• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
6
O ülke ile görüşmeler başladı! Türkiye'den müthiş doğal gaz ve petrol hamlesi

2020-09-11 16:18:07
O ülke ile görüşmeler başladı! Türkiye'den müthiş doğal gaz ve petrol hamlesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Karadeniz'de Türkiye tarihinin en büyük doğalgaz rezervinin keşfedildiğinin müjdesini duyurmuştu.

#1
Foto - Karadeniz'deki tarihi keşfin ardından Akdeniz için de kritik bir hamlede bulunuldu. Türkiye, Libya'da hem denizde hem de karadaki yerlerde arama faaliyetleri gerçekleştirmek için meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti ile görüşmelere başladı. Görüşmelerde elektrik üretimi ve boru hatları projeleri de masadaki konular arasında yer aldı.

Karadeniz'deki tarihi keşfin ardından Akdeniz için de kritik bir hamlede bulunuldu. Türkiye, Libya'da hem denizde hem de karadaki yerlerde arama faaliyetleri gerçekleştirmek için meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti ile görüşmelere başladı. Görüşmelerde elektrik üretimi ve boru hatları projeleri de masadaki konular arasında yer aldı.

#2
Foto - MÜTHİŞ BİR POTANSİYEL VAR! Türkiye ve Libya arasındaki kritik teması Yenişafak'ta değerlendiren Boğaziçi Üniversitesi Öğretim üyesi ve Enerji Ekonomileri Derneği Başkanı Gürkan Kumbaroğlu, ''Sirte Havzası başlı başına Süper Havza olarak adlandırılıyor. Orada Müthiş bir potansiyel olduğu öngörülüyor. Dünyadaki 25 süper havzadan biri zaten. Petrol ve doğal gazda Kuzey Afrika'nın en verimli havzası olarak tanımlanıyor. Bölgenin potansiyeli çok yüksek. Dolayısıyla Türkiye'nin böyle bir bölgeye girmesi ve sonrasında bulgu yapması çok yüksek. Onun dışında Doğu Akdeniz'de arama yaptığınız her yerde önemli bir potansiyel var. Çünkü bölge enerji zengini. Bütün araştırmalar da bunu ortaya koyuyor.'' diye konuştu.

MÜTHİŞ BİR POTANSİYEL VAR! Türkiye ve Libya arasındaki kritik teması Yenişafak'ta değerlendiren Boğaziçi Üniversitesi Öğretim üyesi ve Enerji Ekonomileri Derneği Başkanı Gürkan Kumbaroğlu, ''Sirte Havzası başlı başına Süper Havza olarak adlandırılıyor. Orada Müthiş bir potansiyel olduğu öngörülüyor. Dünyadaki 25 süper havzadan biri zaten. Petrol ve doğal gazda Kuzey Afrika'nın en verimli havzası olarak tanımlanıyor. Bölgenin potansiyeli çok yüksek. Dolayısıyla Türkiye'nin böyle bir bölgeye girmesi ve sonrasında bulgu yapması çok yüksek. Onun dışında Doğu Akdeniz'de arama yaptığınız her yerde önemli bir potansiyel var. Çünkü bölge enerji zengini. Bütün araştırmalar da bunu ortaya koyuyor.'' diye konuştu.

#3
Foto -

"TÜRKİYE ENERJİ KONUSUNDA UYANDI" Türkiye'nin enerji konusunda uyandığını ve son yıllarda peş peşe aldığı sondaj gemileri ve attığı adımlarla da bunu net bir biçimde sahada gösterdiğinin altını çizen Kumbaroğlu, ''Türkiye artık denizlerde çok daha aktif olacak. Haklarını sahip çıkacak kararlılıkta adımlar atmayı da sürdüreceğini öngörebiliriz. Libya anlaşması da bu kapsamda bölgede Türkiye'ye hukuki bir temel kazandırdı. Şimdi orada da arama yapmaya başlayacağız ve kimse de buna karışamayacak.'' dedi. Bundan sonra yeni müjdenin Karadeniz'den mi yoksa Akdeniz'den mi geleceğini merakla takip edeceklerini ifade eden Gürken Kumbaroğlu, gözlemlerin her iki tarafta da potansiyelin yüksek olduğunu gösterdiğini söyledi.

#4
Foto - 189 BİN KM'LİK ALANI KAPSIYOR Türkiye deniz komşusu Libya ile

189 BİN KM'LİK ALANI KAPSIYOR Türkiye deniz komşusu Libya ile "Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası" ile "Deniz Yetki Alanlarının sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası"nı imzaladı. Türkiye ile Libya'nın 27 Kasım 2019' yılında Akdeniz'deki güç birliği için yaptığı bu anlaşma ile Akdeniz'in batısındaki meşru sınırlar da ilân edilerek karar Birleşmiş Milletler'e (BM) bildirildi. Anlaşma metnine göre, Libya ile Türkiye arasında 18.6 millik (29.9 km) bir sınır çizgisiyle kıta sahanlığı ve Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) sınırları belirlendi.Hukuksal olarak da geçerlilik kazanan bölge 189 bin kilometrekarelik bir alandan oluşuyor.

#5
Foto - Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi'nin (USGS) 2010 yılında yayımladığı rapora göre, Doğu Akdeniz'de kıyı şeritleri petrol ve doğal gaz yatakları açısından paha biçilemez değerde. Yapılan araştırmalara göre; Kıbrıs Adası çevresinde 8 milyar varillik petrol rezervi, Girit Adası'nın güneydoğu ve Kıbrıs Adası etrafında 3,5 trilyon metreküplük doğal gaz tespit edildi.

Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi'nin (USGS) 2010 yılında yayımladığı rapora göre, Doğu Akdeniz'de kıyı şeritleri petrol ve doğal gaz yatakları açısından paha biçilemez değerde. Yapılan araştırmalara göre; Kıbrıs Adası çevresinde 8 milyar varillik petrol rezervi, Girit Adası'nın güneydoğu ve Kıbrıs Adası etrafında 3,5 trilyon metreküplük doğal gaz tespit edildi.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı