• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
7
Dünyadaki ilk robotlar üremeye başladı

2021-12-06 01:49:41
Dünyadaki ilk robotlar üremeye başladı

İlk canlı robotları oluşturan ABD'li bilim insanları, 'ksenobot' ismini verdileri bu yaşam formalarının artık çoğalabildiğini söyledi.

#1
Foto - Ksenobotlar, adını Afrika pençeli kurbağasından alıyor. Zaten bu minik robotçuklar onlardan meydana getirildi.

Ksenobotlar, adını Afrika pençeli kurbağasından alıyor. Zaten bu minik robotçuklar onlardan meydana getirildi.

#2
Foto - Konuyla ilgili açıklama yapan Vermont Üniversitesi, Tufts Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi'nin Wyss Biyolojiden Esinlenmiş Mühendislik Enstitüsü'nden bir araya gelen bilim insanları ksenobotların herhangi bir hayvan ve bitkin farklı olarak biyolojik üreme biçimi geliştirdiklerini söyledi. Bilim dünyası bu sonuç karşısında şaşkına dönmüş durumda.

Konuyla ilgili açıklama yapan Vermont Üniversitesi, Tufts Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi'nin Wyss Biyolojiden Esinlenmiş Mühendislik Enstitüsü'nden bir araya gelen bilim insanları ksenobotların herhangi bir hayvan ve bitkin farklı olarak biyolojik üreme biçimi geliştirdiklerini söyledi. Bilim dünyası bu sonuç karşısında şaşkına dönmüş durumda.

#3
Foto - Biyoloji Profesörü Micheal Levin konuyla ilgili,

Biyoloji Profesörü Micheal Levin konuyla ilgili, "Kurbağaların kullandığı bir üreme yöntemi vardır. Ancak bu embriyo kendi kendine yeni üreme yöntemleri bulmuş gibi gözüküyor" dedi.

#4
Foto - Paylaşılan görüntülerde C şeklindeki ebeveyn ksenotoların gevşek kök hücreleri toplayıp yavru yığınları oluşturduğu görüldü.

Paylaşılan görüntülerde C şeklindeki ebeveyn ksenotoların gevşek kök hücreleri toplayıp yavru yığınları oluşturduğu görüldü.

#5
Foto - Ksenebotları görenler ise onları robota benzetemedi. Bilgisayar ve robot bilim profesörü Josh Bongard ise

Ksenebotları görenler ise onları robota benzetemedi. Bilgisayar ve robot bilim profesörü Josh Bongard ise "Çoğu insan robotları metal ve seramikten yapılmış olarak düşünür, ama önemli olan bu değil; robotun ne yaptığıdır. Yani önemli olan robotun kendi başına insanlar adına hareket etmesidir" sözlerine yer verdi.

#6
Foto - Her ne kadar kendi kendine üreyebilen robotlar endişe verici olsa da, bilim dünyası canlı organizmaların tamamen bir laboratuvar ortamında bulunduğunu ve konrtol altına olduğunu söyledi.

Her ne kadar kendi kendine üreyebilen robotlar endişe verici olsa da, bilim dünyası canlı organizmaların tamamen bir laboratuvar ortamında bulunduğunu ve konrtol altına olduğunu söyledi.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23