• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
21 Temmuz 2020

Benin, Kurban ve Deniz Feneri

Sağ olana ve inancının gereğini yerine getirmek isteyenlere gelen günler kurban vaktidir.

Bu yıl Kurban Bayramı, geçmiş yıllara göre daha başka geçeceğe benziyor. Şimdiden hayırlı nasiplerle geçmesini dileyelim.

Biz bu yıl iki kurbanımızı da Deniz Feneri aracılığıyla Batı Afrika’nın en mazlum halkının yaşadığı “Benin ülkesine” göndermek üzere vazifemizi yaptık.

Benin, diğer Afrika ülkeleri içerisindeki en masum Müslümanların yaşadığı, daha doğrusu yaşama mücadelesi verdiği bir coğrafyadadır.

Deniz Feneri, ülkemizdeki hayırseverlerin destekleriyle Benin’de “mescitler”, “Kur’an kursları”, “su kuyuları”, “eğitim merkezleri”, “iş ve aş ocakları” açmaktadır.

Kısaca Benin hakkında bilgi verelim.

Benin Halk Cumhuriyeti, güneyde Atlas Okyanusu, doğuda Nijerya, batıda Togo ve kuzeyde Burkina Faso ve Nijer’le komşudur.

Yüzölçümü itibariyle 112.622 km’lik bir ülkedir. Tahminlere göre 9 milyona yakın bir nüfusu vardır. Bu nüfusun 2,5 milyonu Müslümandır.

1975 yılında yapılan nüfus sayımında Müslümanların oranı yüzde 60 civarında iken, şimdiler de yüzde 30’lara kadar gerilemiştir.

Ülke, Fransızların ve Portekizlilerin sömürgesi olması ve halen sömürgecilerin tahakkümü altında bulunan iktidarlar yüzünden halkın en fakir kısmı Müslümanlardır.

Benin’de Deniz Feneri adına faaliyetleri yürüten yönetim vekili Recep Koçak’ın ifadesine göre mescit açılışlarında insanlar gruplar halinde İslam’ı seçmektedir.

Batılılar ülkenin kaynaklarını talan etmekle kalmamış tabi, halkı sömürgenin uşağı yapabilmek için inançlarıyla da oynamışlar.

Özellikle Müslümanlar üzerinde ciddi inanç operasyonu gerçekleştirmiş ve İslam’dan uzaklaşmaları için faaliyetler yürütmüşler.

Mescitler açıldıkça, Kur’an kursları açıldıkça ve kendi kendilerine ekmeklerini kazanmaya başladıkça, yeniden İslam’a girenlerle, unuttukları dinlerini hatırlayanların da sayısı bir hayli fazlaymış.

Benin’in bir diğer çıkmazı da elbette temiz su yoksulluğudur. Bu sebeple Deniz Feneri bir taraftan da suyu kuyuları açmaktadır. Bugüne kadar 255 su kuyusu açılmış.

Beninli Müslümanlar, kurban bağışı başta olmak üzere su kuyuları açmak, mescitler ve Kur’an kursları inşa etmek, meslek kursları için teknik aletler bağışlamak isteyen hayırseverlerimizin ilgisini beklemektedir.

Yaklaşık 20-50 metreden su çıkmaktadır. Bir kuyunun hizmete girmesi de 90 ila 180 gün sürmektedir. “Her bir kuyudan 800 ila 1000 kişi istifade etmektedir. Bir kuyunun maliyetinin de 1500 euro olduğunu hatırlatalım.

Ezcümle:

Batılıların büyük ihanetlerinden birisi de hemen tüm Afrika ülkelerinde olduğu gibi halkları dil, din ve etnik bakımdan sürekli birbirlerine düşman etmeleridir.

Dolayısıyla aralarında sağlanabilecek siyasi birliğin bozulmasını temin ederek ülkeleri istikrarsızlığa sürüklemek ve yönetimin iplerini ellerinde tutmaktır. Benin de onlardan biridir.

Sanırım meramımı anlatmışımdır. Yardımlarla ilgili bilgiler Deniz Feneri’nin sitesinde mevcuttur. Rabbim bizim ve tüm dünyadaki mazlum milletlerin yardımcısı olsun. Âmin!...

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Saban

Huseyin bey kurban bayrami yaklasiyor tum basin nerdeyse vatandasimiza kurban kestirmeyecek ulkemiz disinda her yerde kurban kesimi var bizim memleketin fakirimi bitti yoksa biz cok zengin bir ulkemi olduk hz.ibrahim as dan beri kurban kesilmistir bu donem kadar hic olmamistirki insanlar kurbanini gormeden kurban kesme donemi kurbanin bir guzelligi vardir onu Allah cc.adiyla kesersin evde cocuklar bayramin geldigini anlar bu disarida kesme markette kesme olaylari dini vacibemiz acisindan insanlarin kurban ibadetinden sogutur gecmiste gorduk fetoculeri kesilen kurbanlar yemek sanayine satildi 100 tane kestiler videoya aldilar 10000 parasi kestiler peygamberimize kurban kesiyoruz dediler paralari goturduler lutfen Allah rizasi icin kurbanimizi kendimiz keselim yakinlarimizdaki fakirlere kendi elimizle dagitalim kurbanin maneviyatini unutmayalim unutturmayalim bana bu tarz kesimlerde icimde hep bir suphe uyandiriyor
 • Yanıtla

Ozan

Sn. Sabana katilmiyorum, Bence en dogrusu Deniz fenerine bagislamak zira kurban ihtiyac sahibi muhtaclarin ihtiyaclarini gidermek için yapilan bir aktivitedir, kesinlikle bir muslumanin dunyanın diger ucundaki acliktan olen kardeslerine El uzatabilmesi kadar muhtesem bir sey. 
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23