• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
30 Temmuz 2020

Bürokrasi ve Biblo

Yürü bre yalan dünya

Sana konan göçer bir gün

İnsan bir ekine misal

Seni eken biçer bir gün

 

Yeryüzünde yeşil yaprak

Yer altında kefen yırtmak

Yastığımız kara toprak

O da bizi atar bir gün

 

Bindirirler cansız ata

İndirirler tuta tuta

Var dünyadan yol ahrete

Yelgin gider salın bir gün

Cumhuriyetin kuruluşuyla birlikte millet üzerinde oluşturulan “gizli bürokratik iktidarın son kalıntıları hâlâ sökülüp atılamadı.

Bürokraside ilginç gümrük duvarları vardır. Duvarlar önce beyinlerde örülür, sonra bu duvarlar, söz ve eylemlerle hayata geçer.

Gümrük duvarlarında makam, mevki, para, imtiyaz ve platonik yahut gizlice yürütüldüğü sanılan malum ilişkiler vardır.

Gümrüğün bu duvarlarını aşarak faziletli işler yamak veya doğrudan, iyiden, haklıdan yana olmak, bunları dile getirmek, güçlü bir kimlik ve kişilik gerektirir.

Karacaoğlan’ın yukarıdaki ikazlarına inanan bir kimse, şu doğal zaaflarının önüne geçebilir. İnsanlığın doğasında olan zaaf şudur:

Bir başkasının başarısı, ödüllendirilmesi, bir makama, mevkie getirilmesi, çeşitli imtiyazlara sahip olması, diğer insanları tedirgin eder ve kıskandırır.

“Niye ben de değil de o” diye içinden ve dışından mücadeleye başladığı andan itibaren, o kişi yahut kişilerin şerrinden şeytan bile ürker.

Şundan eminim ki, Cumhurbaşkanımız R. Tayyip Erdoğan, belediye başkanlığından bugüne kadar bürokrasideki bu anlayışla uğraşmaktan yoruldu ama bıkmadı.

Tüm dünyayı dize getirmekte fakat bürokrasideki gümrük duvarlarını aşmakta büyük zorluklar yaşamaktadır.

Bu söylediklerimi birileri fısıldıyor veya birileriyle konuşuyor falan değilim.

1923 yılından bugüne kadar bürokrasiyle R. Tayyip Erdoğan kadar uğraşan ve büyük oranda bürokrasiyi milletin hizmetinde çalıştıran bir devlet erkânı da olmadı.

Şükür son 15 yılda bürokraside, amirine; “Tamam efendim” deyip, ardından bildiğini okuyan bürokratlar azaldı da biraz daha bürokrasi millete ve devlete hizmet eder oldu.

Buna rağmen hâlâ özellikle kırsal kesimde vatandaşlar bürokrasiden şikâyetçidir. Özellikle tarım ve eğitim konusunda bizardırlar. Dün birazını anlatmaya çalıştım.

Kırk yıllık gözlem, inceleme ve okumalarıma dayanarak şunu söylemeliyim.

Makamın, mevkiin, imtiyazın, paranın gücünü, vicdanının arkasına atamayan her insanın önceliği kendisidir. Ve istediklerinin de sınırı yoktur. “Yeter!” bilmez.

Bu ifadelerden sonra Karacaoğlan’ın deyişlerini bir daha okumalı. Yazdıklarımla hiçbir kurumu, kişiyi kastetmedim. Hiçbir yere de mesaj yollamadım.

Kimse kendisine şeytanı yoldaş etmesin. Doksan yıldır memleketin ve milletin önünü tıkayan ve hatta Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın da zaman zaman şikâyet ettiği bürokrasinin gümrük duvarlarının tamamen yıkılmasına katkı sunmak istedim.

Ezcümle, bürokrasiye takılmaktan yorulan iş adamı Gürbüz Aksu’dan:

“Vazife yapsınlar diye getirildikleri makamlarda biblo gibi oturup, iş yapmak yerine gümrük duvarlarına kimseyi yaklaştırmayan bürokratlardan yorulduk”. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23