast Noon” adı verilen tatbikatta Alman tornado savaş uçakları ile Hollanda, Belçika ve İtalya savaş uçakları da yer alıyor.

#2
Foto - TÜRKİYE'NİN BU TATBİKATTA YER ALMADIĞINI YAZDI - B61 tipi nükleer bombaların uçaklara yüklendiği tatbikatlar NATO şemsiyesi altında gerçekleşiyor. Alman Bild Gazetesi, bu tip nükleer bombaların Türkiye'de de olduğunu ancak Türkiye'nin bu tatbikatta yer almadığını yazdı.

TÜRKİYE'NİN BU TATBİKATTA YER ALMADIĞINI YAZDI - B61 tipi nükleer bombaların uçaklara yüklendiği tatbikatlar NATO şemsiyesi altında gerçekleşiyor. Alman Bild Gazetesi, bu tip nükleer bombaların Türkiye'de de olduğunu ancak Türkiye'nin bu tatbikatta yer almadığını yazdı.

#3
Foto - PATRİOT SAVUNMA SİSTEMLERİ DE KONUŞLANDIRILDI - Gizli NATO ittifakı tatbikatının yeri ise Nörvenich Hava Üssü olarak belirlendi.

PATRİOT SAVUNMA SİSTEMLERİ DE KONUŞLANDIRILDI - Gizli NATO ittifakı tatbikatının yeri ise Nörvenich Hava Üssü olarak belirlendi.

#4
Foto - B61 tipi hidrojen bombalarının Almanya'nın Büchel kentinde depolandığı öne sürülüyor ve aynı anda buradaki hava kuvvetleri de depolanan alanları korumak için tatbikat yapıyor.

B61 tipi hidrojen bombalarının Almanya'nın Büchel kentinde depolandığı öne sürülüyor ve aynı anda buradaki hava kuvvetleri de depolanan alanları korumak için tatbikat yapıyor.

#5
Foto - B61 bombalarının Alman tornadolar tarafından da kullanılması test edilirken, bölgede ayrıca bir saldırıya karşı Patriot savunma sistemleri de konuşlandırıldı.

B61 bombalarının Alman tornadolar tarafından da kullanılması test edilirken, bölgede ayrıca bir saldırıya karşı Patriot savunma sistemleri de konuşlandırıldı.

#6
Foto - BU BİLGİLER DUYURULMAMIŞTI - Askeri uzmanlara göre, Ekim ayında düzenli olarak gerçekleştirilen “Steadfast Noon” manevralarında, ABD nükleer silahlarının yeraltındaki korunaklı yerlerinden, uçağa güvenli bir şekilde nasıl taşınacağı ve savaş uçaklarının altına nasıl monte edileceği test ediliyor. Ancak bu tatbikatla ilgili önceden bu bilgiler duyurulmamıştı.

BU BİLGİLER DUYURULMAMIŞTI - Askeri uzmanlara göre, Ekim ayında düzenli olarak gerçekleştirilen “Steadfast Noon” manevralarında, ABD nükleer silahlarının yeraltındaki korunaklı yerlerinden, uçağa güvenli bir şekilde nasıl taşınacağı ve savaş uçaklarının altına nasıl monte edileceği test ediliyor. Ancak bu tatbikatla ilgili önceden bu bilgiler duyurulmamıştı.

#7
Foto - NÜKLEER SAVAŞ TEHLİKESİ ARTIYOR - Nükleer silahlarla da yürütülen bir savaş tehlikesinin, son otuz yıldan daha yüksek olduğu düşünülüyor.

NÜKLEER SAVAŞ TEHLİKESİ ARTIYOR - Nükleer silahlarla da yürütülen bir savaş tehlikesinin, son otuz yıldan daha yüksek olduğu düşünülüyor.

#8
Foto - Bunun ana nedeni, INF antlaşmasının kara tabanlı nükleer silahlara uygun orta menzilli sistemlerden vazgeçmesi.

Bunun ana nedeni, INF antlaşmasının kara tabanlı nükleer silahlara uygun orta menzilli sistemlerden vazgeçmesi.

#9
Foto - ABD, 2019 yazında NATO ortaklarının da desteğiyle, Rusya’nın 9M729 adlı orta menzilli bir sistemle (NATO kodu: SSC-8) yıllardır ihlal ettiğini varsayarak bu anlaşmadan çekildi.

ABD, 2019 yazında NATO ortaklarının da desteğiyle, Rusya’nın 9M729 adlı orta menzilli bir sistemle (NATO kodu: SSC-8) yıllardır ihlal ettiğini varsayarak bu anlaşmadan çekildi.

#10
Foto - ABD'nin karadan fırlatılacak yeni bir nükleer başlık taşıyan sistem üzerinde çalıştığı belirtiliyor. Stratejik nükleer silahların sınırlandırılması anlaşması 5 Şubat 2021'de bitiyor.

ABD'nin karadan fırlatılacak yeni bir nükleer başlık taşıyan sistem üzerinde çalıştığı belirtiliyor. Stratejik nükleer silahların sınırlandırılması anlaşması 5 Şubat 2021'de bitiyor.

#11
Foto - B61 BOMBASI NEDİR? - B61 bombası, her ne kadar hidrojen bombası diye adlandırılsa da, doğrusu termonükleer bir bomba olmasıdır.

B61 BOMBASI NEDİR? - B61 bombası, her ne kadar hidrojen bombası diye adlandırılsa da, doğrusu termonükleer bir bomba olmasıdır.

#12
Foto - Yıkıcı etkisi, hafif elementlerin nükleer sentezinin daha ağır olanlara (örneğin, iki döteryum atomundan bir helyum atomunun üretilmesi) tepkimesinin kullanılmasına dayanır ki burada büyük miktarda enerji salınır.

Yıkıcı etkisi, hafif elementlerin nükleer sentezinin daha ağır olanlara (örneğin, iki döteryum atomundan bir helyum atomunun üretilmesi) tepkimesinin kullanılmasına dayanır ki burada büyük miktarda enerji salınır.

#13
Foto - Ancak, günümüzde lityum deuterid-6 olarak bilinen 6 kütle sayısı ile birlikte ağır bir hidrojen izotopu (döteryum) ve lityum izotopunun bir araya gelmesiyle, hedefe uçakla ulaştırılabilecek bir ürün elde etmek mümkün oldu.

Ancak, günümüzde lityum deuterid-6 olarak bilinen 6 kütle sayısı ile birlikte ağır bir hidrojen izotopu (döteryum) ve lityum izotopunun bir araya gelmesiyle, hedefe uçakla ulaştırılabilecek bir ürün elde etmek mümkün oldu.

#14
Foto - “Nükleer” özelliklere ek olarak, temel avantajı sağlam olması ve döteryumu pozitif ortam sıcaklıklarında saklamanıza izin vermesi.

“Nükleer” özelliklere ek olarak, temel avantajı sağlam olması ve döteryumu pozitif ortam sıcaklıklarında saklamanıza izin vermesi.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23