Kürt kimdir, Türk kimdir?

16 Ocak 2019 Çarşamba

İslam ekseninde konuşursak, Türk ile Kürt arasında hiçbir fark yoktur. Kürtlük ve Türklük bir bütündür. Birbirlerinin öz kardeşi ve din kardeşidir.Eğer İslam’ı bir kenara bırakıp konuşursak, kardeş ile kardeş arasında bile pek çok fark vardır. Aynı elin parmakları birbirinden farklıdır.

Azerbaycan’daki kardeşlerimiz için “iki devlet, tek millet” ifadesini kullanırız. Fakat Türkler ile Kürtler için bu ifadeyi kullanmayız. Her iki toplum için vatan birdir. O derece biriz ve beraberiz, bir bütünüz.

Osmanlı Devleti, Kürtleri, büyük Türk ailesinin bir kolu olarak görmüştür. Onları azınlık değil, Osmanlı ülkesinin birinci sınıf vatandaşı ve sahibi olarak kabul etmiştir. Osmanlı Devleti’nin “Kürt sorunu” diye bir meselesi yoktu. Çünkü Türk sorunu yoktu. 

Türkler ve Kürtler, tarih boyunca, karşılıklı olarak birbirlerine yardım etmiştir. Birbirlerine karşı işledikleri kusurları, yaptıkları yanlışları büyütmemiş, hoş görmüş ve üstünü örtmüşlerdir.

Osmanlı’nın en zor günlerinde, devletin yanında yer almayan ya da devlet düşmanlarıyla işbirliği yapanların hemen hepsi devlet sahibi olmuştur. Kürtler ise devlet sahibi olmak yerine, sadıklardan olmayı tercih etmişlerdir. Son ana kadar Türk kardeşlerini terk etmemişlerdir. Hilafete ve saltanata bağlılıklarını sürdürmüşlerdir. Bunun tersi de doğrudur: Türkler, son ana kadar Kürt kardeşlerini emperyalistlerin insafına bırakmamıştır.

Kürtler, Osmanlı’nın en ümitsiz yıllarında, Ruslara karşı savaşmışlardır. Birinci Dünya Savaşı yıllarında Doğu cephesinde görev yapan birliklerdeki askerlerin çoğu Kürt kökenliydi. Hamidiye alaylarının yerine kurulan Aşiret Hafif Süvari alaylarını da unutmamak gerekir. 

Buna karşılık Türkler, Kürt kardeşlerini, kana susamış Ermeni çetelerinin elinden kurtarmıştır. Kürtler, gerek Rus, gerekse Ermeni saldırıları karşısında büyük can ve mal kaybına uğradılar. Yüz binlercesi, katledildi veya topraklarını terk etmek zorunda bırakıldı. Türkler yetişmese, belki de, durum daha vahim olabilirdi.

Ben söylemiyorum, A. A. Lalayan söylüyor: Ermenistan Devlet Arşivleri’ne göre; 1915-1923 yıllarını arasında, bugünkü Ermenistan topraklarındaki, Kürt nüfus yüzde 98 azaldı. Yine de bir yanlışa düşmediler. (Taşnak Partisi’nin Karşıdevrimci Rolü, Sayfa 8-9)

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonraki o karanlık birkaç yılda Batılılar, Doğu illerinin bir kısmında Ermeni devleti kurulmasını planlarken, diğer kısmında da Kürt devletinin kurulmasını gündeme getirdiler. Kürdistan ve Ermenistan’ı gösteren haritaları elden elde dolaştırdılar.

Kürt devletin temellerini atmak için bazı girişimler oldu. Bağımsızlık yanlısı cemiyetler kuruldu, kurduruldu. Mesela İngilizler, Kürdistan’ın kurulması için Şerif Paşa’yı kullanıyorlardı. Daha da ileri gidilip, ortak bir Kürt-Ermeni devletinin kurulmasını bile tasarlamışlardı. Fakat o diyarın sakinleri, bu oyuna gelmediler. 

Sonra, Musul’da bir Kürt hükümeti kuruldu kurulacak derken, her şey birden bire kesildi. Kürt devleti için düşünülen topraklar, Türkiye, Irak, İran ve Suriye arasında paylaştırıldı.

Kanaatimce: Kürt devletinin kuruluşu, şartlar olgunlaşıncaya kadar askıya alındı, ileri bir tarihe ertelendi. Son yıllarda yaşanan olaylar bize gösteriyor ki, Batılılar, şartların olgunlaştığını düşünmeye başladılar.

Batılıların Kürt kardeşlerimiz üzerinden yapmaya çalıştığı şey, onların haklarını savunmak falan değil. Şu: Bizi yani Osmanlı’yı yok edemediler, sadece parçaladılar. Büyük aile dağıldı, fakat çekirdek aile hâlâ bir arada.  Kürt kardeşlerimizi ayartarak, çekirdek aileyi de parçalamak istiyorlar.

Dünden bugüne değişen tek şey, Kürdistan haritalarıdır. Eski Kürdistan haritaları, Güneydoğu bölgemizin birkaç vilayeti içine alıyordu. Yeni Kürdistan haritaları, İskenderun körfezine kadar uzanıyor.

Burada, elbette Kürt kardeşlerimizi suçlamıyorum. İnsan kardeşini suçlamaz. Fakat şu da bir gerçek: Amerika, AB, İngiltere ve İsrail, yüzyıl öncesiyle kıyaslandığında, bugün bölgede daha rahat hareket edebiliyor ve destek bulabiliyorlar.

Bu oyunu bozmak için, “içeride” ve “dışarıda”, yapılması gerekenler bellidir. 

İçeride yapılması gerekeni, bir örnekle açıklayalım: İbrahim Tatlıses’i meşhur eden Ayağında Kundura türküsünü bilmeyen yoktur. Bu türkünün sözlerini Urfalı Tahir Oturan kaleme almıştır. Kendisi Kürt’tür. Bir Kürt olarak, şunu söylemiştir: “Ölürem ben ölürem / Nere gitsen gelirem / Ben bir Türk oğluyam / Mutlak seni alıram.” 

Şunu söylemeye çalışıyorum: Urfalı Tahir Oturan, bir Kürt olarak kendisine “Türk” demekte ne bulduysa, buraya çalışmalı, bunun peşinden koşmalıyız. Daha açık söyleyelim: Millet olma gerekçelerimizi yeniden kazanmalı, ona sımsıkı sarılmalıyız.

Dışarıda yapılması gereken ise şudur: Türkiye, büyük devlet gibi davranmaya devam edip, dayatmalara karşı, net tavrını sürdürmelidir. Amerika, İngiltere ve İsrail’in hamlelerine karşı, yeni ve caydırıcı taktikler geliştirilmelidir. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Mustafa HacısalihoğluMustafa Hacısalihoğlu4 ay önce
  Ayhan abi hakkaniyet, damimiyet, mesuliyet, kul hakkı, ahlak, maneviyat falan demişsin ama bunlar Nuri'nin çok zoruna gitmiş. Bence adam haklı. Sizde bilmem ne gurubundan olsan birkaç vekili veya başkan adayını övsen güzel olmazmıydı? Böyle boş yazılarla terletme adamları. Yoksa ne ihale verirler ne kültür sanat programına davet ederler. Benden söylemesi.
 • FurkanFurkan4 ay önce
  10 numara yazı olmuş. Türk Kürt kardeştir ayrım yapan kalleştir. Allah bir, Kitap bir, Peygamber bir, vatan bir!!!
 • Mustafa etkisiMustafa etkisi4 ay önce
  Bir kelebek etkisi vardır ya bir etkide biz yapalım sabit ev hatlarını kapatalım o ödediğimiz haraç gibi alınan paranın yarısını bir fakire verelim mi. Beş tl yi bir fakire çok gören bizler israf ettiğimiz fuzuli nafile masrafların yarısını bir fakire verelim
 • MustafaMustafa4 ay önce
  Ne Türk'ü ne kürdü ümmet, ümmet, ümmet çatısı altında birleşecegiz ki kafirin oyunu bozulsun.
 • Mehmet Mehmet 4 ay önce
  Tarihin hiç bir evresinde türkler le kürtler kardeş olamamış. Kürtlere her zaman kardeşlik perdesi altında suistimal edildiler maalesef.Surekli isyan ve savaşlar hiç bitmedi.kardeşlik özellikle olumsuz milliyetçiliği esas alan bu iktidar döneminde ...
 • hercaihercai4 ay önce
  Mahmut, ben de onu demek istemistim zaten, sagol. Devlet ayni tabii ki.
 • Mardinli hocaMardinli hoca4 ay önce
  Celil yağmurlu oğluna cevab sen irak türkmenlerden ben ise yedi sülalem osmanlı devletinde yasayanlardaniz.Ana dilim araptir hiç bir zaman milliyetçilik yapmadım milliyetçiliğin her çeşidini lanetliyorum kürt milleti olsun arap türk olsun aynı tarak dişleri gibidir.Üstünlük takvadadır dilde değil ama maalesef bugün insanlar dinde takvada değil dilde iftihar ediyor.Halbuki ahirette bize sorulacak olan iman ve amalemizden olacak türk olsan kürt olsan arap olsan sana bunlar sana hiç bir yararları yoktur.Ben ummetciyim milliyetçi değilim nasıl peygamberimiz sas şöyle buyuruyor.men katele liasabiyetin fesleyse minne ailemizden dedemle birlikte beş şehidimiz hasankalede verdik babam bu devlete üç buçuk sene askerlik yaptı devlet bizimdir laikcilerin değil anladın mı?Ben olduğumu
 • engineerden alibabayaengineerden alibabaya4 ay önce
  sn alibaba, meclisin yarısı kürt, özal kürttü,ismet inönü kürttü, kürtler enaz türkler kadar hakka sahipler, ajitasyon yapmayınız, pkk safına düşmeyiniz isterseniz, ama siz bilirsiniz.
 • Ömer ADALETÖmer ADALET4 ay önce
  Etnik bölücülüğü savunan yorum sahipleri önce yazı okumayı öğrenin sonra düşünmeyi öğrenin son olarak da adam olmayı öğrenin... Akit gazetesinin içinde Vatikan da okuyan kızının papazlardan özel gece dersleri almasına ses çıkarmayan Abdurrahman dilipak gibi yazarların olduğu bir yerde Ayhan demir bey gibi birinin olması cidden dikkate şayan ve takdirlik bir mesele...
 • Celil yağmuroğluCelil yağmuroğlu4 ay önce
  Tekrar yazmaya mecbur kaldım Mardinli hoca baştan çok güzel tarif etti Kardeşliği ama bu kardeşliği sonradan yol değiştirdi,Bakın mardinli hoca hoca olduğunu sanmıyorum ben Kerkük Türkmenlerinden 1970 senesinden beri genç yaşlarından Milliyetçi fikrini destekledim ama hiç bir zama ırkçılk yapmadık neden Milliyetçi olduk çünkü karşımızda ÜST AKLA Satılmış zavallı bir Saddam bardı herşeyimizi almaya çalışıyordu ÜMMETÇİ değillerdi köylerimizi dillerimize konuşma yasağı getirdi saymakla bitmez,,Benim bir çok Kürt ve Arap arkadaşlarım vardı aynı okulda okuyorduk evimizi bile paylaşırdık aramızda Türkmence konuşurduk çünkü O zaman Türkmen nüfüsü çoğunluktaydı,Türkiyede okumaya geldik O zaman Okullarda Komünistler yayılmaya çalışıyordu buna karşı geldik çünkü biz ÜMMETİ ve Türkiyeyi savunuyorduk ,yanımızda Diyarbakırlı Kürt Salih vardı Şehit oldu rahmetlinin hala içimde yarası var silinmez ,Vanlı Kürt Bülent kendisiyle hala görüşüyoruz daha niceleri Kürt kardeşimiz vardı bunlar Kürt milliyetçiliğimi yapıyorlardı hayır VATAN ve ÜMMET için yapıyorşardı Tabii ki O zaman olan olaylar Anladık ki ÜST AKLIN işi sizlerde vu hataşardan ders alın biz aldık onun için ÜMMET diyoruz, Ben ÜMMTİN Milliyetçisi olarak TAKSİMGEZİ olaylarını ÜST AKLIN işi olduğunu anladım Devleti ve hükümetin yanında oldum yanı AK partiye oyumu verdim yani ilk CUMHUR İTTİFAKINI kuran bizdik başkasına oy vermiş olsaydım TÜRKİYE kayb edecek Biz düşmanlara karşı kayıp edecektık,, Yok MHP CUMHUR ittifakında vardiye ben AK partiye o vermem Her halde bu yapılanlardan haberin yok, geri saymaya çalışıyorsunuz bir çevrenize bakın gafil olmayın yapıcı olun,,Vesselam
 • Ali baba,Dan ENGINEREAli baba,Dan ENGINERE4 ay önce
  Engineer zora geldigimizde, kardes ve ûmmetten dem vurursunuz ,muslûman , bangaldes,pakistandan ayrilacaginda, pakistanlilarda bagirirlardi, kardesiz diye, kardeslerden biri her seye ,,,sahip,,digerinin hic birseyi yok, her seyi OLANhep kardes ummettiz der, hic bir seyi olmayan batsin bu kardeslik ve ûmmetlik birak yakami diyor,mûslûmansaniz birakiriz kûrdler kendileri karar versinler kiminle yasayacaklarini, kendimize mûsluman diyoruz, mûslûman olan kûrdlerin her seyini biz tûrkler yasaklamisiz, bu bir çeliski degilmi ??
 • CaglayanCaglayan4 ay önce
  KURTLER FEODAL SISTEME BAGLIDIR.ASIRET SISTEMI VE MARABALIK VAR
 • fetih20232053fetih202320534 ay önce
  Bizlerin bu kısırdan döngüden çıkması lazım.Türkler kürtlere iyi davrandı diye kürt neden kendine türk oğluyum desin.Bu kürdün babasına hakarettir.Sayın yazar bunu kafanıza sokun.İslamcıyız diyorsunuz, ancak nefsiniz size kavmiyetinizi öne çıkarttırıyor.Müminler ancak kardeştirler.VESSELAM
 • Mardinli hocaMardinli hoca4 ay önce
  Sayın ayhan başlık güzel tahlil ettiniz.Dilinize sağlık biliyorsunuz din kardeşliği bizim için çok önemlidir.Müminler kardeştir kardeşlerimiz Allah cc için devam etmeliyiz küfür güçlerin oyunu bozmamiz için ümmet olarak birliğimiz bareberligimizi MUHAFAZA etmek zorundayız.Birinci vazife devlete düşer devlet milliyetçilik yapmaması gerekir.Çünkü devlet tek bir kavimden değil devlette her millet unsuru vardır.Türkkürt arab çerkez boşnak turkiyede mevcuttur.Üstünlük takvadadır dilde değil ama maalesef bugün insanlar takvada değil dilde iftihar ediyor.Halbuki ahirette sorgulacagimiz amalemizden olacak sen kurtmusun arapmisin turkmusun sormaz.Zaten bu konuda devlet geç kaldı erdoğan mhp ile ittifak etmesi büyük hata yaptı halbuki akparti bütün türkiyenin bir partisidir mhp ise bölge partisidir bana göre bu ittifak akparti ye zarar verecek.Kürt halkına hakaret gibi bana gelir.Doğu ve güney doğu anadolu bölgelerde akparti oy kaybı uğrayacak.Hayırlısı Allahtan diliyorum selam ve dua ile
 • öyleolsunöyleolsun4 ay önce
  Urfalı Tahir Oturan'ın "Ben bir Kürt oğluyam" sözünün bu kadar hoşunuza gitmesi, zihin haritanızın ne kadar ırkçı olduğunun kanıtıdır, vesselam.
 • Celil yağmuroğluCelil yağmuroğlu4 ay önce
  Arkadaşlar ben bir Vatandaş olarak Medyamıza ve yazarlarımıza çok ama çok kızıyorum,Bizşer Türk,Kürt!Arap,Boşnak,Arnavut,Başkanlar,Kafkaslar BİZLER KARDEŞLİKTEN öte ÜMMETİZ!,ÜMMET herhalde Yazarlarımız ÜMMETİ unutmuşlar sizler ÜMMETİN tarifini anlatın Vatandaşlara ,OSMANLI döneminde niye kenetlenmiştik çünkü ÜMMTİK ne zaman ki Avrupaaşırı Milliyetçiliği bütün ÜMMETE empoze ettiler O zaman parçalandık Mülüman kendi Ümetine Milliyetçili yapamaz haramdır çünkü bizler kardeşiz bizler yanlız Ümmetin dışınfakilere Milliyetçilik yaparız kenetleniriz ,,Biler ÜMMETÇi,liği yaymadıkça bu parçalanma ve kargaşa ve çatışma devam eder,,Alın Arapları haline bakın acımacak durumdalar oh olsun,,Vesselam
 • SerdarSerdar4 ay önce
  Çanakkalede kurt türk birlikte sırt sırta verip ingilizine alanına 7 düvele karşı savaşmıştır ama ne gariptir ki kurdun dili kültürü kendi ülkesinde yassak ingilizce almanca okullarda serbest varın artık.gerisini siz düsunun
 • engineerengineer4 ay önce
  kunta kürde denen provokatör, Kürt Türk'e ateş etmez, Türk'de Kürde ates etmez, kardeş kardeşe arteş etmez, senin gibi ermeni dönmesi pkk lı hainler hem bu toprağın ekmeğini yer hem de kandile çıkıp hainlik yapar, kripto ermeniler nereye giderseniz gidin hangi haçlı batı milletinin arkasına saklanırsanız saklanın,hangisinin kucağına oturursanız oturun, sizi bekleyen akibet bellidir.
 • Mahmut BazencirîMahmut Bazencirî4 ay önce
  hercai başkasına akıl vermek için önce akıllı olmak lazım. 1923'de Turkiye devleti kurulmadı. Sadece Devletin adı değişti. Bizim bir devletimiz vardı.O devletim meclisi Ankaraya geçti , TBMM hükümetini teşkil etti. , 1923'de de Rejimim adı kondu. Kanunlar, müesseseler, devlet teşkilâtı aynen devam etti. Kürt meselesi de batılıların kaşıdığı ve bu kaşımalardan bir şeyler uman bazı nasipsizlerin işidir. Dün olduğu gibi bugün de hepimiz kardeşiz. Ama bu kardeşliğin farkında olmayan nasipsizler var...olacak da... varsın olsun.
 • Ümmet Ümmet 4 ay önce
  Sn yazar sadede gel müslüman Kürtçü türkçü olamaz ama bu ülkede Türkçülük dayatılmış Misakı milli sınırları içinde herkes türktür, bundan dolayı yapılanlardan dolayı Kürtçü bir kitle oluşmuş,düğme buradan yanlış iliklendiği için işin içinden çıkılmıyor. Kavimlerin kendine göre dili kültürü varbiz buna tahammül etmediğimiz için bu olaylar bitmez...
 • Mücahid Mücahid 4 ay önce
  Yaşasın Türk-Kürt kardeşliği, yaşasın İSLAM!
 • Hayrettin HatunoğluHayrettin Hatunoğlu4 ay önce
  "TÜRK, KÜRT" aynı harflerle ifade edilen her şeyi aynı sadece ifade edildiği kelimelerde çok küçük yer değiştirmeleri oluşmuş bir tek millet demek.
 • hercaihercai4 ay önce
  aLI BABA yorumcu, Turkiye devleti 1923 de kurulmustur, daha evvel Osmanli Devleti vardi, irkcilik yapma! Tum Turkler Ve Kurtler, musluman olarak kardestir! Devlet de hem onlarin, hem de bizimdir!
 • Ali HüsmenAli Hüsmen4 ay önce
  ... Bir Kürt, neden kendine "Türk oğluyum" desin ki? Kürt kendine Kürt, Türk de Türk diyerek yaşayamıyor muyuz?
 • KadirKadir4 ay önce
  Selamunaleykum Ayhan Demir Bey, sizin tazınızı ilk defa okuyorum. Bende bir Kürtüm. Çok doğru noktalara vurgulamışsınız. Biz kardeşiz gerisi yalan. Allah sizden razı olsun.
 • dahilekdahilek4 ay önce
  bin yıldan fazla türk müslüman demek diğerleri müslüman dışı demek. gavurlar türk kelimesini islamla birleştirmişler. bosnada bile harçlılar arnavut ve boşnakları müslüman oldukları için öldürürken türk diye öldürmüşlerdi. kim neyi ayrıştırmaya çalışıyo. alemi islamda kim ırkçılıkla kavmiyetçilikle öne öıkıyorsa o mutlaka ve mutla alçaktır haindir ingiliz ajanıdır ve misyonerdir. gavur ajanlarının islamı parçalamak için en önemli takdiği budur.
 • Kunta KürdeKunta Kürde4 ay önce
  benzetme yersiz , bir Azerbaycan lı konuştuğunu zaman bir Türk rahatlıkla anlar , dil aynı ! Bir Kürt konuştuğu zaman hiç ama hiç bir şey anlayamaz ! Ayrı ırk farklı dil ! Bir de arada kan davası var yıllardır Kürtler ve Türk ler birbirine karşı ateş etmişlerdir! Her iki taraftan ölü ve yaralılar var , Kürt tarafının kaybı 150 kat daha fazla !
 • Ali babaAli baba4 ay önce
  Sayin yazar o zaman kûrdlerin ana dilini,kûltûrûnu, çocuklarina kûrdçe isim verme dahi yasak, ,her sey kûrde yasak, kardeslik serbest,dûnyanin neresi de var bôyle kardeslik, ozaman kûrd devleti diyelim,tûrkceyi ve isimleri yasaklasak biz turkler ne yapaiz,tabi ayaklaniriz, suriye kurdleri suriyeyle sorunlarini côzmesinede karsiyiz, kûrdlerin hak hukukunu biz yasaklayica, dogal olarak amerikadan,israilden, avrupadan,yardim alma aklari vardir, Islami ve insani, kûrdlere haksizlik ediyoruz,

Günün Özeti