• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
4
İstanbul seçimlerinde kim önde? İşte son anketler ve sonuçları

2024-02-12 14:03:07
İstanbul seçimlerinde kim önde? İşte son anketler ve sonuçları

Sabah gazetesi yazarı Melih Altınok, yerel seçimlere kısa bir süre kala İstanbul için yapılan anketlerdeki son durumu köşesine taşıdı. “Süre, sempatisini artırma fırsatı olan Kurum'un lehine işliyor” ifadelerini kullanan Altınok, şunları kaydetti:

#1
Foto - İstanbul seçimlerinde kim önde? İşte son anketler ve sonuçları

“Sağdan soldan kiminle konuşsam 31 Mart İstanbul seçimleri için kullandıkları ifade "bıçak sırtı" oluyor.
 Yarışın iki favori adayı Murat Kurum ve mevcut başkan Ekrem İmamoğlu şimdilik birbirlerine sonucu fotofinişin belirleyeceği mesafedeler.
 Ancak süre, sempatisini artırma fırsatı olan Kurum'un lehine işliyor. Şehircilik Bakanlığı dönemindeki performansı, deneyimi ve siyasi polemiklerle gündeme gelen bir isim olmaması avantajları.
 Zaman, 2019 seçimlerinde "tanınmamanın avantajını" kullanan ancak geçen 5 yılda epeyce yıpranan İmamoğlu'nun ise aleyhine geçiyor.


#2
Foto - İstanbul seçimlerinde kim önde? İşte son anketler ve sonuçları

Daha da önemlisi, bu sefer İmamoğlu'nun arkasında blok bir destek yok.
 2019 seçimlerini kazanmasında payın büyüğüne sahip olan İyi Parti, İstanbul'dan Buğra Kavuncu'yu aday gösterdi.
 Geçen seçimlerde İmamoğlu'nun aldığı oyda ciddi katkısı olan DEM de bu kez Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni ile yarışacak.
 Optimar Araştırma Başkanı Hilmi Daşdemir, Kavuncu'nun şu an için İstanbul'da afiş bile asmamasının kampanyaya asılmayacaklarının göstergesi olduğunu söylüyor.
 Tabanında İyi Parti'nin aday çıkarmasıyla ilgili yüzde 70'lere varan bir destek ölçtüklerini anlatan Daşdemir, partinin oylarının blok halinde İmamoğlu'na gitmeyeceği, Kavuncu'nun yüzde 1-2 civarında oy alacağı görüşünde.


#3
Foto - İstanbul seçimlerinde kim önde? İşte son anketler ve sonuçları

DEM'e gelince... Kandil'in Başak Demirtaş'ın adaylığını veto etmesinin ardından aday gösteren parti, şu an kendi içinde gerçek bir kampanya yapıp yapmamayı tartışıyor. Henüz bir karar baskın gelmiş değil.
 GENAR'dan İhsan Aktaş, Başak Demirtaş'ın adı geçtiğinde ilk okumalarda İstanbul'da yüzde 8'lik bir oranı gördüklerini ve bunun yüzde 13'e tırmanmasının zor olmadığını anlatıyor.
 Partinin geçen seçimlerde CHP ile ittifak yaparak kentteki yüzde 12'lik oyunu yüzde 7'ye kadar düşürdüğünü söyleyen Aktaş, partinin varlığını koruma refleksi gösterebileceğinin altını çiziyor.”

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23