• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
14
İşte hazırlanma şekline göre faydaları katlanarak artan 8 yiyecek

2020-11-19 08:54:24
İşte hazırlanma şekline göre faydaları katlanarak artan 8 yiyecek

Domatesleri çiğ yediğimizde ya da bir salatanın içine kattığımızda daha faydalı olduğunu düşünürüz. Her ne kadar bu kulağa doğru gelse de işin aslı böyle değil. Uzmanlar, bazı yiyeceklerin bazı koşullarda daha faydalı hale geldiğini önemle vurguluyor. İşte hazırlanma şekillerine bağlı olarak değişen faydaları ile sizi şaşırtabilecek 8 yiyecek...

#1
Foto - 1-Pancar- Bir çalışma, her gün 250 ml yani bir su bardağı kadar pancar suyu tüketmenin yüksek tansiyonu olan 68 kişi üzerindeki etkilerini inceledi. Sonuç olarak araştırmacılar, pancar suyunun kan basıncını önemli ölçüde düşürdüğünü buldu.

1-Pancar- Bir çalışma, her gün 250 ml yani bir su bardağı kadar pancar suyu tüketmenin yüksek tansiyonu olan 68 kişi üzerindeki etkilerini inceledi. Sonuç olarak araştırmacılar, pancar suyunun kan basıncını önemli ölçüde düşürdüğünü buldu.

#2
Foto - Öte yandan haşlanmış pancarın sindirimi daha kolay olacaktır. Çünkü pancarın sahip olduğu sert lifler, haşlanmış patateslerde olduğu gibi parçalanır.

Öte yandan haşlanmış pancarın sindirimi daha kolay olacaktır. Çünkü pancarın sahip olduğu sert lifler, haşlanmış patateslerde olduğu gibi parçalanır.

#3
Foto - MUZ- Uzmanlar, diyabet hastasıysanız olgunlaşmamış muzları yemekten ziyade olgunlaşmamış muzları yemenin daha iyi olduğunu söylüyor.

MUZ- Uzmanlar, diyabet hastasıysanız olgunlaşmamış muzları yemekten ziyade olgunlaşmamış muzları yemenin daha iyi olduğunu söylüyor.

#4
Foto - Bir muz olgunlaştığında nişasta, şeker hastalığı sırasında kontrol etmeniz gereken şekere dönüşmeye başlar.

Bir muz olgunlaştığında nişasta, şeker hastalığı sırasında kontrol etmeniz gereken şekere dönüşmeye başlar.

#5
Foto - MANTAR - Mantarlar pişirildikten sonra B vitamini kaybetse de ısıya maruz kaldıklarında ortaya çıkan bazı büyük faydalar vardır. Öncelikle çiğ mantarlar sünger gibidir ve pişirilerek yok edilebilecek toksinleri emebilir.

MANTAR - Mantarlar pişirildikten sonra B vitamini kaybetse de ısıya maruz kaldıklarında ortaya çıkan bazı büyük faydalar vardır. Öncelikle çiğ mantarlar sünger gibidir ve pişirilerek yok edilebilecek toksinleri emebilir.

#6
Foto - Ayrıca mantarları pişirmek, modern dünyada vücudumuzun çok ihtiyaç duyduğu antioksidanların sayısını artırır.

Ayrıca mantarları pişirmek, modern dünyada vücudumuzun çok ihtiyaç duyduğu antioksidanların sayısını artırır.

#7
Foto - Bu sebzeyi yemeyi seviyorsanız, haşlamak veya kızartmak yerine ızgara veya mikrodalgada pişirmeniz öneriliyor. Bu koşullarda sağlık için daha faydalı hale gelirler.

Bu sebzeyi yemeyi seviyorsanız, haşlamak veya kızartmak yerine ızgara veya mikrodalgada pişirmeniz öneriliyor. Bu koşullarda sağlık için daha faydalı hale gelirler.

#8
Foto - HAVUÇ- İçeriğindeki beta karoten sayesinde sağlığımız için vazgeçilmez bir besin olan havuç da pişirildiğinde besin değeri artan sebzelerdendir.

HAVUÇ- İçeriğindeki beta karoten sayesinde sağlığımız için vazgeçilmez bir besin olan havuç da pişirildiğinde besin değeri artan sebzelerdendir.

#9
Foto - DOMATES - Çiğ domates yemeye alıştık. Evet, C vitamini içerirler ancak uzmanlar pişirildiklerinde çok daha yüksek likopen seviyelerine sahip olduklarını söylüyor. Bu, C vitamininden daha güçlü bir antioksidan olabilir. Ayrıca domatesi pişirmek içerisindeki lifleri yumuşatacağından sindirimi daha kolay hale gelir.

DOMATES - Çiğ domates yemeye alıştık. Evet, C vitamini içerirler ancak uzmanlar pişirildiklerinde çok daha yüksek likopen seviyelerine sahip olduklarını söylüyor. Bu, C vitamininden daha güçlü bir antioksidan olabilir. Ayrıca domatesi pişirmek içerisindeki lifleri yumuşatacağından sindirimi daha kolay hale gelir.

#10
Foto - ISPANAK- Doktorlar, ıspanağın vitaminlerle dolu bir besin kaynağı olduğunu ancak pişirirseniz daha fazla kalsiyum ve demiri vücudunuza alabileceğinizi söylüyor.

ISPANAK- Doktorlar, ıspanağın vitaminlerle dolu bir besin kaynağı olduğunu ancak pişirirseniz daha fazla kalsiyum ve demiri vücudunuza alabileceğinizi söylüyor.

#11
Foto - PEYNİR- Peynir mükemmel bir protein kaynağıdır ancak her peynir çeşidinin farklı faydaları olabilir. Örneğin mozzarella diğer peynirlerden daha az tuz ve kalori içerir. Probiyotik görevi gören bakterileri de bünyesinde barındıran bu peynir, bağırsak sağlığını ve bağışıklık sisteminizi düzenlemeye de yardımcı olur. Bunun yanı sıra mavi küflü peynir diğer peynirlerin çoğundan daha fazla kalsiyum içerir. Ancak bazı insanlar için çok tuzlu olabilir.

PEYNİR- Peynir mükemmel bir protein kaynağıdır ancak her peynir çeşidinin farklı faydaları olabilir. Örneğin mozzarella diğer peynirlerden daha az tuz ve kalori içerir. Probiyotik görevi gören bakterileri de bünyesinde barındıran bu peynir, bağırsak sağlığını ve bağışıklık sisteminizi düzenlemeye de yardımcı olur. Bunun yanı sıra mavi küflü peynir diğer peynirlerin çoğundan daha fazla kalsiyum içerir. Ancak bazı insanlar için çok tuzlu olabilir.

#12
Foto - EKMEK - Kızarmış ekmeğin daha düşük glisemik indekse sahip olduğu ortaya çıktı. Bu indeksin kan şekeri düzeyiniz üzerinde etkisi bulunur. Bu nedenle kızarmış ekmek, şeker hastaları ve insülin direnci problemi yaşayanlar için daha iyi bir seçenek olabilir. Ekşi mayalı ekmek, diğer ekmek türlerine göre daha yüksek düzeyde antioksidan ve folat içerir.

EKMEK - Kızarmış ekmeğin daha düşük glisemik indekse sahip olduğu ortaya çıktı. Bu indeksin kan şekeri düzeyiniz üzerinde etkisi bulunur. Bu nedenle kızarmış ekmek, şeker hastaları ve insülin direnci problemi yaşayanlar için daha iyi bir seçenek olabilir. Ekşi mayalı ekmek, diğer ekmek türlerine göre daha yüksek düzeyde antioksidan ve folat içerir.

#13
Foto - Ayrıca fitat seviyeleri daha düşük olduğundan vücudunuzun besinleri daha kolay emmesini sağlar.

Ayrıca fitat seviyeleri daha düşük olduğundan vücudunuzun besinleri daha kolay emmesini sağlar.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23