• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
17 Temmuz 2020

Deniz Feneri’nden 1000 Şehidimize 1000 Su Kuyusu -2-

Dün İçişleri Bakanlığı ve Deniz Feneri arasında “1000 Şehidimize 1000 Su Kuyusu” projesinden söz etmiştik.

“İşte millet-devlet iş birliği böyle olmalı” anlaşmasına geçmeden önce dünyadaki su meselesine kısaca değinelim.

Dünyanın en büyük çıkmazlarından birisi de artan nüfus ve doğal dengenin bozulması sebebiyle meydana gelen susuzluktur.

Özellikle Afrika ve Asya’da daha çok görülen susuzluk nedeniyle her gün binlerce insan hasta olmakta ve ölmektedir.

Buna göre dünyada her 90 saniyede bir çocuk, susuzluk veya kirli suya bağlı hastalık nedeniyle vefat etmekte her gün 700 milyon insan susuzluk çekmektedir.

2 milyardan fazla insan temiz suya erişememekte, bir Afrikalı temiz su kaynağına ulaşmak için ortalama olarak 6 km yürümektedir.

Bu ülkelerin hemen hepsi de Avrupalıların yeraltı ve yerüstü kaynaklarını sömürdüğü, halklarını ötelediği, hükümetlere de kendi güttükleri kimseleri getirip, mazlum insanları açlık ve susuzluğa mahkûm ettikleri Müslümanlardır.

Allah’a şükür ki, yüzyılın iyilik hareketini içeride ve dışarıda yürüten, millet-devlet kucaklaşmasının önemli mihenk taşlarından olan Deniz Feneri, hayırsever insanlarımızın yardımlarını 15 değişik ülkede su kuyuları açarak insanlığa hizmet etmektedir.

Afrika genelinde bugüne kadar açılan su kuyusunun sayısı 1850’dir. Şimdi yine hayırseverlerimizin destekleriyle “1000 şehidimize 1000 su kuyusu” daha açılacaktır.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da ifadesiyle “1000 Şehidimiz Adına 1000 Su Kuyusu Projesi”; vatanımız, bayrağımız ve milletimiz için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizin adlarını, ülkemizden binlerce km ötede yaşatacak ve ruhaniyetlerine sürekli rahmet gönderilecek.

İlk etapta kuyu açılacak ülkeler şöyle:

Benin, Burundi, Etiyopya, Somali, Gana ve Etiyopya! Nasip oldu bu ülkeleri gördüm. Bir bidon su için kilometrelerce yaya yol gidildiğine şahitlik ettim.

Deniz Feneri’nin ülkemizde ve yurtdışında yaptığı yardım organizasyonları sadece su kuyusundan ibaret değil elbet.

Hangi mazlum coğrafyada hangi insani ihtiyaç varsa, hepsine koşulmakta ve tüm imdat seslerine varılmaktadır.

Su kuyusu projesi hakkında şu ayrıntıyı da kaydedelim:

Hayırseverlerimiz istedikleri sayıda su kuyusu açtırabilecekleri gibi kendi bütçelerine göre bir su kuyusunun yapılmasına da katkıda bulunabilecekler.

Sözün bundan sonrasını İçişleri Bakanımız Soylu’ya bırakalım.

“Bizim bu evlatlara borcumuz var. Bizim bu vatanda yaşayabilmemiz için çocuklarımız için namusumuzun korunması için canlarından fedakârlık yapmışlardır.

Öte yandan, dünyada bizim hayal edemeyeceğimiz yoksunlukları ve mağduriyetleri yaşayan, eziyet çeken, yemek yemek, su içmek, huzurlu bir uyku uyumak gibi en basit insani haklardan mahrum kalan insanlar var. Onlara da bir borcumuz var”.

Vefa insanı Soylu’ya teşekkürler. Yardımlar hakkında geniş bilgi Deniz Feneri internet sitesinde mevcut. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mehmet ay

Deniz feneri topladığı paraları afiyetle yemişlerdi. Almanya’da mahkum olmuşlardı Türkiye de deniz fenerini yargıya dahi çıkarmadılar. Türkiye de adalet sistemi ortada.
 • Yanıtla

Mesut

Kurtuluş savaşı , 1924 darbesi ve TÜRK İSLAM kültüründen tarihinden uzaklaşma tarihi ve devam eden hak batıl mücadelesi ayasofya ile batılda bir gedik daha açma tarihi , devam eden mücadele müminler ile münafıkların saflarının belirginleşmesi netleşmesi . Türkiye de batılın temsilcisi chp ve ortakları .
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23