• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
01 Temmuz 2020

Maalesef eğitim öğretim yorgunuyuz

Eğitimin gayesi, “ideal ve irade sahibi insan yetiştirmek” değil midir? Hele başında bir de “Milli” kavramı varsa.

Eğitimin başlıca amaçlarından birisi de kendisini bu topraklara ait hisseden insanlarımızın “ana kucağından mezar ocağına kadar” milli değer yargılarıyla devletine, milletine muti olmak değil midir?

Bu satırları okuyanların acı acı güldüğünü, kimisinin dudak büktüğünü ve “Sen nerede yaşıyorsun” dediklerini kulaklarımı rahatsız edecek şekilde hissediyorum.

Hakikaten de öyle! Sanki atmosferin bilinmeyen bir tabakasında yaşıyor ve dünyaya hiç gelmemiş, hatta Türkiye’de yaşamayan birisi gibi yazdığımı kabul ediyorum.

“Eğitimin öncelikli gayesi her yaştan her insana tefekkür etmeyi” öğretmek değil midir? İşte eğitimin-öğretimin ve ÖSYM’nin başında bulunanlar bu hakikati anlamamak için direnmekteler.

“Direndiklerini nereden çıkarıyorsun efendi” sorusuna cevap vereyim. Üniversite giriş imtihanında Türkçe sorularından dört tanesine bakılmasını öneririm.

……………..

Oysa kendi öz kaynaklarıyla eğitimde milli değerlere uygun sistemini oluşturmuş eğitimcilerimiz, müteşebbislerimiz var.

Bu isimlerden birisi de Pazartesi günkü yazımda “Sahne Senin” adlı kitabını paylaştığım Dr. Kemal Tekden’dir.

Sağlık alanından sonra eğitim sektörüne de “yerli-milli pencereden” baktıklarını ifade ederek şunları söylüyor:

- “Gençleri düşünmekten uzaklaştırıp uyuşturmanın bir başka yolu da bence onları bilgiye boğarak uyuşturmaktır.

Eğitim sistemiz içinde neye yaradığını anlatıp cazip hale getirmeden o kadar çok bilgi yüklemek istiyoruz ki çocuklara, sorgulamak bir yana onları sonunda kitap okumaktan bile nefret eden insanlar haline getirmeyi başarıyoruz maalesef.

Bıkkınlık içindeki çocuklar sonunda bu bilgilerin ne işe yarayacağını düşünmeye bile gerek duymuyorlar ve sadece diploma için gerekli olduğunu düşünüyorlar.

Onlara göre; bilgi sınav içindir, sınav geçince kitapları yakabilirsiniz bile, işi bitmiştir çünkü. Burada gençleri suçlamanın doğru olmadığını belirtmek istiyorum. Çünkü biz onlara ne verirsek onun karşılığını alıyoruz ancak”.

……………….

Mesela şöyle bir soru sorsak, günümüzde ilk ve orta öğrenciler içerisinde okulunu seven kaç öğrenci vardır? Söyleyelim. Eylül’de okullar açılmasın diye bekliyorlar.

Üniversiteler için de aynı kanaat söz konusu. Üniversiteler öğretim ve öğrenimden çok farklı etkinlikler için gidip gelinen mekânlar olarak görülmekte.

Çünkü eğitim sistemimiz taptaze fidanları, toprağına uygun şekilde sulamadığı, yetiştirmediği ve zihinlerdeki yabancı otları çapalamadıkları için mesele çıkmaza girmektedir. Burada sözü yine Kemal Tekden’e bırakalım:

“Bilgi teorik düzeyde kaldığı ve bize etki yapmadığı sürece boşa gidecek bir çaba olarak kalacaktır. Benimsenmemiş bilgi unutulacaktır ve bizi yormaktan başka işe yaramayacaktır”.

Ezcümle:

Maalesef eğitim-öğretim yorgunuyuz. Nasıl yorgun olduğumuzu televizyonlardaki bilgi (!) yarışma programlarını izleyerek görebilirsiniz.

Nice iki üniversite bitirmiş kimseler, Çanakkale Kahramanımız Seyit Onbaşı’nın adını duymadığını söylüyor. Daha ne cehaletler…

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

AYDIN ÇEVİKCAN

SEYİT ONBAŞI'YI NEDEN DUYMAMIŞLAR? ÇÜNKÜ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILLARINDA HEP PUTPEREST ÖĞRETMENLERLE KARŞILAŞMIŞLAR. VATANSEVER ÖĞRETMENLER ELİNDEN GELENİ YAPAR, 18 MART'TA SEYİT ONBAŞI'YI KUTLAMA VE ANMA PROGRAMINA ALIRLAR, ÖĞRENCİLERİNE YA RESMİNİ YAPTIRIR YA DA AFİŞ ŞEKLİNDE PANOLARA ASTIRIRLAR. PUTPEREST ÖĞRETMENLERİN ÇOĞUNLUKTA OLDUĞU OKULLARDA VARSA YOKSA KAMAL! MERHUM CEVAT PAŞA'NIN ESAMESİ OKUNMAZ! FETÖCÜ SUBAYLARDAN BİRİ DE KALKIP SEYİT ONBAŞI'NIN VARLIĞINI İNKAR ETMİŞTİ. ALLAH CC PUTPEREST ÖĞRETMENLERİN DE, GÖREVİNİ LAYIKIYLA YAPMAYANLARIN DA BİNBİR BELASINI VERSİN!
 • Yanıtla

Şahin 66

Ak partiye oy veren biri olarak 20 yıldır eğitim sistemi rezalet beceriksiz bir nesil yazık
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı