THY- Güney Avrupa Haziran

Türkiye seçimini yaptı, sonuç; Kedi nerede? Şayet bu bizim kedi ise et nerede?...

21 Nisan 2017 Cuma

Türk halkı % 51,4 çoğunluk ile “EVET” dedi. Bundan sonra, eksikleri görüp, geleceğe yönelme vakti. Hocalarımın dediği gibi; “Geçmişini bilmeyen atasını ne bilir”. Biz de geçmişimizi bilmezsek, geleceğe yürüyemeyiz. Herkes Türkiye genelinde “% 60”ın üzerinde “evet” beklerken, tahminlerin “% 15” aşağısında çıkması büyük dersler vermesi gerekir, tabii ders alana!

Konunun anlaşılabilmesi için parti liderlerine “müşahhas” bir “gerçeği” ortaya koyarak değerlendirmelerine sunuyorum. “Siyaset profesörü-ilmi siyaset hocası” olarak değerlendirmelerini dilerim.  

Bu sonuçla, bu kadrolarla Sayın Erdoğan, Yıldırım ve Bahçeli’nin söylemlerindeki hedeflerine ulaşmalarının asla mümkün olmadığı ortaya çıkmaktadır. Bu kadrolar sayesinde(!) % 51 sınırını da yaşadık!

Liderlerin “2023” ve “2073” hedefleri tutması için, hataları görerek “radikal kararlar”la hata yapanların karnelerini önüne koyup, “müdahale” yaparak “kangren” olmuş yarayı “bedeni kaybetmemek” için kesmesi lazım. Sayın “liderler” bir özeleştiri yaparak gerekli “neşter operasyonu” yapmalı yoksa bir daha fırsatımız olmayabilir!

Ben 33 yıllık devlet görevimde pek çok “operasyon”a katıldım. Neşter, balina, gergedan operasyonu vs. gördüm. “2000’li yıllarda”, “devlet kademeleri” yerleşik düzenin “bürokratlar”ı tarafından teslim alınmış bir haldeydi. Devlet görevimi, yaptığım operasyonlar neticesinde yurtdışına giderek Türk dünyasının geleceği için bırakmak zorunda kaldım. Peki, düzeldi mi? Kalıntıları, halen yerleşik düzeninin içinde. Sapı dışarıda olan baltalar tarafından idare edilen liderler, planlarında bunları göz önüne almazlarsa bir daha fırsat bulamayabilirler. 

Peki, nerden başlayalım? Ağzı olan konuşuyor. Türkiye’de malum “stratejistler” ki hep stratejileri “yanlış” tutmuştur. Ülkenin Cumhurbaşkanı’nı, Başbakan’ını yanıltan, evinde, yanında hatta danıştığı “FETÖ”yü tespit edemeyen “danışman”ların hepsi hakkında devleti yanıltmaktan dava açılmalıdır(!) diye düşünenlerdenim.  

Sayın liderlerin ağzından düşürmediği bir söz var; “bir insan bir yılan tarafından ikinci kez sokulmaz”. Bunda bir feraset eksikliği yoksa art niyet aramak lazım! 

Gelelim müşahhas bir çalışmaya. Ben oyumu İnebolu’da kullandım. Şayet AK parti ve MHP teşkilatları, yöneticilerinin, liderlerinin arkasında durduysa, baş üstünde yerleri var. Ama durmadıysa, hesap sormak liderlere düşer. Sormazlarsa bir daha fırsat olmayabilir. 

İşte size örnek; “2015” seçimlerinde AK Parti oyları “49,5”, MHP oyları ise “11,9” ikisinin toplam oyu “61.4”. Son sonuçlara göre iki partinin toplam almış olduğu oy “% 51,4” yani “10” puanlık kayıp var. 

Müşahhas olsun diye Türkiye’de hem evet diyenlere, hem hayır diyenlere örnekleme için, oy kullandığım İnebolu örneğini ortaya koyalım. Kastamonu’da 2015 seçimlerinde, MHP’nin ve AK Parti’nin aldığı oy oranı ~ (78,9), İnebolu’daki AK parti ve MHP’nin oy yüzdesi, ~ (81,8) 2017 Nisan’da alınan oy yüzdesi bunun en az 10-15 puan altında. 

SONUÇ: Bir önceki seçimlere göre “evet” cephesinde ~ % 25-30 azalma, “hayır” cephesinde artış gözlenmiştir...

Yorumu partilerin genel başkanları, teşkilat başkanları yapsın. O il ve ilçedeki il başkanı, milletvekilleri, teşkilatı idare edenler ve halk kime oy atmış neden böyle!

Türkiye’de Kastamonu’da ve İnebolu’da parti yöneticileri, seçmenlere davalarını iyi anlatmış mıdır? 

Lider korkusundan zahiren evet deyip; zaten inanmadıkları için hayır mı vermişlerdir? 

Partili-partisiz FETÖ mağdurlarının ve çevrelerinin hayır vermeleri bir sebep midir?

Bunun ayrımını partilerin genel başkanları yapacak. Neticelerini de hep beraber göreceğiz vesselam.

Liderler, teşkilatları, belediye başkanlarının faaliyetlerini yerinde incelerlerse, ihaneti, çalışmayanları, idare-i maslahat yapanları, kriptoları, vatan hainlerini, takiye yapanları görürler. Bunların memlekete, partilerine zararı olur diye düşünüyorum. Alınan sonuçta bunun neticesi olduğu görülecektir vesselam!

Sayın liderlere de bu durumu; Türkiye’nin siyaset kürsüsünü kuran, şu anki Cumhurbaşkanlığı’na Başbakan’a, bakanların çoğuna hocalık yapan, benim de doktora hocalarım olan Prof. Dr. Sabahattin Zaim, Nevzat Yalçıntaş, Prof. Dr. Turan Yazgan’ın doktora talebesi, bir ilmi siyaset profesörü olarak “tekrar-ı ahsen velev ki” 80-100 yıldır devam eden bu talihsizlikler “tekerrür etmesin” diyerek hatırlatmak istedim. “Radikal tedbir bizden, takdir Allah’tan”. “Sefer bizden zafer Allah’tan” vesselam.

WhatsApp ihtibar hattımız: 0 530 200 00 96 

 

YORUM YAZ