• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
7
Ramazan’da teravih namazı kılınacak mı? Ramazan’da camiler açık olacak mı?

2020-04-08 09:57:18
Ramazan’da teravih namazı kılınacak mı? Ramazan’da camiler açık olacak mı?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş katıldığı bir televizyon programında koronavirüs salgını nedeniyle Ramazan ayında camilerin açık olup olmayacağı ve teravih namazının kılınıp kılınmayacağını ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

#1
Foto - Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının şehit sayılıp sayılmayacağı soruldu. Erbaş,

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının şehit sayılıp sayılmayacağı soruldu. Erbaş, "Salgın hastalıklara yakalanarak vefat etmiş olanlar hükmen şehit olarak kabul edilir" cevabı verdi.

#2
Foto - Ali Erbaş şöyle konuştu:

Ali Erbaş şöyle konuştu: "Fıkıhta bir de ‘hükmi (hükmen) şehitlik’ vardır. Bunlar da depremde, yangında, selde, denizde boğulmuş olanlar ve salgın hastalıklara yakalanarak vefat etmiş olanlar hükmen şehit olarak kabul edilir. Hadis-i şerifte bunlar yer almaktadır. Umuyoruz ki bu salgın hastalık nedeniyle vefat eden kardeşlerimiz şehitlik mertebesine ererler."

#3
Foto - Ramazan’da camiler açık olacak mı?

Ramazan’da camiler açık olacak mı?

#4
Foto - Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş,

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Ramazan’da teravih namazları camide kılınacak mı?" sorusuna "Cemaatle namaza ara verdik. Bu salgın sürdüğü sürece Ramazan'da da teravih namazları kılınmayacak" diye yanıt verdi.

#5
Foto - Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, A Haber'e konuk oldu. Yanıtı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, A Haber'e konuk oldu. Yanıtı "Ramazan'da camiler açık olacak mı?" sorusuna cevap veren Erbaş, "Şimdi burada önemli olan cemaatle namazın kılınmamasıdır. Biz 15 gün önce camilerimizi cemaatle namaza kapattık. Ferdi olarak gündüz camiler ziyaret edilebilir. Ancak cemaatle namaz söz konusu değil. Koronavirüs salgını sürdüğü sürece Ramazan'da da teravih namazları kılınmayacak. Teravih namazı evde kılınacak." İfadesini kullandı.

#6
Foto - “Evleri mescit haline getirelim” Evlerin mescit haline getirilmesi gerektiğini vurgulayan Erbaş,

“Evleri mescit haline getirelim” Evlerin mescit haline getirilmesi gerektiğini vurgulayan Erbaş, "Çocuğumuzla teravih namazı kılabiliriz. Namazlarımızı kılabiliriz. Fertlerde karantina yoksa 2-3 kişi cemaat de yapabiliriz" dedi. İlk teravih bu sene 23 Nisan akşamına denk geliyor.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı