• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
8
Dünyada bir ilk! Türkiye, tüm ordulara örnek olacak araç geliştirdi

2020-09-12 19:27:42
Dünyada bir ilk! Türkiye, tüm ordulara örnek olacak araç geliştirdi

Türk ordusunun öncü kuvveti olmaya aday olan Çok Maksatlı Uzaktan Komutalı İnsansız Kara Platformu 6×6 BOĞAÇ, "Uzaktan Komutalı Yaralı Tahliye Aracı"na dönüştürüldü.

#1
Foto - Taarruz amaçlı bir sistem olmasa da üzerine entegre edilebilen silah kulesi ile gerektiğinde düşmana karşılık verebilen; keskin nişancıları tespit edip ateş altına alabilen Çok Maksatlı Uzaktan Komutalı İnsansız Kara Platformu 6×6 BOĞAÇ, uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen bir araca dönüştürüldü.

Taarruz amaçlı bir sistem olmasa da üzerine entegre edilebilen silah kulesi ile gerektiğinde düşmana karşılık verebilen; keskin nişancıları tespit edip ateş altına alabilen Çok Maksatlı Uzaktan Komutalı İnsansız Kara Platformu 6×6 BOĞAÇ, uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen bir araca dönüştürüldü.

#2
Foto - 2,5 metre uzunluğunda, 3,5 metre yüksekliğinde ve Türk ordusunun öncü kuvveti olmaya aday; keşif, lojistik destek, gözetleme görevlerini de yerine getirilebilecek kapasitede olan BOĞAÇ, halihazırda Libya’da da görev yapan bomba imha robotu TMR-II Çetin (veya TMR-II Kutlu) ile bağdaştırıldı ve “Uzaktan Komutalı Yaralı Tahliye Aracı” haline getirildi.

2,5 metre uzunluğunda, 3,5 metre yüksekliğinde ve Türk ordusunun öncü kuvveti olmaya aday; keşif, lojistik destek, gözetleme görevlerini de yerine getirilebilecek kapasitede olan BOĞAÇ, halihazırda Libya’da da görev yapan bomba imha robotu TMR-II Çetin (veya TMR-II Kutlu) ile bağdaştırıldı ve “Uzaktan Komutalı Yaralı Tahliye Aracı” haline getirildi.

#3
Foto - Çatışma esnasında ve kurtarma/sağlık ekiplerinin müdahalesine imkan olmayan durumlarda kullanılacak olan BOĞAÇ, üzerinde bulunan sedyeyi lift sistemi ile yaralının yanına indirecek, TMR-II Çetin veya TMR-II Kutlu ise yaralıyı sedyeye yerleştirecek. Öte yandan yaralının bilinci yerindeyse, kendisi sedyeye gidecek ve vakumlu sedye onu sarıp güvenli bir şekilde sabit tutacak. Tüm bu işlemler 2 kilometre mesafeden uzaktan komutayla yapılacak ve hem Boğaç’ın hem de TMR-II Çetin’in üzerindeki kameralar aracılığıyla anbean görüntülenecek.

Çatışma esnasında ve kurtarma/sağlık ekiplerinin müdahalesine imkan olmayan durumlarda kullanılacak olan BOĞAÇ, üzerinde bulunan sedyeyi lift sistemi ile yaralının yanına indirecek, TMR-II Çetin veya TMR-II Kutlu ise yaralıyı sedyeye yerleştirecek. Öte yandan yaralının bilinci yerindeyse, kendisi sedyeye gidecek ve vakumlu sedye onu sarıp güvenli bir şekilde sabit tutacak. Tüm bu işlemler 2 kilometre mesafeden uzaktan komutayla yapılacak ve hem Boğaç’ın hem de TMR-II Çetin’in üzerindeki kameralar aracılığıyla anbean görüntülenecek.

#4
Foto - ElektroLand Defence tarafından geliştirilen bu sistem dünya üzerinde bir ilk olma özelliğini de taşıyor. Şirket, bu sistemi geliştirirken güvenlik güçleriyle koordinasyon içinde çalışarak onların tecrübe ve deneyimlerini de göz önünde bulundurdu.

ElektroLand Defence tarafından geliştirilen bu sistem dünya üzerinde bir ilk olma özelliğini de taşıyor. Şirket, bu sistemi geliştirirken güvenlik güçleriyle koordinasyon içinde çalışarak onların tecrübe ve deneyimlerini de göz önünde bulundurdu.

#5
Foto - Yaralı tahliyesi görevi çok zorlu bir görev olduğunu belirten ElektroLand Defence Kalite Sistem Yöneticisi Evren Çetin, geliştirdikleri konsepte ilişkin yaptığı açıklamada odaklandıkları noktanın güvenlik güçlerinin çektiği zorlukları ortadan kaldırmaya yönelik olduğunu aktardı.

Yaralı tahliyesi görevi çok zorlu bir görev olduğunu belirten ElektroLand Defence Kalite Sistem Yöneticisi Evren Çetin, geliştirdikleri konsepte ilişkin yaptığı açıklamada odaklandıkları noktanın güvenlik güçlerinin çektiği zorlukları ortadan kaldırmaya yönelik olduğunu aktardı.

#6
Foto - Savunma Sanayii Başkanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Kuvvet Komutanlıkları ve Emniyet Genel Müdürlüğümü ile sıkı iletişim içerisinde olduklarını da dile getiren Çetin, BOĞAÇ'ı muadili olan insansız kara platformlarından ayıran en büyük özelliğin, bilinci kapalı ya da hareket edemeyen bir yaralı dahi olsa, bu yaralıyı kendi imkânlarıyla ve üzerindeki ekipmanlarla BOĞAÇ’ın üzerine alarak en güvenli şekilde ilk yardım noktasına götürebilmesi olduğunu belirtti.

Savunma Sanayii Başkanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Kuvvet Komutanlıkları ve Emniyet Genel Müdürlüğümü ile sıkı iletişim içerisinde olduklarını da dile getiren Çetin, BOĞAÇ'ı muadili olan insansız kara platformlarından ayıran en büyük özelliğin, bilinci kapalı ya da hareket edemeyen bir yaralı dahi olsa, bu yaralıyı kendi imkânlarıyla ve üzerindeki ekipmanlarla BOĞAÇ’ın üzerine alarak en güvenli şekilde ilk yardım noktasına götürebilmesi olduğunu belirtti.

#7
Foto - BOĞAÇ'ın tamamen yerli ve milli imkânlarla tasarlandığını ve üretildiğini de belirten Çetin, operasyon süresinin ortalama 4 dakika olduğunu aktardı.

BOĞAÇ'ın tamamen yerli ve milli imkânlarla tasarlandığını ve üretildiğini de belirten Çetin, operasyon süresinin ortalama 4 dakika olduğunu aktardı.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı