• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
8
Herkes Taliban zannediyordu! İstihbarat tarih verdi… ABD’ye karşı ciddi şekilde harekete geçecekler

2021-09-15 14:11:16
Herkes Taliban zannediyordu! İstihbarat tarih verdi… ABD’ye karşı ciddi şekilde harekete geçecekler

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, bu kez de ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nde Biden yönetiminin Afganistan'dan çekilme kararı ve uygulama biçimine dair senatörlerin sorularını yanıtladı.

#1
Foto - ABD Başkanı Joe Biden'ın Afganistan'dan çekilme kararına sempatiyle yaklaşan senatörlerin bile hayal kırıklığına uğradığını ve Kabil'deki kaotik tahliye sürecinde Amerikalıların, yeşil kart sahiplerinin ve tehlike altındaki Afganların durumuyla ilgili endişe duyduklarını ifade ettiği sorgulamada her iki parti kanadından Blinken'a ağır eleştiri yöneltildi.

ABD Başkanı Joe Biden'ın Afganistan'dan çekilme kararına sempatiyle yaklaşan senatörlerin bile hayal kırıklığına uğradığını ve Kabil'deki kaotik tahliye sürecinde Amerikalıların, yeşil kart sahiplerinin ve tehlike altındaki Afganların durumuyla ilgili endişe duyduklarını ifade ettiği sorgulamada her iki parti kanadından Blinken'a ağır eleştiri yöneltildi.

#2
Foto - Biden'ın dışişleri politikalarına genellikle destek veren komite başkanı Demokrat partili Bob Menendez geri çekilme planının icrasının açık ve ölümcül hataları bulunduğunu belirtirken, komitenin en üst düzey Cumhuriyetçi delegesi Jim Risch ve diğer parti mensupları Biden yönetiminin

Biden'ın dışişleri politikalarına genellikle destek veren komite başkanı Demokrat partili Bob Menendez geri çekilme planının icrasının açık ve ölümcül hataları bulunduğunu belirtirken, komitenin en üst düzey Cumhuriyetçi delegesi Jim Risch ve diğer parti mensupları Biden yönetiminin "beceriksizliğinin" ABD'nin uluslararası itibarını zedelediği ve durumun savunulacak bir yönünün olmadığını vurguladı.

#3
Foto - Aşırı zorunluluğu ve kaotik koşullarda yönetimin elinden gelenin en iyisini yaptığını belirten Blinken ise Donald Trump yönetimini 2020'de Taliban'la yaptığı barış anlaşması nedeniyle Joe Biden'ın elini kolunu bağlamakla suçladı. 15 Ağustos'ta Kabil'i ele geçiren Taliban'a karşı Afgan hükümeti ve güçlerinin beklenmedik şekilde çöktüğüne dikkat çeken Blinken

Aşırı zorunluluğu ve kaotik koşullarda yönetimin elinden gelenin en iyisini yaptığını belirten Blinken ise Donald Trump yönetimini 2020'de Taliban'la yaptığı barış anlaşması nedeniyle Joe Biden'ın elini kolunu bağlamakla suçladı. 15 Ağustos'ta Kabil'i ele geçiren Taliban'a karşı Afgan hükümeti ve güçlerinin beklenmedik şekilde çöktüğüne dikkat çeken Blinken "en kötümser değerlendirmeler bile Kabil'deki hükümet güçlerinin ABD askerleri oradayken çökeceğine ihtimal vermedi" diye konuştu.

#4
Foto - Blinken ayrıca Taliban'ın Afganistan topraklarının terörist hareketlerin üssü olarak kullanılmasına izin vermeyeceklerine dair sözü bulunduğunu hatırlattı.

Blinken ayrıca Taliban'ın Afganistan topraklarının terörist hareketlerin üssü olarak kullanılmasına izin vermeyeceklerine dair sözü bulunduğunu hatırlattı.

#5
Foto - ABD istihbaratı: El Kaide Afganistan'dan ABD'yi tehdit ediyor Öte yandan senatodaki sorgulamayla aynı saatlerde düzenlenen İstihbarat ve Ulusal Güvenlik Zirvesi'ne katılan üst düzey yetkililer El Kaide'nin 12 ila 24 ay içinde Afganistan topraklarından ABD'ye ciddi tehdit oluşturabileceğini açıkladı.

ABD istihbaratı: El Kaide Afganistan'dan ABD'yi tehdit ediyor Öte yandan senatodaki sorgulamayla aynı saatlerde düzenlenen İstihbarat ve Ulusal Güvenlik Zirvesi'ne katılan üst düzey yetkililer El Kaide'nin 12 ila 24 ay içinde Afganistan topraklarından ABD'ye ciddi tehdit oluşturabileceğini açıkladı.

#6
Foto - Merkezi İstihbarat Teşkilatı'ndan (CIA) bir üst düzey yetkili de Afganistan'daki El Kaide'ye dair bazı potansiyel hareketlerin işaretini tespit ettiklerini belirtti.

Merkezi İstihbarat Teşkilatı'ndan (CIA) bir üst düzey yetkili de Afganistan'daki El Kaide'ye dair bazı potansiyel hareketlerin işaretini tespit ettiklerini belirtti.

#7
Foto - 11 Eylül saldırıları planlandığı sırada ülkeyi kontrolü alında tutan Taliban Usame bin Ladin ve El Kaide örgütünün üst düzey liderlerini koruyarak ev sahipliği yapmıştı.

11 Eylül saldırıları planlandığı sırada ülkeyi kontrolü alında tutan Taliban Usame bin Ladin ve El Kaide örgütünün üst düzey liderlerini koruyarak ev sahipliği yapmıştı.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23