• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Serdar Demirel
Serdar Demirel
TÜM YAZILARI
09 Mart 2017

TÜRGEV Malezya’da

Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı’nın (TÜRGEV) davetlisi olarak Malezya’dayım. Bu kez TÜRGEV’in düzenlediği programın katılımcılarına kök değerler perspektifinin önemini anlatmak ve onları yaptıkları işe motive etmek amacıyla buradayım. Önce program hakkında kısa bilgi vereyim.  

TÜRGEV, Malezya’daki Uluslararası Albukhary Üniversitesi’nin Kedah eyaletinde bulunan Alor Setar kampüsünde binlerce başvuru arasından seçilmiş katılımcılara haftalık 25 saat başlangıç, orta ve üst seviyede hızlandırılmış İngilizce dil eğitimi vermektedir. 

Dil eğitimi yanı sıra adaylara Yönetici Asistanlığı, Proje Yönetimi, İnsan Kaynakları temel eğitimleri de verilmekte, kişisel gelişim ve ülkelerarası kültürel etkileşim imkanı da sunulmaktadır. Burayı başarıyla bitirenler arasından seçileceklere staj ve iş fırsatları vaadi de verilmiş bulunmaktadır. 

Kurs 15 Subat’ta başlamış, 15 Mayıs 2017 tarihinde de sona erecek. Katılımcılar toplamda 291 kişiden müteşekkil. Türkiye’den 213, 28 farklı ülkeden de 78 katılımcı mevcut. Bunların tümü üniversite mezunları. Aralarında yüksek lisans ve doktora öğrencileri de var. Programın adı; Liderlik ve Kültürel Değişim Programı (Lamt2017). 

Bu kursları tertiplemekten amaç, dil eğitiminin yanısıra farklı coğrafyalardan biraraya gelmiş gençlerin kültürel farklılıklarıyla birbirlerini tanımasına, farklılıklarına rağmen insanlık ve ortak değerler adına beraber hareket edebileceklerini görmelerine yardımcı olmaktır. 

Katılımcılar arasında dostlukların oluşmasına imkân sağlayarak farklı coğrafya ve kültürler arasında köprüler kurulmasına fırsat oluşturmak, bu zeminde ortak hedefler üzerine yoğunlaşma, Ümmet’in potansiyellerini keşfetmelerine de yardımcı olmak programın hedefleri arasındadır.

Katılımcılara sahih bir din tasavvurunun önemini ve nasıl elde edileceği üzerine bir konuşma yaptığım gibi Ümmet’in temel meseleleri üzerinde de durduk. Özel oturumlarda bilgi felsefesi, Müslümanların modern bilgi karşısında neler yapabilecekleri, yeniden ayağa kalkabilmenin keyfiyeti, Türkiye’ye kurulan tuzaklar, bize düşen görevler gibi birçok konuda fikir teatisinde bulunduk.

Türkiye ve Ümmet’in dertleriyle ilgilenen, meselelerimize dair fikirleri olan, farklı bilimsel disiplinlerden gelmeleri sebebiyle kendi tahassus alanlarının perspektifiyle ve de kök değerlere bağlı kalarak bakmaya çalışan gençlerin varlığı umut vericidir. Çünkü gelecek diye özlediğimiz şey ancak köklere bağlı gençlik tarafından şekillendirilebilir.  

Türkiye’nin ve dünyanın farklı yerlerinden gelen katılımcılar kendilerine sunulan imkânlardan memnunlar. Buraya niçin geldiklerini bilen yetenekli gençler eksikliğini hissettikleri İngilizcelerini geliştirerek hem işlerinde hem de akademik hayatta daha başarılı olmanın heyecanını yaşamaktalar. 

Farklı kültürleri yerinde görmek ve içeriden solumak insana görünmeyen bir diploma da sunar. Zira salt bilgi olarak bu çeşitliliğin varlığını bilmekle onu yaşamak arasında fark vardır. Bu insanın daha cihanşumul ve kuşatıcı bir tasavvur kazanmasına yardımcı olur. 

Türkiye bahara adım atarken biz bunları Temmuz sıcağında ve fakat şiir gibi bir kampüste yaptık. Yeşille kuşatılmış bir alanda, her bir fakültesi Osmanlı-Selçuklu, Endülüs, İsfahan ve Medine modelleri gibi kadim İslâm mimarisinin bir örneğiyle inşa edilmiş mekânın klimalı salonlarında.

Son olarak mihmandarlığımızı yapan Sami Serdar Bey başta olmak üzere ekibine teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum. 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23