• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
6
İşte sapkınların 'fikir' özgürlüğü... 'Biyolojik cinsiyet sabittir, değiştirilemez' diyen profesör, istifaya zorlandı!

2021-11-03 08:47:34
İşte sapkınların 'fikir' özgürlüğü... 'Biyolojik cinsiyet sabittir, değiştirilemez' diyen profesör, istifaya zorlandı!

İngiltere'deki Sussex Üniversitesi'nin felsefe profesörü Kathleen Stock, "biyolojik cinsiyet sabittir, değiştirilemez" dediği için LGBTQ+ destekçileri tarafından hedef alındı. Baskılara dayanamayan Stock, üniversiteden istifa etti.

#1
Foto - İngiltere'deki Sussex Üniversitesi'nin felsefe profesörü Kathleen Stock, insanların cinsiyet kimliği ile alakalı yaptığı

İngiltere'deki Sussex Üniversitesi'nin felsefe profesörü Kathleen Stock, insanların cinsiyet kimliği ile alakalı yaptığı "Biyolojik cinsiyet sabittir, değiştirilemez" açıklamaları yüzünden, özellikle de LGBT'li gruplar tarafından hedef gösterildi. LGBTQ+ destekçisi gruplar tarafından başlatılan kampanyalarda, Sussex Üniversitesine çağrılar yapılarak, profesörün görevine son verilmesi istendi. Ancak üniversite, felsefe profesörünün arkasında durarak, "akademik ve düşünce özgürlüğünü" savundu.

#2
Foto - Lakin, profesör için başlatılan kampanya tehlikeli boyutlara kadar ulaştı. Üniversite önünde protestolar başlatıldı. Bazı eylemciler,

Lakin, profesör için başlatılan kampanya tehlikeli boyutlara kadar ulaştı. Üniversite önünde protestolar başlatıldı. Bazı eylemciler, "Stock dışarı" pankartları taşıdı.

#3
Foto - Baskılara daha fazla dayanamayan Kathleen Stock, görevinden istifa etme kararı aldı. Twitter hesabından açıklama yapan Stock, arkasında duran üniversiteye teşekkür ederek,

Baskılara daha fazla dayanamayan Kathleen Stock, görevinden istifa etme kararı aldı. Twitter hesabından açıklama yapan Stock, arkasında duran üniversiteye teşekkür ederek, "Üniversiteden ayrılacağımı duyurmak üzücü. Üniversite yönetiminin son dönemdeki yaklaşımı takdire şayan. Umarım diğer kurumlar da bundan ders çıkarır" dedi: "Bu benim ve ailem için kesinlikle korkunç bir dönem oldu. Şimdi tüm bu yaşananları arkamda bırakıyorum."

#4
Foto - Stock'un ayrılığı sonrası Sussex Üniversitesi'nden yapılan yazılı açıklamada ise,

Stock'un ayrılığı sonrası Sussex Üniversitesi'nden yapılan yazılı açıklamada ise, "Üniversiteler, herkesin -personel veya öğrenci- yasal ifade özgürlüğü hakkına sahip olduğu ve bundan yararlandığı yerler olarak kalmalıdır. Sussex Üniversitesi profesör Stock'a, bir öğretmen, bir akademisyen olarak yaptığı önemli katkılardan dolayı şükranlarını sunar. Profesör Stock'un felsefe alanındaki başarıları üniversitemize büyük katkı sağladı. Onun gidişi hepimiz için kayıptır" denildi. Duvarlara yapıştırılan afişlerde Stock, transfobiyi canlandırmak ve trans öğrencileri güvensiz hale getirmekle suçlanıyor. Afişlerde üniversite de hedef alınarak "Ona hala ödeme yapıyorlar" deniliyor.

#5
Foto - İngiltere'de Üniversiteler Bakanı olarak görev yapan Michelle Donelan da üniversitedeki

İngiltere'de Üniversiteler Bakanı olarak görev yapan Michelle Donelan da üniversitedeki "zehirli" ortama dikkat çekerek, "Sussex Üniversitesi'ndeki zehirli ortamın, Profesör Kathleen Stock'un oradaki görevine devam etmesini savunulamaz hale getirmesi kesinlikle dehşet verici. Karşılaştığı taciz ve yıldırma kampanyası içler acısı ve durum asla bu kadar ileri gitmemeliydi" dedi. Üniversitedeki trans öğrencileri temsil ettiğini iddia eden bir Instagram hesabı ise, istifa kararının ardından şu açıklamayı yaptı: "Bugün Sussex LGBTQ+ öğrencileri için büyük bir kazanç. Bunu takdir etmek için bir dakikamızı ayıralım." 1972 yılında Aberdeen'de dünyaya gelen, estetik, kurgu, hayal gücü ve cinsel yönelim üzerine akademik çalışmalar yürüten Kathleen Stock, "Only Imagine: Fiction, Interpretation and Imagination" ve "Material Girls: Why Reality Matters for Feminism" adlı kitaplarının da yazarı.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23