• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
12
Dünya merak ediyor, bilinmesi bile tehlikeli! 22 tonluk çelik kapı ardında altın rezervlerinden tutun…

2020-11-04 15:01:06
Dünya merak ediyor, bilinmesi bile tehlikeli! 22 tonluk çelik kapı ardında altın rezervlerinden tutun…

Dünya üzerinde girilmesi yasak olan milyonlarca vatandaşın merak ettiği, sadece ve sadece yüksek mertebelerden alınan izinler ile girişi sağlanan yerler gündeme geldi.

#1
Foto - Dünya üzerine yer alan bazı yapılara yüksek mertebelerden izin almadan girmek imkansızdır. Peki, bu yerleri bu kadar sıkı denetimli yapılmasının arkasında yatanlar ne?

Dünya üzerine yer alan bazı yapılara yüksek mertebelerden izin almadan girmek imkansızdır. Peki, bu yerleri bu kadar sıkı denetimli yapılmasının arkasında yatanlar ne?

#2
Foto - Haven Co: İngiltere 2. Dünya Savaşı sırasında Alman uçak saldırılarına karşı inşa edilmiş denizin ortasında bulunan bir kale. Bu kale kendi kendini yönetebilmek üzere tasarlanmıştır. Buraya sadece yetkili olan personel, yatırımcılar ve İngiltere Kraliyet ailesinden kişiler girebiliyor. Tam olarak neyi korumak için bulunduğunu çok az kişi biliyor. 2008 yılında kapatıldı.

Haven Co: İngiltere 2. Dünya Savaşı sırasında Alman uçak saldırılarına karşı inşa edilmiş denizin ortasında bulunan bir kale. Bu kale kendi kendini yönetebilmek üzere tasarlanmıştır. Buraya sadece yetkili olan personel, yatırımcılar ve İngiltere Kraliyet ailesinden kişiler girebiliyor. Tam olarak neyi korumak için bulunduğunu çok az kişi biliyor. 2008 yılında kapatıldı.

#3
Foto - Fort Knox: ABD Ordu kampı olan kale ayni zamanda altın rezervlerini ve tarihi eserlerinin korunduğu yer. Bunların yanı sıra çok önemli tarihi dokümanlarda bulunuyor. Bölge çok üstün güvenlik önlemleriyle korunuyor ayni zamanda 22 tonluk çelik kapı tarafından korunuyor. Gözle görülemeyecek kadar sayıda güvenlik kamerası mevcut.

Fort Knox: ABD Ordu kampı olan kale ayni zamanda altın rezervlerini ve tarihi eserlerinin korunduğu yer. Bunların yanı sıra çok önemli tarihi dokümanlarda bulunuyor. Bölge çok üstün güvenlik önlemleriyle korunuyor ayni zamanda 22 tonluk çelik kapı tarafından korunuyor. Gözle görülemeyecek kadar sayıda güvenlik kamerası mevcut.

#4
Foto - 51. Bölge: ABD Çok gizli havacılık geliştirme ve test bölgesi olarak adlandırılan 51. Bölge, Nevada çölünde bulunuyor. Yüzlerce sensör ve asker ile korunan bölgede, askerlerin izinsiz girmeye çalışanları öldürme izni var. ABD başkanı bile ancak özel izinle girebilmektedir ve sebebi ne olursa olsun 51. Bölge’ye izinsiz giren kişiler öldürülürler.

51. Bölge: ABD Çok gizli havacılık geliştirme ve test bölgesi olarak adlandırılan 51. Bölge, Nevada çölünde bulunuyor. Yüzlerce sensör ve asker ile korunan bölgede, askerlerin izinsiz girmeye çalışanları öldürme izni var. ABD başkanı bile ancak özel izinle girebilmektedir ve sebebi ne olursa olsun 51. Bölge’ye izinsiz giren kişiler öldürülürler.

#5
Foto - Mormon Kiliselerindeki Gizli Depo: ABD Mormon Kiliselerinin merkezi Amerika’nın Utah eyaletindedir. Yerin 600 metre altında bulunan depolarında dünyanın en büyük soyağacı kayıtları ve tarihi bilgiler korunmaktadır. Sadece Çok ustun güvenlik önlemleriyle bilinmez ayrıca çevredeki ısı değişikliklerini ve hareketleri kontrol edebilen sensörler olduğu rivayet edilir.

Mormon Kiliselerindeki Gizli Depo: ABD Mormon Kiliselerinin merkezi Amerika’nın Utah eyaletindedir. Yerin 600 metre altında bulunan depolarında dünyanın en büyük soyağacı kayıtları ve tarihi bilgiler korunmaktadır. Sadece Çok ustun güvenlik önlemleriyle bilinmez ayrıca çevredeki ısı değişikliklerini ve hareketleri kontrol edebilen sensörler olduğu rivayet edilir.

#6
Foto - New York Federal Rezerv Bankası: ABD Deniz seviyesinin 60 metre altına inşaa edilen banka Dünya altınlarının %25′ ini koruyor. Ve bankanın çevresi çok özel eğitilmiş keskin nişancılar tarafından korunmaktadır.

New York Federal Rezerv Bankası: ABD Deniz seviyesinin 60 metre altına inşaa edilen banka Dünya altınlarının %25′ ini koruyor. Ve bankanın çevresi çok özel eğitilmiş keskin nişancılar tarafından korunmaktadır.

#7
Foto - Bold Lane Otoparkı: İngiltere Buraya arabanızı park ettiğinizde hırsızlar konusunda kesinlikle endişe etmeyin. Çünkü burası İngiltere’nin en güvenlikli yeri. Eğer elinizde otopark bileti yoksa içeriye giremezsiniz. İçeride hareket sensörleri bulunuyor. Eğer birisi arabalardan birini zorlasa alarm çalıyor ve otoparkta her yer kilitleniyor.

Bold Lane Otoparkı: İngiltere Buraya arabanızı park ettiğinizde hırsızlar konusunda kesinlikle endişe etmeyin. Çünkü burası İngiltere’nin en güvenlikli yeri. Eğer elinizde otopark bileti yoksa içeriye giremezsiniz. İçeride hareket sensörleri bulunuyor. Eğer birisi arabalardan birini zorlasa alarm çalıyor ve otoparkta her yer kilitleniyor.

#8
Foto - Tunnen Nehri: Kuzey Kore Bu köprü Rusya'dan Kuzey Kore'ye yol oluşturmaktadır. Gezmek isteyenler için iyi bir olanak oluşturuyor. Çok yüksek güvenlik önlemleri bulunmakta ve Kuzey Kore askerleri tarafından korunuyor.

Tunnen Nehri: Kuzey Kore Bu köprü Rusya'dan Kuzey Kore'ye yol oluşturmaktadır. Gezmek isteyenler için iyi bir olanak oluşturuyor. Çok yüksek güvenlik önlemleri bulunmakta ve Kuzey Kore askerleri tarafından korunuyor.

#9
Foto - Kore Askerden Arındırılmış Bölge Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki bağlantıyı sağlayan ada. 250 km uzunluğunda 4 km genişliğindeki bu alan adının aksine dünyanın en çok silah ve askerin bulundurulduğu bir yerdir. Dünyada en çok korunan sınır bölgelerden biri. Sınırın etrafındaki üstün güvenlikten dolayı dünyanın en iyi korunmuş rezervlerinden biri haline gelmiştir. Nesli tükenmekte olan hayvanlar ve doğal bitkilerin cennetidir.

Kore Askerden Arındırılmış Bölge Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki bağlantıyı sağlayan ada. 250 km uzunluğunda 4 km genişliğindeki bu alan adının aksine dünyanın en çok silah ve askerin bulundurulduğu bir yerdir. Dünyada en çok korunan sınır bölgelerden biri. Sınırın etrafındaki üstün güvenlikten dolayı dünyanın en iyi korunmuş rezervlerinden biri haline gelmiştir. Nesli tükenmekte olan hayvanlar ve doğal bitkilerin cennetidir.

#10
Foto - The Greenbrier: ABD “Greenbrier Hotel” in altına inşaat edilmiş olan bu yerin amacı nükleer bir saldırı sırasında Amerikan kongre üyelerinin ve başkanın 30 yıl boyunca burada sığınacak olmasıdır. 25 ton ağırlığındaki kapı nükleer patlamaya dayanıklıdır. Amerikan kongre üyeleri için bu sığınakta her türlü yiyecek, içecek malzemeleri bulunmaktadır.

The Greenbrier: ABD “Greenbrier Hotel” in altına inşaat edilmiş olan bu yerin amacı nükleer bir saldırı sırasında Amerikan kongre üyelerinin ve başkanın 30 yıl boyunca burada sığınacak olmasıdır. 25 ton ağırlığındaki kapı nükleer patlamaya dayanıklıdır. Amerikan kongre üyeleri için bu sığınakta her türlü yiyecek, içecek malzemeleri bulunmaktadır.

#11
Foto - Cheyenne Dağı: ABD Saf granit ve çelikle korunan Cheyenne Dağındaki kompleks Amerikan Uzay Komutanlığı ve Kuzey Amerika Ordusuna hizmet ediyor. Çok özel korumalıdır. Tüneller sert granit ve geliştirilmiş çelikle korunmaktadır. Ama nedense Kuzey Amerika Ordusuna hizmet merkezi başka bir yere taşınmıştır.

Cheyenne Dağı: ABD Saf granit ve çelikle korunan Cheyenne Dağındaki kompleks Amerikan Uzay Komutanlığı ve Kuzey Amerika Ordusuna hizmet ediyor. Çok özel korumalıdır. Tüneller sert granit ve geliştirilmiş çelikle korunmaktadır. Ama nedense Kuzey Amerika Ordusuna hizmet merkezi başka bir yere taşınmıştır.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23