• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
26 Mart 2020

Mikrobun Kâşifi Akşemseddin Hz.leri

Topraklarımızda tıbbın öncüsü kabul edilen Akşemseddin Hz.leri, bedeni hastalıkların dışında ruhi hastalıklara da şifayab olmuş bir velimizdir.

Ruhi ve bedeni hastalıkları keşfettikten sonra şifasını da bulan Akşemseddin Hz.lerinin tıp ilmine dair bilgileri paylaşmaya devam edelim.

Akşemseddin Hz.leri aynı zamanda “Botanik” “Bitkibilimi” “Nebatat” âlimidir. Bitkiler üzerine yaptığı eczacılık ve şifalı otlarla ilgili de yine eserleri ve uygulamaları vardır.

Hastalıkların teşhisini yanılmadan koyduğu ve ilaçlarını da kendisinin hazırladığı güvenilir kaynaklarda zikredilir.

Göynük Kaymakamlığının yeterli bütçesi olmayabilir ama Eyüp Kaymakamlığı ve belediyesi yahut Fatih Kaymakamlığı ve belediyesi, Akşemseddin Hz.lerinin elde bulunan nüshalarını günümüz diline uyarlayarak yayınlayabilir.

Tasavvuf başta olmak üzere tıp bilimine de hizmet etmiş olurlar. Batılıların bizden aşırdıkları ve kendi buluşları gibiymiş gibi sundukları bilgileri kaynak göstermekten de kurtulmuş oluruz.

Bizde okutulmuyor ama İbn-i Sina’nın kitapları hâlâ ders ve kaynak eser olarak Batıda öğretilmektedir. Geçelim.

Akşemseddin Hz.leri tıp tahsili ve bilgisindeki tarihin hükmü şöyledir:

“Akşemseddin, o yıllarda binlerce kişinin ölümüne sebep olan bulaşıcı hastalıklarla da yakından ilgilenmişti.

Rasulullah Efendimizin, ‘Ölümden başka her derdin devası vardır’ sözlerini kendisine rehberlik etmekteydi.

Hastalığın tedavisi hiç şüphesiz hangi yollarla bulaşıp yayıldığına ve tespitine bağlıdır. Akşemseddin bu konuda araştırmalar yaptı. Sonunda ‘Maddetü’l-Hayat’ adlı eserinde şu neticeye vardı:

“Hastalıkların insanlarda teker teker ortaya çıktığını sanmak hatalıdır. Hastalık insandan insana bulaşmak suretiyle geçer. Bulaşma gözle görülmeyecek kadar küçük, fakat canlı tohumlar vasıtasıyla olur.

Akşemseddin Hz.leri bu ifadeleriyle mikrobun tarifini yapmış, her türlü hastalığı gözle görülmeyecek kadar küçük canlıların meydana getirdiğini dünyada ilk defa ileri sürmüştür.

İsmail Hami Danişmend, “Tarihi Hakikatler” adlı eserinde bu hususta şunlar kaydeder:

“Akşemseddin’in mikroplar hakkındaki izahatı nazariye değil, tecrübeye dayanan bir keşif mahiyetindedir. Maddetü’l-Hayat adlı tıbbi eserinde hastalıkların vücuda giren bir takım görünmeyen tohumlardan hâsıl olduğunu, kuluçka devirleriyle yani vücuda girişlerinden hastalığın meydana çıkışına kadar geçen süreleriyle beraber tespit ve izah ederek bakteriyoloji ilminin esaslarını kurmuştur.

Ezcümle:

Yazıyı Akşemseddin Hz.lerinin bedeni ve ruhi hastalıklara şifa için yaptığı tavsiyeleriyle nihayetlendirelim:

- Her işe besmele ile başla. Her mekânda temiz ol, her daim iyiliği adet edin!

- Tembelliği bırak! Namazı ihmal etme! Nimete şükret, belaya sabret!

- Dünya malı aklını başından almasın, mağrur olma! Aklını heba etme!

- Sağlık ve afiyet içerisinde yaşamak istersen kimsenin malına haset etme!

- Dişin ile tırnağını yeme ve temizleme. Misvakını başkalarıyla asla kullanma!

- Kendini başkalarına methetme! Harama yaklaşma! Namahreme bakma! Kimsenin kalbini viran eyleme! Edepli, alçak gönüllü ve cömert ol!

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Rüstem kayaltı

Siz değerli hacalarımıza teşekür ederiz bizleri aydınlatığınız için ah tarihdeki bizim bilge insanlarımızın kitaplarına bakıp bize tutukları ışkta yürüseydik şu an bir başka olurduk sayglar.
 • Yanıtla

Mustafa

Bu ülkede ğale Rasulullah sav. Rasulullah sav dedi ki diye başlayan binlerce iftira hemde ne iftira ayet inkâr eden iftiralar var ve bu iftiralardan gecinen yüzlercesi var. KAMAL ATATÜRK TEN GECİNENLER KURAN'DAN GECİNENLERDEN AZ DEĞİL . Birileri birini övüyorsa ondan uzaklaşın övülen övenin gecim kaynağı olmuştur
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23