• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
7
Milyonlarca emekliyi heyecanlandıran "maaş" haberi!

2024-05-30 12:23:58
Milyonlarca emekliyi heyecanlandıran "maaş" haberi!

Milyonlarca emekli temmuz ayında yapılacak maaş zammını bekliyor. 31 Mart Seçimleri öncesi hükümet emekli maaşları için temmuz ayını işaret etmişti. Kök maaşı 10 bin TL'nin altında olan 3 milyon 601 bin 551 emekli bulunuyor. En düşük emekli maaşı için en net rakam verildi. İşte ayrıntılar...

#1
Foto - Milyonlarca emekliyi heyecanlandıran "maaş" haberi!

Habertürk'te yer alan habere göre bu yılı 'Emekliler Yılı' ilan eden hükümet, bütçe imkân ve dengelerini de gözeterek en düşük emekli maaşını 12 bin 500 TL’ye çıkarmayı planlıyor. Emekli maaşlarına Temmuz ayında enflasyon farkı dışında herhangi bir artış yapılmayacak ancak en düşük emekli maaşlarında kök aylıklarında yasa ile bir düzenlemeye gidilecek.

#2
Foto - Milyonlarca emekliyi heyecanlandıran "maaş" haberi!

Kök aylığı 10 bin liranın altında olan 3 milyon 601 bin 551 emekli bulunuyor. Bu emekliler ilk 6 ay içinde enflasyon farkı olan yüzde 25’lik artışı alsalar bile emekli maaşı yine de 12 bin 500 TL’ye ulaşmıyor. Hükümet, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılacak yüzde 25’lik artışı en düşük emekli maaşına da olduğu gibi yansıtacak. Yani 10 bin TL alan 3 milyon 601 bin 551 emekli, Temmuz ayından sonra 12 bin 500 TL alacak. Buna yeni emekli olacaklar da dahil…

#3
Foto - Milyonlarca emekliyi heyecanlandıran "maaş" haberi!

Bu konuyla ilgili kanun teklifi 3 Temmuz’da enflasyon oranlarının açıklanmasıyla birlikte TBMM’ye sevk edilecek. Bu yılın başında 7 bin 500 TL olan emekli taban aylıkları 10 bin TL’ye çıkarılmış ve bu rakamın altındaki tüm aylıklar seyyanen artışla 10 bin TL’ye tamamlanmıştı. Temmuz ayındaki artışta bazı emeklilere hiç zam yapılamaması sorunu ortaya çıkınca bu yol tercih edilecek. Yine yasa ile emeklilere seyyanen zam yapılacak ve en düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL olacak.

#4
Foto - Milyonlarca emekliyi heyecanlandıran "maaş" haberi!

EMEKLİYE EK ZAM VAR MI? Açlık sınırının 20 bin TL’ye dayandığı da göz önüne alınırsa bu rakamın emeklileri memnun etmeyeceği görülüyor. Hükümet bütçe imkânlarını da gözeterek emeklilere bunun üzerinde herhangi bir zam yapmayı planlamıyor. Emeklilere verilecek ekstra artış için Hazine’nin borçlanma yoluna gitmesi gerekiyor.

#5
Foto - Milyonlarca emekliyi heyecanlandıran "maaş" haberi!

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLERİNE ŞOK GELEBİLİR Bu yılın başında yerel seçim de gözetilerek SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranlarına 11.68 puanlık refah payı eklenerek zam oranı yüzde 49.25’e çıkarılmıştı. Hükümet temmuz ayında toplu sözleşmeden kaynaklı zam alan memur emeklileri ile SSK ve Bağ-Kur emeklilerine aynı oranda zam yapılacağını açıklamıştı. Temmuz ayında memur emeklileri için yüzde 7’lik toplu sözleşme zammıyla birlikte yüzde 25 civarında çıkacak enflasyon farkına SSK ve Bağ-Kur emeklileri için de refah payı eklenip eklenmeyeceği henüz netleşmedi. Eğer böyle bir karar alınmazsa SSK ve Bağ-Kur emeklileri, memur emeklilerinden yüzde 6-7 oranında daha düşük zam alacaklar. Memur emeklileri, toplu sözleşmeden kaynaklı refah payını alırken, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine refah payı ödenebilmesi için yasal düzenleme gerekiyor.

#6
Foto - Milyonlarca emekliyi heyecanlandıran "maaş" haberi!

BAYRAM İKRAMİYESİ ARTACAK MI? 16 milyona yaklaşan bütün emekliler, 16 Haziran’daki Kurban Bayramı öncesinde 3 bin TL bayram ikramiyesi alacak. Bayram ikramiyelerinde de herhangi bir artış düşünülmüyor. Emekliler, Ramazan Bayramı’nda da 3 bin TL ikramiye almışlardı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

AKP

Bu kafayla CHP terörüne iktidarı devredeceğiz

Turan

Banka ve bankerlere, müteahhitlere yapılan ödemelerden, KKM - kur korumalı mevduat faizlerinden sonra bütçede para kalmadığı için bayram ikramiyeleri ve önümüzdeki aylara ait maaş falan ödenemeyecek... Ne zammı! ????
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23