• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
5
Eski evleriyle, koruma altında! İşte o kadim şehir

2021-06-20 10:57:54
Eski evleriyle, koruma altında! İşte o kadim şehir

İstanbul ve Ankara’ya olan yakınlığının yanı sıra Amasra, Bartın, Kastamonu ve Karabük’e olan yakınlığıyla da 'çat kapı' mesafesini andıracak bir hafta sonu kaçamağı için doğanın tam içinde, sessiz ve sakin güzergâhları tercih edenlere Safranbolu mükemmel bir yer. Doğal güzellikleri ve köklü tarihi ile görenleri heyecanlandıran bu minyatür şehir, #öncetürkiyeyikeşfet diyerek gezilmedik yer bırakmayan gezginlerin adresi.

#1
Foto - Yiyecek içecek anlamında zengin olan şehirlerimizden Karabük Safranbolu’da öncelikle kendi markası olan Bağlar gazozunun mutlaka denenmesi gerekir. Ankara simidini andıran tadıyla Safranbolu simidi, ayran ile iyi bir ikili olan Safranbolu bükmesi ve mutlaka tadılması, hatta birkaç paket alınıp eve de götürülmesi gereken Safranbolu lokumu ilk akla gelenler arasında.

Yiyecek içecek anlamında zengin olan şehirlerimizden Karabük Safranbolu’da öncelikle kendi markası olan Bağlar gazozunun mutlaka denenmesi gerekir. Ankara simidini andıran tadıyla Safranbolu simidi, ayran ile iyi bir ikili olan Safranbolu bükmesi ve mutlaka tadılması, hatta birkaç paket alınıp eve de götürülmesi gereken Safranbolu lokumu ilk akla gelenler arasında.

#2
Foto - Eski Rum evlerinin tarzına oldukça benzer mimariye sahip Safranbolu evleri günümüzde gece lambası gibi pek çok süs objesinde dahi karşımıza çıkıyor. Tarihi dokusunu yansıtan, köklü geçmişe sahip bu evler sayesinde Safranbolu dünyanın en iyi korunan kentleri arasında Unesco Miras Listesi’nde yer alıyor. Öyle ki, kent içinde korumaya alınan yapı sayısı 1100’ü aşkın durumda.

Eski Rum evlerinin tarzına oldukça benzer mimariye sahip Safranbolu evleri günümüzde gece lambası gibi pek çok süs objesinde dahi karşımıza çıkıyor. Tarihi dokusunu yansıtan, köklü geçmişe sahip bu evler sayesinde Safranbolu dünyanın en iyi korunan kentleri arasında Unesco Miras Listesi’nde yer alıyor. Öyle ki, kent içinde korumaya alınan yapı sayısı 1100’ü aşkın durumda.

#3
Foto - BULAK MENCİLİS MAĞARASI Safranbolu’da yer alan Bulak Mencilis Mağarası, Türkiye’nin en büyük dördüncü mağarası. Safranbolu merkezine sekiz kilometre uzaklıkta olan mağaraya çarşıdan araçlar kalkıyor ancak mağaraya girebilmek için hayli de efor sarf etmek gerek. Zira mağaranın girişinde 150 basamaklı bir merdiven sizi bekliyor.

BULAK MENCİLİS MAĞARASI Safranbolu’da yer alan Bulak Mencilis Mağarası, Türkiye’nin en büyük dördüncü mağarası. Safranbolu merkezine sekiz kilometre uzaklıkta olan mağaraya çarşıdan araçlar kalkıyor ancak mağaraya girebilmek için hayli de efor sarf etmek gerek. Zira mağaranın girişinde 150 basamaklı bir merdiven sizi bekliyor.

#4
Foto - Doğal yapılarıyla da vaktin nasıl geçtiğini anlamayacağınız bir destinasyon olan Safranbolu’da Tokatlı, Valla ve Horma kanyonları ile Ilıca Şelalesi mutlaka görülmesi gereken noktalardan. Meşhur çarşısının yanındaki Cinci Han ile içindeki türbeyle yıl içinde pek çok yerli turisti çeken Hıdırlık Tepesi’ni görmenizi tavsiye ederiz.

Doğal yapılarıyla da vaktin nasıl geçtiğini anlamayacağınız bir destinasyon olan Safranbolu’da Tokatlı, Valla ve Horma kanyonları ile Ilıca Şelalesi mutlaka görülmesi gereken noktalardan. Meşhur çarşısının yanındaki Cinci Han ile içindeki türbeyle yıl içinde pek çok yerli turisti çeken Hıdırlık Tepesi’ni görmenizi tavsiye ederiz.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23