• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
4
En tahribatlı virüslerden! Domates mozaik virüsüne dikkat

2020-08-13 10:03:54
En tahribatlı virüslerden! Domates mozaik virüsüne dikkat

Bu yıl domateslerde görülen en tahribatlı virüslerden biri olan domates mozaik virüsü internette araştırılan konular arasında. Çiftçilerin korkulu rüyası olan domates mozaik virüsü bir anda bitkiyi kurutması ile tanınıyor. Peki Domates mozaik virüsü nedir, belirtileri nelerdir?

#1
Foto - HASTALIK BELİRTİSİ NELERDİR? - Hastalık etmeni Tütün mozaik virüsü ve bu virüsün ırklarıdır. Hastalıklı bitki artıkları, yabancı otlar, sigara ve tütün kırıntılarındayaşayı şını sürdürebilir. Konukçularından mekanik olarakta şınır. Yapraklar üzerinde açık yeşil, sarı ve koyu ye şil renkte mozaik lekelergörülür. Yapraklarda kıvrılma ve deformasyonlar görülür. Bitkilerde bodurluk oluşur. Yapraklarda mor renk oluşumu görülür. Yaprak ve meyvelerde uzun kahverengi çizgiler görülür. Hastalığın görüldüğü bitkiler:Bütün sebzeler, tütün ve yabancı otlar etmenin konukçusudur.

HASTALIK BELİRTİSİ NELERDİR? - Hastalık etmeni Tütün mozaik virüsü ve bu virüsün ırklarıdır. Hastalıklı bitki artıkları, yabancı otlar, sigara ve tütün kırıntılarındayaşayı şını sürdürebilir. Konukçularından mekanik olarakta şınır. Yapraklar üzerinde açık yeşil, sarı ve koyu ye şil renkte mozaik lekelergörülür. Yapraklarda kıvrılma ve deformasyonlar görülür. Bitkilerde bodurluk oluşur. Yapraklarda mor renk oluşumu görülür. Yaprak ve meyvelerde uzun kahverengi çizgiler görülür. Hastalığın görüldüğü bitkiler:Bütün sebzeler, tütün ve yabancı otlar etmenin konukçusudur.

#2
Foto - KÜLTÜREL ÖNLEMLER: Fidelikte ve tarlada şüpheli görülen bitkiler imha edilmelidir. Bakım i şlemlerinden önce eller bol sabun ve su ile yıkanmalıdır. Fidelikte ve tarlada sigara ve tütün içilmemelidir. Tütün artıkları herhangi bir amaçla kullanılmamalıdır. Bakım içlerinde kullanılan aletler %5 lik hipolu su ile dezenfekteedilmeli. Hasattan sonra bitki artıkları imha edilmelidir. Ekim nöbeti uygulanmalıdır.

KÜLTÜREL ÖNLEMLER: Fidelikte ve tarlada şüpheli görülen bitkiler imha edilmelidir. Bakım i şlemlerinden önce eller bol sabun ve su ile yıkanmalıdır. Fidelikte ve tarlada sigara ve tütün içilmemelidir. Tütün artıkları herhangi bir amaçla kullanılmamalıdır. Bakım içlerinde kullanılan aletler %5 lik hipolu su ile dezenfekteedilmeli. Hasattan sonra bitki artıkları imha edilmelidir. Ekim nöbeti uygulanmalıdır.

#3
Foto - 1.Yıl: Domates, biber, patlıcan, hıyar, kabak. 2.Yıl: Soğan, sarımsak, havuç, kereviz, ıspanak. 3.Yıl: Fasulye, bakla, bezelye. 4.Yıl: Marul, lahana, pırasa, karnabahar, turp Sertifikalı tohum kullanılmalıdır.

1.Yıl: Domates, biber, patlıcan, hıyar, kabak. 2.Yıl: Soğan, sarımsak, havuç, kereviz, ıspanak. 3.Yıl: Fasulye, bakla, bezelye. 4.Yıl: Marul, lahana, pırasa, karnabahar, turp Sertifikalı tohum kullanılmalıdır.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı