• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Trol tekneleri deprem araştırması için Marmara Denizi'ne döşenen fiber optik kabloları parçaladı

Deprem uzmanı Haluk Özener, sismik hareketliliği tespit etmek amacıyla Marmara Denizi tabanına döşenen fiber optik kabloların balıkçıların trol tekneleri tarafından parçalandığını söyledi.

2019-12-04 14:15:00 - 2019-12-04 14:40:30
Trol tekneleri deprem araştırması için Marmara Denizi'ne döşenen fiber optik kabloları parçaladı

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Haluk Özener, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)'nin düzenlediği Deprem Çalıştayı'nda yaptığı konuşmada "Kıyı istasyonlarında depremleri takip ediyoruz. En önemli olan yer fay Marmara'da denizin içinden geçiyor. Ne kadar yakınsanız, o kadar sağlıklı bilgiler alırsınız. Bu yönde Marmara deniz tabanı gözlem evi kuruldu. Daha hızlı, daha detaylı bilgilere erişmek, yüksek kalitede veriler sağlamak, 1'in altındaki depremleri gözlemek ki şu anda 0.2 büyüklüğündeki depremleri dahi Kandilli kaydedebiliyor" dedi.

"Bu ay içinde ilkini tekrar yerine atmayı planlıyoruz"

Özener, "Bu yol haritası 2005'te başladı. Fiber optik kablolar ile veriler kıyıya, istasyonlara eş zamanlı olarak erişti. 2008'de farklı ülkelerden, farklı kuruluşlar ile bilgi alışverişi yapıldı. İtalya, Almanya, İngiltere ve en sonunda İngiltere'den bir firma ile bu çalışma başladı. Deniz tabanına bin 200 metre derinliğine dahi bu istasyonlar kuruldu. Veriler geldi, Marmara denizine konuşlanmış fiber optik kablolu istasyonlar vardı. Toplam 70 kilometre fiber optik kablomuz Marmara Denizi'nde. Maalesef bunlar bütün deniz haritalarında işaretli olmalarına rağmen trolle avlanan avcılar kabloları parçaladılar. Şu anda geldiğimiz noktada o kabloların hepsini topladık. Tekrar onarılıyor. Hem cihazlar hem kabloları bu ay içinde ilkini tekrar yerine atmayı planlıyoruz" ifadelerini kullandı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

mevhibe inal

Birileri Bölgemizde İnsanların, Şirketlerin, Devletlerin Abede ve İsrail tarafından bu yolla dinlendiğini söylüyor! 2008 yılında Fiber Optik Kablolar kesilmişti. Irak ve İsrail harici ülkeler..Basra Körfezi, Kuzey Afrika, İran, Türkiye de her türlü iletişim durmuştu!
 • Yanıtla

mevhibe inal

Kritik zamanlarda her türlü iletişim kesilebilir. Millet, Ülke adına önceden mekanlar, çareler belirlememiz lazım!
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23