• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
5
Bebeklerde kalça çıkığı nedir, nasıl anlaşılır? Bebeklerde kalça çıkığı belirtileri ve tedavisi

2022-05-19 11:45:16
Bebeklerde kalça çıkığı nedir, nasıl anlaşılır? Bebeklerde kalça çıkığı belirtileri ve tedavisi

Bebeklerde kalça çıkığı nedir? Tedavisi nasıl olur? Bebekler, hem fiziksel hem de biyolojik olarak daha zayıf bir yapıya sahiplerdir. Bu yüzden gelişim sürecinde ebeveynleri tarafından dikkatle takip edilmeli ve kontrol edilmelidir. Bebeklerde kemik gelişimi sürecinde bazı sorunlar meydana gelebilir. Bu sorunlardan biri kalça çıkığıdır. Bebeklerde kalça çıkığı problemi yaygın olarak görülse de bu durum ebeveynleri endişelendiren bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

#1
Foto - ıkmasındaki neden ise kalçada bulunan eklemlerin doğru bir şekilde gelişmemesinden kaynaklanır. İskelet problemlerinden biri olan kalça çıkığı sorunu için bebeklerde erken tanı çok önemli bir ere sahiptir. Eğer bebeklerde meydana gelen kalça çıkığı erken fark edilmeyip tedavisine hızlı bir şekilde başlanmaz ise bebeğin ileriki hayatında süre. Bebeklerde Kalça Çıkığı Belirtileri Kalça çıkığı olan bir bebekte iki bacak arasındaki uzunlukta farklılıklar görülür. Kalça eklemlerini hareket ettirirken bacakları sınırlı bir şekilde kullanır. İçeriye ve dışarıya dönüşlerde sorunlar yaşayabilir. Hem bacaklarda hem de kalça kısmında deri katlanması meydana gelebilir. Kişilerde motor gelişim olarak adlandırılan oturma ve kalkma hareketlerinde gerilik olabilir. Yürümeye başlayan bebekler aksama sorunu yaşayabilir. Yürüme, oturma gibi hareketlerde kalçada tıklama sesi gelebilir. Eğer kalça çıkığı tedavi edilemez ise gençlik döneminde kalça ağrıları yaşanır. Topallayarak yürüme başlar. Osteoartrit gelişimi başlar.

ıkmasındaki neden ise kalçada bulunan eklemlerin doğru bir şekilde gelişmemesinden kaynaklanır. İskelet problemlerinden biri olan kalça çıkığı sorunu için bebeklerde erken tanı çok önemli bir ere sahiptir. Eğer bebeklerde meydana gelen kalça çıkığı erken fark edilmeyip tedavisine hızlı bir şekilde başlanmaz ise bebeğin ileriki hayatında süre. Bebeklerde Kalça Çıkığı Belirtileri Kalça çıkığı olan bir bebekte iki bacak arasındaki uzunlukta farklılıklar görülür. Kalça eklemlerini hareket ettirirken bacakları sınırlı bir şekilde kullanır. İçeriye ve dışarıya dönüşlerde sorunlar yaşayabilir. Hem bacaklarda hem de kalça kısmında deri katlanması meydana gelebilir. Kişilerde motor gelişim olarak adlandırılan oturma ve kalkma hareketlerinde gerilik olabilir. Yürümeye başlayan bebekler aksama sorunu yaşayabilir. Yürüme, oturma gibi hareketlerde kalçada tıklama sesi gelebilir. Eğer kalça çıkığı tedavi edilemez ise gençlik döneminde kalça ağrıları yaşanır. Topallayarak yürüme başlar. Osteoartrit gelişimi başlar.

#2
Foto - Bebeklerde Kalça Çıkığı Tedavisi Bebeklerde kalça çıkığı tedavisinde erken tanı önemli bir yere sahiptir. Eğer erken tanı konulur ise cerrahi bir tedaviye ihtiyaç duyulmaz. 6 ay süren erken tanı tedavisinde atel ve fizik tedavi ile sorun ortadan kaldırılabilir. Eğer bebek 6 aydan büyük ise burada cerrahi bir işlem uygulanabilir. Genel bir anestezi yapılır ve çıkık olan fermuar başı yerine yerleştirilir. Ardından da bölge alçıya alınır.kli yaşayacağı bir sağlık sorununa dönüşebilir. Bebeklerde kaçla çıkığı tedavisinde ilk 6 ay çok önemlidir. İlk 6 ay içerisinde yapılan tedavilerde sadece kumaş ateli denilen, bebeğin kalçasının sabit durmasını sağlaya bir atel kullanılır. Atelin takılması da çıkarılması da hastanede yapılmalıdır. Aksi halde istenmeyen durumlar yaşanabilir.

Bebeklerde Kalça Çıkığı Tedavisi Bebeklerde kalça çıkığı tedavisinde erken tanı önemli bir yere sahiptir. Eğer erken tanı konulur ise cerrahi bir tedaviye ihtiyaç duyulmaz. 6 ay süren erken tanı tedavisinde atel ve fizik tedavi ile sorun ortadan kaldırılabilir. Eğer bebek 6 aydan büyük ise burada cerrahi bir işlem uygulanabilir. Genel bir anestezi yapılır ve çıkık olan fermuar başı yerine yerleştirilir. Ardından da bölge alçıya alınır.kli yaşayacağı bir sağlık sorununa dönüşebilir. Bebeklerde kaçla çıkığı tedavisinde ilk 6 ay çok önemlidir. İlk 6 ay içerisinde yapılan tedavilerde sadece kumaş ateli denilen, bebeğin kalçasının sabit durmasını sağlaya bir atel kullanılır. Atelin takılması da çıkarılması da hastanede yapılmalıdır. Aksi halde istenmeyen durumlar yaşanabilir.

#3
Foto - Bebeklerde Kalça Çıkığı Nasıl Anlaşılır? Bebeklerde kalça çıkığını anlamak için dikkatli bir izleme olmalıdır. Bebeğin bacaklarındaki uzunluk farklı en belirgin etkendir. Bu yüzden ebeveynler iki bacak arasında ufak da olsa uzunluk farkı fark ettiğinde doktora başvurmalıdır.

Bebeklerde Kalça Çıkığı Nasıl Anlaşılır? Bebeklerde kalça çıkığını anlamak için dikkatli bir izleme olmalıdır. Bebeğin bacaklarındaki uzunluk farklı en belirgin etkendir. Bu yüzden ebeveynler iki bacak arasında ufak da olsa uzunluk farkı fark ettiğinde doktora başvurmalıdır.

#4
Foto - Kalça Çıkığı Olan Bebek Ağlar mı? Bebeklerde kalça çıkığı olduğunda bebeğin ağlayıp ağlamadığı merak edilir. Kalça çıkığı kemiklerin tam oturamamasından ve hareketle diğer kemiklere de baskı yapmasından dolayı ağrıya sebep olur. Bu ağrı bebeğin de hissedebileceği bir seviyeye ulaştığında bebek ağlayabilir. Bu yüzden ağlama da kişiler için bir belirti olarak görülebilir. Eğer bebek bacak hareketleri sırasında ağlıyorsa bu kalça çıkığından kaynaklı olabilir. Bebeklerde Kalça Çıkığı Ameliyatı Kaç Saat Sürer? Bebek kalça çıkığı sorunlarında erken tanıda ameliyata ihtiyaç duyulmaz. Geç tanıda ise ameliyat işlemi için bebeğin 3 ya da 4 aylık olması gerekmektedir. Ancak 3-4 aylık bebeklerde kaslar gevşetilir ve eklemler yerine oturtulur. 6-12 ay arasındaki bebeklerde ise kemik çatı ameliyatları yapılır ve 3 ay boyunca alçı ile kontrol edilir.

Kalça Çıkığı Olan Bebek Ağlar mı? Bebeklerde kalça çıkığı olduğunda bebeğin ağlayıp ağlamadığı merak edilir. Kalça çıkığı kemiklerin tam oturamamasından ve hareketle diğer kemiklere de baskı yapmasından dolayı ağrıya sebep olur. Bu ağrı bebeğin de hissedebileceği bir seviyeye ulaştığında bebek ağlayabilir. Bu yüzden ağlama da kişiler için bir belirti olarak görülebilir. Eğer bebek bacak hareketleri sırasında ağlıyorsa bu kalça çıkığından kaynaklı olabilir. Bebeklerde Kalça Çıkığı Ameliyatı Kaç Saat Sürer? Bebek kalça çıkığı sorunlarında erken tanıda ameliyata ihtiyaç duyulmaz. Geç tanıda ise ameliyat işlemi için bebeğin 3 ya da 4 aylık olması gerekmektedir. Ancak 3-4 aylık bebeklerde kaslar gevşetilir ve eklemler yerine oturtulur. 6-12 ay arasındaki bebeklerde ise kemik çatı ameliyatları yapılır ve 3 ay boyunca alçı ile kontrol edilir.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23