• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
10
Türkiye görüntüleri paylaştı! Roketleri ateşleyebilirler

2020-12-04 10:05:07
Türkiye görüntüleri paylaştı! Roketleri ateşleyebilirler

Libya'da sessizlik devam ediyor. Darbeci Hafter'in ateşkesi bozması beklenirken Türkiye, dikkat çeken görüntüleri kamuoyu ile paylaştı.

#1
Foto - Libya Siyasi Diyalog Forumu, geçiş sürecini yönetecek isimler üzerindeki ihtilafların gölgesinde devam ederken, yeni silahlarla milislerini ülkenin doğusundan batısına doğru kaydırmaya başlayan Halife Hafter'in saldırılara yakın zamanda başlaması bekleniyor.

Libya Siyasi Diyalog Forumu, geçiş sürecini yönetecek isimler üzerindeki ihtilafların gölgesinde devam ederken, yeni silahlarla milislerini ülkenin doğusundan batısına doğru kaydırmaya başlayan Halife Hafter'in saldırılara yakın zamanda başlaması bekleniyor.

#2
Foto - Siyasi Diyalog Forumu öncesinde, Libya'daki çatışmalara çözüm arayışları çerçevesinde İsviçre'nin Cenevre kentinde gerçekleştirilen toplantılar sonucu 23 Ekim'de kalıcı ateşkes anlaşması imzalanmıştı. Bu anlaşmanın öne çıkan maddeleri arasında

Siyasi Diyalog Forumu öncesinde, Libya'daki çatışmalara çözüm arayışları çerçevesinde İsviçre'nin Cenevre kentinde gerçekleştirilen toplantılar sonucu 23 Ekim'de kalıcı ateşkes anlaşması imzalanmıştı. Bu anlaşmanın öne çıkan maddeleri arasında "tam bir ateşkesin sağlanması, Sirte-Cufra hattındaki milislerin kamplarına dönmesi ve yabancı paralı askerlerin 3 ay içinde ülkeyi terk etmesi" yer alıyordu. Ancak ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Hafter, söz konusu anlaşmanın üzerinden bir ay geçmesine rağmen Sirte-Cufra hattındaki milislerini çekmeye yönelik herhangi bir adım atmadı.

#3
Foto - Geçtiğimiz Mayıs ayında Rusya'nın Libya'daki faaliyetlerini görüntüleyen ABD Savunma Bakanlığı'ndan yeni bir açıklama geldi. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Birleşik Arap Emirliklerinin (BAE), Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan Libya hükümetine karşı savaşan Halife Hafter öncülüğündeki gayrimeşru silahlı güçlere destek veren paralı Rus askerlerini finanse ettiğini ileri sürdü.

Geçtiğimiz Mayıs ayında Rusya'nın Libya'daki faaliyetlerini görüntüleyen ABD Savunma Bakanlığı'ndan yeni bir açıklama geldi. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Birleşik Arap Emirliklerinin (BAE), Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan Libya hükümetine karşı savaşan Halife Hafter öncülüğündeki gayrimeşru silahlı güçlere destek veren paralı Rus askerlerini finanse ettiğini ileri sürdü.

#4
Foto - Darbeci Hafter tarafından diyalogla çözüme dair herhangi bir adım gelmese de darbecilerin sessizce hamleler yaptığı ortaya çıktı. Hafter güçleri,

Darbeci Hafter tarafından diyalogla çözüme dair herhangi bir adım gelmese de darbecilerin sessizce hamleler yaptığı ortaya çıktı. Hafter güçleri, "Morava MLRS" tipi Sırp modern roketatarları tedarik etti.

#5
Foto - BM Libya Destek Misyonu (UNSMIL) öncülüğünde Libya'daki farklı siyasi ve sosyal kesimleri temsilen seçilen 75 kişinin bir araya geldiği Libya Siyasi Diyalog Forumunda, Libya Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanlığı ve Başbakanlık için hala bir isim üzerinde uzlaşı sağlanamadı. Hafter güçlerine savaş süresinde büyük hasar verilse de darbeci güçler haritada halen güçlü konumda bulunuyor. UMH ise büyük mesafe kat etmiş durumda.

BM Libya Destek Misyonu (UNSMIL) öncülüğünde Libya'daki farklı siyasi ve sosyal kesimleri temsilen seçilen 75 kişinin bir araya geldiği Libya Siyasi Diyalog Forumunda, Libya Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanlığı ve Başbakanlık için hala bir isim üzerinde uzlaşı sağlanamadı. Hafter güçlerine savaş süresinde büyük hasar verilse de darbeci güçler haritada halen güçlü konumda bulunuyor. UMH ise büyük mesafe kat etmiş durumda.

#6
Foto - Türk Silahlı Kuvvetleri, Libya’da Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde tanınan Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile Türkiye’nin imzaladığı Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası kapsamında Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne eğitim vermeye devam ediyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Libya’da Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde tanınan Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile Türkiye’nin imzaladığı Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası kapsamında Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne eğitim vermeye devam ediyor.

#7
Foto - Geçtiğimiz hafta icra edilen roketatar eğitimlerine bu hafta da devam edildi.

Geçtiğimiz hafta icra edilen roketatar eğitimlerine bu hafta da devam edildi.

#8
Foto - Milli Savunma Bakanlığı eğitimin görüntülerini paylaştı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada,

Milli Savunma Bakanlığı eğitimin görüntülerini paylaştı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, "Askeri Eğitim, İşbirliği ve Danışmanlık Anlaşması kapsamında Libya Silahlı Kuvvetlerine Çok Namlulu Roketatar Eğitimi verildi" denildi.

#9
Foto - Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti ile yapılan eğitimlerin yoğunlaştırılmasının olası Hafter saldırısına yönelik olduğu belirtiliyor. Ülkede 'diken üstü bir hal' söz konusuyken Hafter'in Batılı devletlerin desteği ile saldırılara yeniden başlayacağı tahmin ediliyor.

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti ile yapılan eğitimlerin yoğunlaştırılmasının olası Hafter saldırısına yönelik olduğu belirtiliyor. Ülkede 'diken üstü bir hal' söz konusuyken Hafter'in Batılı devletlerin desteği ile saldırılara yeniden başlayacağı tahmin ediliyor.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23