• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
20 Temmuz 2020

Anadolu’nun Fetih ve İslamlaşma Tarihi

Bu hafta tanıtmaya çalışacağımız kitaplar, Ötüken Neşriyattan. İlk eserin adı, “Anadolu’nun Fetih ve İslamlaşma Tarihi”. Yazarı ise Ali Hatalmış.

Bugünkü mevcut sınırlarımız dâhil olmak üzere, Selçuklu ve Osmanlı devletlerimizin; insanlığın huzur, güven ve istikrarı için gerçekleştirdiği fetihlerin bütünü Anadolu sayılır.

Orta Asya’dan başlayıp, Kuzey Afrika ve Avrupa’nın içlerine kadar İslam sancağının dalgalandığı her nokta, Anadolu’da mayalanan ve zirveye çıkan fetih ruhunun imarıyla mümkün olmuştur ve bu ruhu taşır.

Günümüzde üzerinde onlarca devletin kurulduğu ve bugün gönül coğrafyamız diye isimlendirdiğimiz topraklarda halen Selçuklu ve Osmanlı medeniyetinin varlığı yaşamakta ve fetih ruhunun irfan iklimi sürmektedir.

Elbet topraklarımızda Selçuklu ve Osmanlı fetihlerinden önce de İslam fetihleri gerçekleşmiştir. Selçuklu ve Osmanlı fetihleri, yarım kalan yahut daha ileri gidilmeyen coğrafyalara, aynı niyet ve düşünceyle insanlığa kutlu mesajı yaymak için yapılmıştır.

Sözü burada kitabın yazarına bırakalım:

“Anadolu’nun İslamlaşması, Türklerin fetih, iskân ve uzun soluklu politikalarıyla tamamlanmıştır. Çağrı Bey’in Pasinler Zaferi (1048) Bizans Devleti’nin gücünü sınamakla kalmamış, onu sarsmıştır.

Alp Arslan 1064’te Ani Kalesi’nin Taç Kapısı’na Kızıl Elma mührünü vurmuş ve 1071’de kazandığı Malazgirt Zaferi’yle de Anadolu’nun kapılarını açmıştır.

Melikşah’ın Anadolu’nun fethi görevini ve buranın yönetimini başta Kutalmışoğlu Süleyman Şah ve komutanlarına bırakması, Anadolu’nun Türk yurdu olmasını ve dolayısıyla İslamlaşmasını kolaylaştırmıştır.

Süleyman Şah, İznik’i başkent yapmak suretiyle Anadolu’da ilk Müslüman Türk Devleti’ni kurmuştur (1077).

II. Kılıçarslan’ın 1176’da kazandığı Miryokefalon Zaferi’yle de Anadolu’nun tapusu, Hristiyan Rumlardan Müslüman Türklerin eline geçmiştir.

Geçmişten günümüze Haçlı zihniyetinin Anadolu’yu geri alma teşebbüsleri olmuşsa da boşa çıkarılmıştır.

Ahmed Yesevî ve talebelerinin nefesleri, Ahîlerin meslekî hamleleri, Mevlânâ’nın çağrısı ve Yunus’un deyişleriyle mayalanan Anadolu irfanı sayesinde nice büyük zorluklar aşılmıştır.

Beylikler, birkaç asır boyunca İslam’ın mahallinde kökleşmesini sağlamıştır. Osmanlılar çağlar boyunca Anadolu’dan yükselen İslam’ı tüm dünyaya yaymıştır.

Ve o Anadolu insanı, bütün imkânsızlıklara ve yoksulluğuna rağmen Kurtuluş Savaşı destanını yazmıştır”.

Ötüken’den çıkan bir diğer eserin adı “Müseyyeb Gazi Destanı”.

Sözlü kültür toplumu oluşumuz hasebiyle varlık ve yokluk mücadelelerimizi destanlarla anlatırız.

Necati Demir’in kaleme aldığı “Müseyyeb Gazi Destanı” da bunlardan birisidir. Yazar bu hususta şöyle diyor:

“Müseyyeb Gazi Destanı; Kerbela hadisesinden sonra Türk milletinin yapılan haksızlardan aldığı bir tür hayalî intikamdır, denilebilir.

Zira Hz. Peygamber’in torunu ve Hz. Ali’nin oğlu Hz. Hüseyin’e yapılan haksızlık ve onun feci biçimde şehit edilmesi, Müslüman Türk milletinin her ferdini çok derinden yaralamıştır… Ve o yara hâlâ sızlamaktadır”.

Eserler hakkında: Ötüken Neşriyat; 212-251 03 50

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Teyzen Vefik

Belki bilmiyorsunuz, ama gerçeği açıklamak zorundayım: atatürk kurmuş olduğu "sınırlı sorumlu cami yapma ve yaşatma derneği" vasıtasıyla ülkedeki tüm camileri, içlerinde yeniden namaz kılınabiler hale getirdi! Bu uğurda çok para döktü, çok! Ardından kendi cebinden bir cami de Tokyo' da yaptırdı; devlet fakirdi, ama o babadan çok zengindi! (Ali Rıza Efendi Rockefeller' in %49,9 ortağıydı) Senin adın bugün Vasili değil de Vasfi ise; ahh, ona ne çok şey borçluyuz!
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23