• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
10
Emekli maaşı alanlar kısa çalışma ödeneği alır mı? EYT’liler kısa çalışma ödeneği alabilir mi?

2020-04-08 16:09:14
Emekli maaşı alanlar kısa çalışma ödeneği alır mı? EYT’liler kısa çalışma ödeneği alabilir mi?

Hükümet koronavirüs tedbirleri kapsamında işyerleri kapatılan işletmelerde çalışanlara yönelik kısa çalışma ödeneği yapmakta. Kısa çalışmanın başladığı tarih itibarıyla son 60 gün hizmet akdine tabi olması ve son 3 yılda en az 450 gün süreyle prim ödeme şartlarını taşıması gerekmektedir. Peki emekli maaşı alanlar kısa çalışma ödeneği alır mı? Primi doldurmuş ama yaştan emekli olamayanlar kısa çalışma ödeneği alır mı? EYT’liler kısa çalışma ödeneği alabilir mi? Emekli maaşı alanlar kısa çalışma ödeneğinden yararlanır mı?

#1
Foto - İŞKUR'un yatırdığı kısa çalışma ödeneği çalışmadığı süreler için işçinin kendisine ve aylık (her ayın 5’inde) olarak ödenecek.

İŞKUR'un yatırdığı kısa çalışma ödeneği çalışmadığı süreler için işçinin kendisine ve aylık (her ayın 5’inde) olarak ödenecek.

#2
Foto - İşçilerin ödenekten yararlanabilmesi için; İşverenin kısa çalışma talebinin uygun bulunması,

İşçilerin ödenekten yararlanabilmesi için; İşverenin kısa çalışma talebinin uygun bulunması,

#3
Foto - İşçinin kısa çalışmaya tabi tutulması ve Kısa çalışmanın başladığı tarih itibarıyla son 60 gün hizmet akdine tabi olması ve son 3 yılda en az 450 gün süreyle prim ödeme şartlarını taşıması gerekmektedir.

İşçinin kısa çalışmaya tabi tutulması ve Kısa çalışmanın başladığı tarih itibarıyla son 60 gün hizmet akdine tabi olması ve son 3 yılda en az 450 gün süreyle prim ödeme şartlarını taşıması gerekmektedir.

#4
Foto - Kısa çalışma ödeneği tutarı; sigortalının son 12 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının %60’ı olarak belirlenir. Bu şekilde hesaplanan kısa çalışma ödeneği tutarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %150’sini geçemez.

Kısa çalışma ödeneği tutarı; sigortalının son 12 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının %60’ı olarak belirlenir. Bu şekilde hesaplanan kısa çalışma ödeneği tutarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %150’sini geçemez.

#5
Foto - Bu kapsamda, işçilerin çalışmadıkları günler için ödeme yapılacak olup, tamamen faaliyetin durdurulması halinde 1.752,40 TL ile 4.380,99 TL aralığında kısa çalışma ödeneği ödenebilmektedir.

Bu kapsamda, işçilerin çalışmadıkları günler için ödeme yapılacak olup, tamamen faaliyetin durdurulması halinde 1.752,40 TL ile 4.380,99 TL aralığında kısa çalışma ödeneği ödenebilmektedir.

#6
Foto - Emekliler kısa çalışma ödeneğinden yararlanır mı?

Emekliler kısa çalışma ödeneğinden yararlanır mı?

#7
Foto - Emekliler kısa çalışma ödeneğinden faydalanamıyor. Fakat daha önceki iş yerinden 3600 ile ayrılmış kişi çalışmaya devam ediyor. Emekli maaşı da alamıyor yaştan ötürü.

Emekliler kısa çalışma ödeneğinden faydalanamıyor. Fakat daha önceki iş yerinden 3600 ile ayrılmış kişi çalışmaya devam ediyor. Emekli maaşı da alamıyor yaştan ötürü.

#8
Foto - Bu kişi kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilecek mi? Sorusuna Hürriyet yazarı Noyan Doğan şu şekilde cevap veriyor: “Emeklilerden işsizlik sigortası primi kesilmiyor. Kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak için de işsizlik sigortası primi kesilmesi ve ödenmesi gerekiyor. Bu nedenle de emekli maaşı alanlar, kısa çalışma ödeneğinden yararlanamıyor.

Bu kişi kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilecek mi? Sorusuna Hürriyet yazarı Noyan Doğan şu şekilde cevap veriyor: “Emeklilerden işsizlik sigortası primi kesilmiyor. Kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak için de işsizlik sigortası primi kesilmesi ve ödenmesi gerekiyor. Bu nedenle de emekli maaşı alanlar, kısa çalışma ödeneğinden yararlanamıyor.

#9
Foto - Eğer bir şirket de sigortalı çalışıyorsanız, işsizlik sigortası primi kesiliyorsa ve emekli maaşı almıyorsanız kısa çalışma ödeneğinden yararlanabileceksiniz.”

Eğer bir şirket de sigortalı çalışıyorsanız, işsizlik sigortası primi kesiliyorsa ve emekli maaşı almıyorsanız kısa çalışma ödeneğinden yararlanabileceksiniz.”

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23