• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Serdar Demirel
Serdar Demirel
TÜM YAZILARI
20 Nisan 2017

Soros Türkiye’de

“Soros operasyonu” diye bir şeyi ilk kez Malezya’da duymuştum. Sene 2001’in sonlarıydı. Malezya’ya doktora yapmaya gitmiştim. Modern Malezya’nın kurucusu kabul edilen eski başbakan Muhammed Mahathir, ülkesinde 1997 yılında yaşanan ekonomik krizin müsebbibi olarak Soros’u gösteriyor; “Bu kriz bir Soros Operasyonu’ydu” diyordu.  

1997 yılı projektörlerin dikkatlice tutulması gereken bir operasyonlar yılıydı. Türkiye 28 Şubat karanlık tüneline sokulmuştu. Eş zamanlı olarak Pakistan ve Malezya’da da birbirine benzer operasyonlar yapılmıştı. Arap olmayan üç önemli Müslüman ülke tehlikeli bir sürece sokulmuştu. 

Malezya Soros’un ekonomik müdahaleleriyle bir krizin içine itilmiş, istikrarlı ve başarılı modeli bir ânda sarsıntı geçirmişti. Siyaset kutuplaşmış, Malezya yakalamış olduğu büyüme hızını kaybetmişti. O operasyonun olumsuz etkilerini Malezya bugün hâlâ üzerinden atabilmiş değildir.  

Kimdi bu Soros? 

1930 yılında Yahudi bir ailenin çocuğu olarak Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de dünyaya gelmiş olan George Soros finans spekülatörü ve liberal girişimci olarak tanınan bir ABD vatandaşıdır. Asıl meşhur olduğu konu ise Ukrayna, Gürcistan gibi ülkelerde renkli devrimler organize etmesidir. Bizdeki Gezi olaylarının arkasındaki kilit isimlerdendir de.  

Bu Soros, kurduğu vakıflar kanalıyla ülkemizde  2006 yılı itibarıyla son 5 yılda 8 milyon ABD doları harcadıklarını açıklamıştır. İsmi birçok karanlık operasyonla beraber anılan Açık Toplum Enstitüsü’nün de kurucusudur. Bu enstitünün Türkiye şubesi ise Eylül 2001’de Bebek’te kurulan Açık Toplum Enstitüsü Yardım Vakfı’dır. 

Soros, ilerlemiş yaşına rağmen Türkiye’nin içinden geçtiği bu hassas zaman diliminde, halk oylaması sebebiyle toplumsal hassasiyetlerin yüksek olduğu bir dönemde tekrar ülkemize gelmiş. 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Salı günü Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Soros’un şu günlerde Türkiye’ye gelmesi tesadüf olamaz. Yeni Gezi organizesi için gelmiş olması en muhtemel ihtimal” diyerek endişelerini toplumla paylaştı. 

16 Nisan Pazar günü yapılan referandumdan “Evet” çıkmasının ardından bazı çevrelerin toplumun bir kesimini sokağa çıkarmaya çalışması da Soros’un mazisiyle beraber okunmalıdır. Gezi olaylarını kışkırtan BBC ve CNN İnternational kanallarının Taksim Meydanı’na araçlarıyla çıkarma yapıp nöbet tutmaya başlaması da gözden kaçmadı.

Uluslararası haber kanallarının “Hayır” kampanyaları yapması, referandum öncesi ve sonrası Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında ağır karalama kampanyaları yapması, referandumun şaibeli olduğunu sürekli anlatmaya çalışması, 18 maddenin içermediği konuları varmış gibi göstermesi bu kanalların bağlı bulundukları ülke istihbaratlarına paralel hareket etmelerindendir...

Halk oylamasını izlemek üzere ülkeye gelen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) tarafından gönderilen heyette Türkiye karşıtı ve PKK sempatizanı ve Türkiye’deki referandum için “Hayır” kampanyası yürüten üyelerin de bulunması önceden hazırlanan bir tertibe işaret ediyor. 

Meselâ Almanya Sol Parti üyesi Andrej Hunko, halk oylamasından önce “Hayır” kampanyasına, PKK yanlısı grupların toplantılarına katılması internette fotoğraflarla paylaşıldı. Bu zat Avrupa Konseyi kulislerinde “PKK’nın AKPM temsilcisi” olarak gösteriliyor. 

Birçok AB ülkesinin referandumu değerlendirmek için AGİT’in raporunu bekleyeceğini söylemesi de, önceden yapılmış bir plana işaret ediyor. Buna uygun olarak bazı Batı basını halk oylaması sonuçlarını gayri meşru ilan etti bile. Halkı da sokağa davet etmeyi ihmal etmeden... 

Artık Türkiye’de eskiden olduğu gibi güçlü değiller. Bir gazete manşetleriyle hükümetler devirme dönemi geride kaldı. Malum statükocu kesimler eski güçlerini tekrar ele geçirmek için çılgınca hareket ediyorlar. Ama tarihin akışının önüne geçemeyeceklerdir. Yeter ki halkımız hür iradesine sahip çıkmaya devam etsin... 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23