• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
26
Ermeni neyine güveniyor? İşte Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki müthiş fark!

2020-10-01 21:04:31
Ermeni neyine güveniyor? İşte Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki müthiş fark!

Sahada Ermenistan'ı ezip geçen Azerbaycan'ın askeri harcamalarda da Ermenistan'a fark attığı görüldü.

#1
Foto - Ermenistan'ın provokasyonlarının ardından Azerbaycan Ermeni işgali altındaki Dağlık Karabağ'ı kurtarmak için askeri harekat başlattı.

Ermenistan'ın provokasyonlarının ardından Azerbaycan Ermeni işgali altındaki Dağlık Karabağ'ı kurtarmak için askeri harekat başlattı.

#2
Foto - Kardeş ülke Azerbaycan, yaklaşık 30 yıldır işgal altında bulunan Dağlık Karabağ'da Ermeni ordusuna ağır zayiat verdi.

Kardeş ülke Azerbaycan, yaklaşık 30 yıldır işgal altında bulunan Dağlık Karabağ'da Ermeni ordusuna ağır zayiat verdi.

#3
Foto - Peki iki ülkenin askeri harcamaları nedir?

Peki iki ülkenin askeri harcamaları nedir?

#4
Foto - Çatışmaların başlamasının ardından Azerbaycan Türk ordusu ile Ermeni ordusunun askeri harcamaları merak konusu oldu.

Çatışmaların başlamasının ardından Azerbaycan Türk ordusu ile Ermeni ordusunun askeri harcamaları merak konusu oldu.

#5
Foto - Sahada Ermenistan'ı ezip geçen Azerbaycan'ın askeri harcamaları dikkat çekti.

Sahada Ermenistan'ı ezip geçen Azerbaycan'ın askeri harcamaları dikkat çekti.

#6
Foto - Azerbaycan'ın askeri harcamalarda da Ermenistan'a dağlar kadar fark attığı görüldü.

Azerbaycan'ın askeri harcamalarda da Ermenistan'a dağlar kadar fark attığı görüldü.

#7
Foto - Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI) tarafından açıklanan verilerle fark gözler önüne serildi.

Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI) tarafından açıklanan verilerle fark gözler önüne serildi.

#8
Foto - 2009-19 yılları arasında Azerbaycan'ın askeri harcamalarının Ermenistan'ın yaklaşık 4 katından fazla olduğu belirtildi.

2009-19 yılları arasında Azerbaycan'ın askeri harcamalarının Ermenistan'ın yaklaşık 4 katından fazla olduğu belirtildi.

#9
Foto - Bu dönemde Azerbaycan, yaklaşık 20 milyar dolarlık askeri harcama yaparken, Ermenistan'ın ödediği miktar ise 5 milyar dolar oldu.

Bu dönemde Azerbaycan, yaklaşık 20 milyar dolarlık askeri harcama yaparken, Ermenistan'ın ödediği miktar ise 5 milyar dolar oldu.

#10
Foto - Azerbaycan'ın harcamalarının özellikle 2010 yılından itibaren hızlı bir şekilde arttığı görülüyor.

Azerbaycan'ın harcamalarının özellikle 2010 yılından itibaren hızlı bir şekilde arttığı görülüyor.

#11
Foto - Ermenistan ise son iki yılda önemli bir artış kaydetse de Azerbaycan'a kıyasla çok daha düşük düzeylerde.

Ermenistan ise son iki yılda önemli bir artış kaydetse de Azerbaycan'a kıyasla çok daha düşük düzeylerde.

#12
Foto - BBC Rusça Servisi'nden Grigor Atanesian, Ermenistan'ın petrol zengini bir ülke olmadığını ve bu nedenle de askeri harcama konusunda Azerbaycan'ın düzeyini yakalayamayacağını söyledi.

BBC Rusça Servisi'nden Grigor Atanesian, Ermenistan'ın petrol zengini bir ülke olmadığını ve bu nedenle de askeri harcama konusunda Azerbaycan'ın düzeyini yakalayamayacağını söyledi.

#13
Foto - Atanesian,

Atanesian, "Aksine Ermenistan, fosil yakıt rezervleri olmayan bir kara ülkesi ve ekonomisi de Dağlık Karabağ sorunu nedeniyle 30 yıla yakın bir zamandır Türkiye ile Azerbaycan'ın uyguladığı ticaret ambargosundan ciddi şekilde zarar görmüş durumda" dedi.

#14
Foto - Hem Ermenistan'ın hem de Azerbaycan'ın askeri envanterlerinde Rus yapımı askeri malzemelerin ağırlıkta olduğu görülüyor.

Hem Ermenistan'ın hem de Azerbaycan'ın askeri envanterlerinde Rus yapımı askeri malzemelerin ağırlıkta olduğu görülüyor.

#15
Foto - Ancak özellikle 2016 sonrasında Azerbaycan, askeri alımlarını çeşitlendirmek yönünde adımlar atıyor.

Ancak özellikle 2016 sonrasında Azerbaycan, askeri alımlarını çeşitlendirmek yönünde adımlar atıyor.

#16
Foto - Bu anlamda İsrail ve Türkiye ön plana çıkıyor. SIPRI verilerine göre, İsrail askeri alandaki ihracatının yüzde 17'sini Azerbaycan'a yapıyor. İki ülke arasında 2012 yılında 1,6 milyar dolarlık askeri bir anlaşma yapılırken, Azerbaycan'a İHA, uçaksavar ve hava savunma sistemleri tedarik edilmesi öngörülüyor.

Bu anlamda İsrail ve Türkiye ön plana çıkıyor. SIPRI verilerine göre, İsrail askeri alandaki ihracatının yüzde 17'sini Azerbaycan'a yapıyor. İki ülke arasında 2012 yılında 1,6 milyar dolarlık askeri bir anlaşma yapılırken, Azerbaycan'a İHA, uçaksavar ve hava savunma sistemleri tedarik edilmesi öngörülüyor.

#17
Foto - Azerbaycan, Şubat ayında Türkiye ile de Askeri Mali ve Güvenlik İşbirliği anlaşmaları imzaladı. Azerbaycan'ın Türk savunma sanayi şirketlerinden 200 milyon TL değerinde ürün ve hizmet satın alması planlanıyor. Ayrıca Azerbaycan'ın Türkiye üretimi İHA ve SİHA'larla birlikte, Altay tankı ve Atak helikopteriyle ilgilendiği açıklandı.

Azerbaycan, Şubat ayında Türkiye ile de Askeri Mali ve Güvenlik İşbirliği anlaşmaları imzaladı. Azerbaycan'ın Türk savunma sanayi şirketlerinden 200 milyon TL değerinde ürün ve hizmet satın alması planlanıyor. Ayrıca Azerbaycan'ın Türkiye üretimi İHA ve SİHA'larla birlikte, Altay tankı ve Atak helikopteriyle ilgilendiği açıklandı.

#18
Foto - Azeri güvenlik uzmanı Üzeyir Caferov, BBC'ye yaptığı değerlendirmede, Azerbaycan'ın Rusya dışındaki ülkelerle yaptığı anlaşmaların siyasi olmadığını, Moskova'dan alabileceği her şeyi almış olmasından kaynaklandığını söyledi.

Azeri güvenlik uzmanı Üzeyir Caferov, BBC'ye yaptığı değerlendirmede, Azerbaycan'ın Rusya dışındaki ülkelerle yaptığı anlaşmaların siyasi olmadığını, Moskova'dan alabileceği her şeyi almış olmasından kaynaklandığını söyledi.

#19
Foto - Azerbaycan yaptığı bu askeri anlaşmaların finansmanının bir bölümünü ilgili ülkelere doğalgaz ve petrol satarak karşılıyor.

Azerbaycan yaptığı bu askeri anlaşmaların finansmanının bir bölümünü ilgili ülkelere doğalgaz ve petrol satarak karşılıyor.

#20
Foto - Ermenistan ise Rusya ile yaptığı anlaşmaların kapsamını genişleten adımlar atarken, bu yıl içerisinde Hindistan ile de 40 milyon dolarlık bir anlaşma yaptı.

Ermenistan ise Rusya ile yaptığı anlaşmaların kapsamını genişleten adımlar atarken, bu yıl içerisinde Hindistan ile de 40 milyon dolarlık bir anlaşma yaptı.

#21
Foto - Rusya, kısa bir süre önce Ermenistan'a yeni İskender balistik füzeleri ve SU-30M savaş uçağı teslimatı yaptı.

Rusya, kısa bir süre önce Ermenistan'a yeni İskender balistik füzeleri ve SU-30M savaş uçağı teslimatı yaptı.

#22
Foto - BBC Rusça Servisi'nden Atanesyan Ermenistan'ın güvenlik alanında Rusya'ya ciddi şekilde bağımlı olduğunu belirtti.

BBC Rusça Servisi'nden Atanesyan Ermenistan'ın güvenlik alanında Rusya'ya ciddi şekilde bağımlı olduğunu belirtti.

#23
Foto - Atanesyan,

Atanesyan, "Ermenistan, Ortak Güvenlik Antlaşması Örgütü üzerinden Rusya ile ittifak halinde ve Rusya'dan silah satın aldığında bu örgüt üyeliğinden gelen indirimlerden de faydalanıyor. Ancak, Rusya'nın hem Bakü hem de Erivan'a silah sattığını ve her iki ülkenin askeri envanterinin ağırlıklı olarak Rus ve Sovyet yapımı donanımlardan oluştuğunu da unutmamak gerekiyor" dedi.

#24
Foto - Ermenistan'ın son dönemde askeri ilişkilerini geliştirmeye başladığı ülkeler arasında Hindistan öne çıkıyor.

Ermenistan'ın son dönemde askeri ilişkilerini geliştirmeye başladığı ülkeler arasında Hindistan öne çıkıyor.

#25
Foto - Ermenistan, bu yıl içerisinde ise son dönemlerde askeri ilişkilerini geliştirmeye başladığı Hindistan'dan SWATHI askeri radar sistemi satın alacağını açıkladı. Bu anlaşmanın bedeli 40 milyon dolar olarak açıklandı.

Ermenistan, bu yıl içerisinde ise son dönemlerde askeri ilişkilerini geliştirmeye başladığı Hindistan'dan SWATHI askeri radar sistemi satın alacağını açıkladı. Bu anlaşmanın bedeli 40 milyon dolar olarak açıklandı.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23