• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
29
Çöpe atan pişman olur! Kabuktaki 12 muhteşem fayda

2022-01-21 02:13:08
Çöpe atan pişman olur! Kabuktaki 12 muhteşem fayda

Meyvesinden çok daha fazla fayda sağlayan narenciye kabuklarını çöpe atmak yerine değerlendirin. İşte narenciye kabuklarıyla yapabileceğiniz 12 muhteşem şey.

#1
Foto - Limon dilimleri, suyun içine çok yakışır ve taze sıkılmış portakal suyuna ise kimse karşı koyamaz. Sulu ve tatlı bir portakalı yeme düşüncesi bile ağzınızı sulandırmak için yeterlidir.

Limon dilimleri, suyun içine çok yakışır ve taze sıkılmış portakal suyuna ise kimse karşı koyamaz. Sulu ve tatlı bir portakalı yeme düşüncesi bile ağzınızı sulandırmak için yeterlidir.

#2
Foto - Ama ya kabukları? Limon, greyfurt, portakal, mandalina veya diğer favori narenciye meyvelerinizin kabuklarını çöpe atmadan önce iki kere düşünün. Çünkü bu kabukları, hayatınıza biraz daha tat katmak için kullanmanın pek çok yolu var.

Ama ya kabukları? Limon, greyfurt, portakal, mandalina veya diğer favori narenciye meyvelerinizin kabuklarını çöpe atmadan önce iki kere düşünün. Çünkü bu kabukları, hayatınıza biraz daha tat katmak için kullanmanın pek çok yolu var.

#3
Foto - Narenciye kabukları, içindeki meyveden daha fazla besinsel fayda sağlayabilir. Örneğin; bir çorba kaşığı portakal kabuğu, meyveden 3 kat daha fazla C vitamini ve 4 kat daha fazla lif sağlar.

Narenciye kabukları, içindeki meyveden daha fazla besinsel fayda sağlayabilir. Örneğin; bir çorba kaşığı portakal kabuğu, meyveden 3 kat daha fazla C vitamini ve 4 kat daha fazla lif sağlar.

#4
Foto - Bu kabuklar, şekerlenebilir, içeceklere dahil edilebilir, en sevdiğiniz yemeklerin tadına tat katabilir veya hatta bir yaz kampı ateşi yakmak için kullanılabilirler. İşte narenciye kabuklarını kullanmanın 12 harika yolu…

Bu kabuklar, şekerlenebilir, içeceklere dahil edilebilir, en sevdiğiniz yemeklerin tadına tat katabilir veya hatta bir yaz kampı ateşi yakmak için kullanılabilirler. İşte narenciye kabuklarını kullanmanın 12 harika yolu…

#5
Foto - İçecekleri tatlandırın Limon, portakal, mandalina veya diğer narenciye kabuklarını, çay veya kışlık sıcak içeceklere ekstra lezzet katmak için kurutabilirsiniz.

İçecekleri tatlandırın Limon, portakal, mandalina veya diğer narenciye kabuklarını, çay veya kışlık sıcak içeceklere ekstra lezzet katmak için kurutabilirsiniz.

#6
Foto - Meyveyi soyun, kabuk ve meyve arasındaki acı beyaz maddeyi geride bırakın. Şeritleri, bir tabakta içleri yukarı bakacak şekilde, gevrekleşinceye kadar (yaklaşık 2-3 gün) sıcak, güneşli bir yerde bırakın. Zamanınız kısıtlıysa kabukları fırında da kurutabilirsiniz. Bunun için kabukları, fırın kağıdı kaplı bir fırın tepsisine yayın ve 90 derecede 25-30 dakika pişirin.

Meyveyi soyun, kabuk ve meyve arasındaki acı beyaz maddeyi geride bırakın. Şeritleri, bir tabakta içleri yukarı bakacak şekilde, gevrekleşinceye kadar (yaklaşık 2-3 gün) sıcak, güneşli bir yerde bırakın. Zamanınız kısıtlıysa kabukları fırında da kurutabilirsiniz. Bunun için kabukları, fırın kağıdı kaplı bir fırın tepsisine yayın ve 90 derecede 25-30 dakika pişirin.

#7
Foto - Narenciye çayı yapmak için kabukları rendeleyin. Ardından siyah çay, kakule, lavanta, karanfil, tarçın ve zencefil gibi arzu edilen diğer baharatlarla karıştırın. Narenciye kabuğu şekerlemesi Şekerlenmiş narenciye kabuğu yapmak, kabukları korumanın ve yeniden kullanmanın kolay bir yoludur.

Narenciye çayı yapmak için kabukları rendeleyin. Ardından siyah çay, kakule, lavanta, karanfil, tarçın ve zencefil gibi arzu edilen diğer baharatlarla karıştırın. Narenciye kabuğu şekerlemesi Şekerlenmiş narenciye kabuğu yapmak, kabukları korumanın ve yeniden kullanmanın kolay bir yoludur.

#8
Foto - 2 portakalın kabuğunu çıkarın ve şeritler halinde kesin. 15 dakika kaynatıp süzün. Ardından durulayın ve bir kez daha süzün.

2 portakalın kabuğunu çıkarın ve şeritler halinde kesin. 15 dakika kaynatıp süzün. Ardından durulayın ve bir kez daha süzün.

#9
Foto - Bu arada 3 su bardağı su ve 3 su bardağı şekeri bir tencereye alıp kaynatın. Kabukları ekleyip tekrar kaynatın. Ardından ısıyı azaltın ve kabuklar yumuşayana kadar yaklaşık 45 dakika pişirin. Kaplanmış kabukları başka bir fincan şekere atın. Ardından bir veya iki gün kuruması için folyoya koyun.

Bu arada 3 su bardağı su ve 3 su bardağı şekeri bir tencereye alıp kaynatın. Kabukları ekleyip tekrar kaynatın. Ardından ısıyı azaltın ve kabuklar yumuşayana kadar yaklaşık 45 dakika pişirin. Kaplanmış kabukları başka bir fincan şekere atın. Ardından bir veya iki gün kuruması için folyoya koyun.

#10
Foto - Ev yapımı temizlik ürünlerinde kullanımı Narenciye kabuklarında bulunan doğal bir bileşik olan D-Limonene, çok etkili bir temizleyicidir. Sadece sirke, su ve limonla kendi basit yüzey temizleyicinizi yapabilirsiniz.

Ev yapımı temizlik ürünlerinde kullanımı Narenciye kabuklarında bulunan doğal bir bileşik olan D-Limonene, çok etkili bir temizleyicidir. Sadece sirke, su ve limonla kendi basit yüzey temizleyicinizi yapabilirsiniz.

#11
Foto - Limon kabuklarını buzdolabınızda sirke dolu bir kavanozda saklayın. Karışım, kabuklarla dolduktan sonra her gün sallayın ve en az iki hafta bekletin. Limonları çıkarın ve parçacıklardan arındırmak için demlenmiş sirkeyi süzün. Çözeltiyi doğrudan bir sprey şişesine dökün veya daha az etkili bir temizleyici için suyla 1/1 oranında bir karışım oluşturun. Spreyi yağlı mutfak tezgahı ve banyo yüzeyi gibi alanları temizlemek için kullanın. Ancak limondaki asit, mermer veya taş gibi yüzeylere zarar verebileceğinden bu alanlarda kullanmaktan kaçının.

Limon kabuklarını buzdolabınızda sirke dolu bir kavanozda saklayın. Karışım, kabuklarla dolduktan sonra her gün sallayın ve en az iki hafta bekletin. Limonları çıkarın ve parçacıklardan arındırmak için demlenmiş sirkeyi süzün. Çözeltiyi doğrudan bir sprey şişesine dökün veya daha az etkili bir temizleyici için suyla 1/1 oranında bir karışım oluşturun. Spreyi yağlı mutfak tezgahı ve banyo yüzeyi gibi alanları temizlemek için kullanın. Ancak limondaki asit, mermer veya taş gibi yüzeylere zarar verebileceğinden bu alanlarda kullanmaktan kaçının.

#12
Foto - Yemeklere lezzet katın Narenciye kabuklarını, en sevdiğiniz yemekler için de kullanabilirsiniz. Önceden suyu alınmış narenciyelerin kabuklarını veya dilimlerini doğrudan tencereye veya tavaya ekleyin.

Yemeklere lezzet katın Narenciye kabuklarını, en sevdiğiniz yemekler için de kullanabilirsiniz. Önceden suyu alınmış narenciyelerin kabuklarını veya dilimlerini doğrudan tencereye veya tavaya ekleyin.

#13
Foto - Taco dolgusuna veya pilava misket limonu, pırasa veya ıspanak gibi sebze yemeklerine portakal ve makarna yemeklerine limon eklemeyi deneyin. Servis yapmadan önce kabukları tavadan çıkarın. Kabuklara hemen ihtiyacınız yoksa ileride kullanmak üzere dondurabilirsiniz.

Taco dolgusuna veya pilava misket limonu, pırasa veya ıspanak gibi sebze yemeklerine portakal ve makarna yemeklerine limon eklemeyi deneyin. Servis yapmadan önce kabukları tavadan çıkarın. Kabuklara hemen ihtiyacınız yoksa ileride kullanmak üzere dondurabilirsiniz.

#14
Foto - Dondurun veya kurutun Her ihtiyacınız olduğunda bir bütün narenciye satın almak yerine, elinizin altında olması için önceden dondurun veya kurutun. Örneğin, bir limonun suyunu sıkmadan önce kabuğunu bir tabağa alın. Bir kapta dondurarak daha sonra rahatlıkla kullanabilirsiniz. Doğrudan tavaya atılabilecek tek porsiyonlar çıkarabilirsiniz.

Dondurun veya kurutun Her ihtiyacınız olduğunda bir bütün narenciye satın almak yerine, elinizin altında olması için önceden dondurun veya kurutun. Örneğin, bir limonun suyunu sıkmadan önce kabuğunu bir tabağa alın. Bir kapta dondurarak daha sonra rahatlıkla kullanabilirsiniz. Doğrudan tavaya atılabilecek tek porsiyonlar çıkarabilirsiniz.

#15
Foto - Limon şekeri ve tuzu yapımı Basit limon şekeri veya tuzu yapmak için taze limon kabuğu rendesi kullanın.

Limon şekeri ve tuzu yapımı Basit limon şekeri veya tuzu yapmak için taze limon kabuğu rendesi kullanın.

#16
Foto - Limon şekeri, çaya ve kek, çörek ve kurabiye gibi meyveli tatlı tariflerine lezzet katmak için kullanılabilir. Her 1 yemek kaşığı limon kabuğu rendesi için 1 su bardağı şeker kullanın. İki malzemeyi bir kasede karıştırın ve tamamen birleşene kadar ellerinizle masaj yapın. Islak kum benzeri bir doku oluştuğundan emin olun.

Limon şekeri, çaya ve kek, çörek ve kurabiye gibi meyveli tatlı tariflerine lezzet katmak için kullanılabilir. Her 1 yemek kaşığı limon kabuğu rendesi için 1 su bardağı şeker kullanın. İki malzemeyi bir kasede karıştırın ve tamamen birleşene kadar ellerinizle masaj yapın. Islak kum benzeri bir doku oluştuğundan emin olun.

#17
Foto - Limon tuzu yapmak için eşit miktarda doğal tuzla karıştırmadan önce kabuğun bir gece kurumasını bekleyin. Elde edilen narenciye tuzu; sebze, çorba, makarna, pirinç, risotto için tamamlayıcı bir katkı maddesi olacaktır.

Limon tuzu yapmak için eşit miktarda doğal tuzla karıştırmadan önce kabuğun bir gece kurumasını bekleyin. Elde edilen narenciye tuzu; sebze, çorba, makarna, pirinç, risotto için tamamlayıcı bir katkı maddesi olacaktır.

#18
Foto - Böceklerle savaşın Tezgahtaki yağı temizlemeye yardımcı olan d-Limonene, ayrıca yaprak biti, etli böcek, sümüklü böcek ve mantar sivrisinekleri gibi yumuşak gövdeli böcekleri uzaklaştırmaya yardımcı olur.

Böceklerle savaşın Tezgahtaki yağı temizlemeye yardımcı olan d-Limonene, ayrıca yaprak biti, etli böcek, sümüklü böcek ve mantar sivrisinekleri gibi yumuşak gövdeli böcekleri uzaklaştırmaya yardımcı olur.

#19
Foto - Bunun yanı sıra doğrudan böcek üzerine püskürtüldüğünde karıncalar veya hamamböcekleri dahil olmak üzere sinir bozucu böcekleri de uzaklaştırır.

Bunun yanı sıra doğrudan böcek üzerine püskürtüldüğünde karıncalar veya hamamböcekleri dahil olmak üzere sinir bozucu böcekleri de uzaklaştırır.

#20
Foto - 500 mL suyu kaynatın ve portakal kabukları olan bir cam kavanoza ekleyin. Karışımı 24 saat ılık bir yerde bekletin. Ardından süzün ve birkaç damla kastil sabunu ekleyin. İyice karıştırın ve bir huni kullanarak bir sprey şişesine aktarın.

500 mL suyu kaynatın ve portakal kabukları olan bir cam kavanoza ekleyin. Karışımı 24 saat ılık bir yerde bekletin. Ardından süzün ve birkaç damla kastil sabunu ekleyin. İyice karıştırın ve bir huni kullanarak bir sprey şişesine aktarın.

#21
Foto - Yumuşak gövdeli haşerelerden korunmak için etkilenen bitkiye tamamen püskürtün. Karıncalar ve hamamböcekleri için böceklere doğrudan püskürtün. İsterseniz, sarımsak ve kırmızı biber gibi diğer böcek caydırıcı doğal maddelerle solüsyonu güçlendirin.

Yumuşak gövdeli haşerelerden korunmak için etkilenen bitkiye tamamen püskürtün. Karıncalar ve hamamböcekleri için böceklere doğrudan püskürtün. İsterseniz, sarımsak ve kırmızı biber gibi diğer böcek caydırıcı doğal maddelerle solüsyonu güçlendirin.

#22
Foto - Marmelat yapın Portakal kabuğu marmelatı yapmak için suyu sıkılmış portakal dilimlerini veya kabuklarını kullanın.

Marmelat yapın Portakal kabuğu marmelatı yapmak için suyu sıkılmış portakal dilimlerini veya kabuklarını kullanın.

#23
Foto - Bunun için kabukları bir mutfak robotunda iyice parçalayın. Ardından 1/1 oranında şekerle karıştırın ve kısık ateşte kaynatın. Bir keke, bir kase yoğurda veya bir dilim kızarmış ekmeğe lezzet katmak için kullanabilirsiniz. Aynı işlem greyfurt, limon, misket limonu veya turunçgillerin herhangi bir çeşidine de uygulanabilir.

Bunun için kabukları bir mutfak robotunda iyice parçalayın. Ardından 1/1 oranında şekerle karıştırın ve kısık ateşte kaynatın. Bir keke, bir kase yoğurda veya bir dilim kızarmış ekmeğe lezzet katmak için kullanabilirsiniz. Aynı işlem greyfurt, limon, misket limonu veya turunçgillerin herhangi bir çeşidine de uygulanabilir.

#24
Foto - Kozmetik ürünler için kullanılır Limon suyunun cilt, saç ve tırnak bakımı için çeşitli faydaları vardır. Ancak limon kabuklarının da birçok avantajı bulunur. Narenciye kabuklarıyla kendi vücut peelinginizi yapabilir böylece mikroplastik içeren ürünler satın almaktan kaçınabilirsiniz. Kabukları kuruttuktan sonra mutfak robotunda püre haline gelene kadar çekin. En sevdiğiniz sabuna, vücut duş jeline veya ev yapımı şeker peelingine ekleyin.

Kozmetik ürünler için kullanılır Limon suyunun cilt, saç ve tırnak bakımı için çeşitli faydaları vardır. Ancak limon kabuklarının da birçok avantajı bulunur. Narenciye kabuklarıyla kendi vücut peelinginizi yapabilir böylece mikroplastik içeren ürünler satın almaktan kaçınabilirsiniz. Kabukları kuruttuktan sonra mutfak robotunda püre haline gelene kadar çekin. En sevdiğiniz sabuna, vücut duş jeline veya ev yapımı şeker peelingine ekleyin.

#25
Foto - Limon aromalı zeytin yağı Limonun kabuklarını kullanarak limon aromalı zeytinyağı yapın. Bir su bardağı sızma zeytinyağına 2-3 çorba kaşığı ince rendelenmiş limon kabuğu ilave edin. Karışımı bir cam kavanozun içine döküp iki hafta beklemeye bırakın ve ara sıra karıştırın. İki haftanın sonunda yağı bir süzgeçten geçirerek kabuklardan arındırın ve işte yağınız hazır.

Limon aromalı zeytin yağı Limonun kabuklarını kullanarak limon aromalı zeytinyağı yapın. Bir su bardağı sızma zeytinyağına 2-3 çorba kaşığı ince rendelenmiş limon kabuğu ilave edin. Karışımı bir cam kavanozun içine döküp iki hafta beklemeye bırakın ve ara sıra karıştırın. İki haftanın sonunda yağı bir süzgeçten geçirerek kabuklardan arındırın ve işte yağınız hazır.

#26
Foto - Leke çıkartıcı olarak kullanın En sevdiğiniz kahve fincanınızın içerisindeki koyu kısma bakmaktan bıktınız mı? Kahve lekesi olan kupanın içine limon kabuğu koyup üzerine biraz sıcak su ekleyin ve birkaç saat bekletin. Karışımı boşaltıp kupayı fırçalayın. Kahve lekelerinin yok olduğunu göreceksiniz. Aynı yöntem çay lekeleri üzerinde de işe yarıyor.

Leke çıkartıcı olarak kullanın En sevdiğiniz kahve fincanınızın içerisindeki koyu kısma bakmaktan bıktınız mı? Kahve lekesi olan kupanın içine limon kabuğu koyup üzerine biraz sıcak su ekleyin ve birkaç saat bekletin. Karışımı boşaltıp kupayı fırçalayın. Kahve lekelerinin yok olduğunu göreceksiniz. Aynı yöntem çay lekeleri üzerinde de işe yarıyor.

#27
Foto - Ev yapımı toz C vitamini Evde üretilen C vitamini, canlı enzim içerdiği için piyasada satılan versiyonundan çok daha iyidir. Bunun için yıkanmış ve organik turunçgil meyvelerinizin kabuğunu soyun.

Ev yapımı toz C vitamini Evde üretilen C vitamini, canlı enzim içerdiği için piyasada satılan versiyonundan çok daha iyidir. Bunun için yıkanmış ve organik turunçgil meyvelerinizin kabuğunu soyun.

#28
Foto - Kabukları küçük ince kareler halinde kesip bir bez üzerine koyun ve güneş ışığı alan bir pencerenin önüne birkaç gün kurumaya bırakın. Ardından kabukları toz haline getirin ve hava geçirmez bir kapta saklayın.

Kabukları küçük ince kareler halinde kesip bir bez üzerine koyun ve güneş ışığı alan bir pencerenin önüne birkaç gün kurumaya bırakın. Ardından kabukları toz haline getirin ve hava geçirmez bir kapta saklayın.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23