• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
4
Yaşlanmayı yavaşlatan tek egzersiz işte bu! Bilim insanları açıkladı

2024-05-29 14:00:55
Yaşlanmayı yavaşlatan tek egzersiz işte bu! Bilim insanları açıkladı

Bir doktor, yaşlanmayı 'geciktirebilecek' harika bir egzersizi ortaya çıkardı. Zamanla hepimizin yüzünde kırışıklıklar saçında beyazlar çıkmaya başlasa da çoğumuz bu durumu tersine çevirmenin bir yolunu arıyor. İşte bu basit egzersiz de size tam olarak bunu vadediyor. Ancak yaşlanma sürecini durdurmak istiyorsanız görünüşe göre süreci 'yavaşlattığı' kanıtlanmış belirli bir aktivite var. Sabah gazetesinin haberine göre, Dr. Michael Mosley, Hatha yoganın potansiyel faydalarından bahsetti. Healthline'ın tanımına göre Hatha yoga, günümüzde öğretilen en yaygın yoga türlerinin birçoğunu kapsayan bir şemsiye terimdir. Katılımcılar, vücutlarını yavaş ama kasıtlı bir şekilde hareket ettirerek, hem güç hem de esnekliği zorlayan pozlar yaparlar. Ayrıca, Hatha yoga, kontrollü nefes alma ve duruş yoluyla rahatlama ve farkındalığa odaklanır.

#1
Foto - Yaşlanmayı yavaşlatan tek egzersiz işte bu! Bilim insanları açıkladı

YAŞLANMAYI NASIL YAVAŞLATIYOR Dr. Mosley, çoğu yoga türünün "fiziksel pozlar, nefes kontrolü ve meditasyonu" içerdiğini ve düzenli olarak yapıldığında "kronik iltihabı azaltarak depresyon ve anksiyeteyi azaltabileceğini, hatta hücresel düzeyde fayda sağlayabileceğini" belirtti. Şunları ekledi: "Düzenli yoga yapmanın kronik iltihabı azaltabileceğine dair gerçekten ilginç araştırmalar var—bu da kalp hastalığı ve kanserle bağlantılıdır—ve ayrıca yoga yapmak ruh halinizi artırabilir, bu da motivasyonunuza yardımcı olabilir ve diğer etkinlik alanlarında sizi harekete geçirebilir." Ve bu konuda bilimsel olarak kanıtlayan birçok çalışma bulunmaktadır.

#2
Foto - Yaşlanmayı yavaşlatan tek egzersiz işte bu! Bilim insanları açıkladı

KANIT 2017 yılında yapılan ve Oxidative Medicine and Cellular Longevity'de yayımlanan 12 haftalık bir çalışma, 96 kişinin 'Yoga ve Meditasyon temelli yaşam tarzı müdahalesi' almalarını ve bunun vücut hücrelerinin ömrünü nasıl etkilediğini görmek için kaydedildi. Çalışma, yoga ve meditasyonun 'hücresel yaşlanma oranını önemli ölçüde azalttığını' buldu. Başka bir 2017 pilot çalışması, depresyonu olan hastaları içermekteydi. Katılımcılardan bir grup yoganın tarihini incelerken, diğer grup her hafta 90 dakika boyunca yoga seanslarına aktif olarak katıldı. Sonuç? Çalışma grubunda depresyon seviyelerinde yalnızca yüzde 10'luk bir iyileşme görülürken, yoga grubunun yüzde 60'ı klinik olarak depresyonda kabul edilmemeye başlandı. Ve hatta NHS, web sitesinde yoga yapmanın faydalarından bahsederken, araştırmaların bunun anksiyete ve depresyon gibi ruh sağlığı koşullarına yanı sıra sırt ağrısı, kronik yorgunluk ve kan basıncına da faydalı olabileceğini göstermektedir. Ayrıca yoga, sakinliği teşvik etme, stresi ve gerginliği azaltma, dolaşımı ve kas tonusunu, esnekliği, gücü ve dayanıklılığı iyileştirme konusunda da 'yardımcı olabilir'.

#3
Foto - Yaşlanmayı yavaşlatan tek egzersiz işte bu! Bilim insanları açıkladı

HEYECAN VERİCİ YENİ ARAŞTIRMA Dr. Mosley, "yoganın mitokondriyal işlevimizi de artırabileceğine" dair teoriler olduğunu belirtti. Bu, hücrelerimizin içinde bize enerji sağlayan birimlerin işlevi anlamına geliyor. Yeni Delhi'deki Tüm Hindistan Tıp Bilimleri Enstitüsü'nden Profesör Rima Dada, mitokondriler daha az enerji ürettiğinde bunun "aslında dokuların işlevsel düşüşünün nedeni" olduğunu ve "nasıl yaşlanmaya başladığımızı" belirtti. Şöyle özetledi: "Çalışmalarımız sayesinde, yoganın mitokondriyal bütünlüğü ve nükleer DNA bütünlüğünü iyileştirebileceğini bulduk. "Eğer mitokondriyal bütünlük iyileşirse, daha fazla ATP ve dolayısıyla daha fazla enerji üretir ve bu şekilde dokuların işlevsel düşüşünü yavaşlatabilirsiniz." "Eğer mitokondriyal bütünlüğü iyileştirebilir, oksidatif stresi ve iltihabı azaltabilir, yogayla toplam antioksidan kapasitesini artırabilirsek, aslında hücresel yaşlanma hızını geciktirebilir veya yavaşlatabiliriz ve böylece biyolojik yaşımızı azaltabiliriz." Yogadaki hareketlerin namaz kılınırken de yapıldığı varsayılırsa bu araştırmaya göre namaz da yaşlanmayı yavaşlatıyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Umuda

Bir Müslüman Doktor da Abdestin Namazın yaşlanma geciktirici gençleştirici hastalıkları önleyici Ruhsal sorunları çözücü sonuçlarını araştırsın.

Beyza

Bu haber sizce düşünce tarzınıza yakıştımı?
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23