• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Serdar Demirel
Serdar Demirel
TÜM YAZILARI
08 Ocak 2017

Toplumsal kutuplaşma

2017 yılının ilk dakikalarında Reina terör saldırısı gerçekleşirken ben Atatürk Havalimanı’ndayım. Malezya’ya Uluslararası İslâm Üniversitesi’ne 2 haftalığına “ziyaretçi profesör” programı kapsamında dersler vermek üzere yola çıkmak üzereyim. Havaalanı yine dolu sayılır. En çok da Batılı yolcuların varlığı beni şaşırtıyor, zira yılbaşının onlar için önemini biliyorum.

Yeni yılın ilk saatlerine girmeye başlayınca benim bulunduğum bekleme salonunda Batılı aileler büyük, küçük, kadın, erkek bir araya geldiler. Sonra el ele tutuşarak topluca ilahiler okudular, dua ettiler ve karşılıklı tebrikleştiler. Ben bir taraftan olanları izliyor, bir taraftan da acaba Batı ülkelerinden birisinin havaalanında Müslümanlar olarak böyle topluca bir ibadet yapabilir miydik diye düşünüyorum..

Tam da bu sırada arkamda iki kişi konuşmaya başlıyor. Birisi soruyor, “Ne yapıyor bunlar ya!” Diğeri gayet kendinden emin ve tok bir ses tonuyla cevap veriyor. “Yeni yılı kendi inançlarına göre karşılıyorlar. Biz onların inançlarına ve ibadetlerine saygı duymalıyız. Bizim ibadetlerimiz olduğu gibi onların da var”. 

Dönüp bakma gibi bir niyetim yoktu ama bu cevap beni kışkırttı ve gayri iradi dönüp baktım. Biraz da farklılıklara saygı temelli konuşma içeriğinden yola çıkarak güngörmüş, yaşı ilerlemiş iki yolcu olacağını düşünüyordum. Ama hayır, havaalanında çalışan yaşları genç, ellerinde temizlik aletleri iki temizlikçi işçisiyle karşı karşıya kaldım. 

Bunu Reina terör saldırısı sonrası başlayan toplumun inanç ve yaşam tarzı temelli kutuplaşma tartışmalarına gönderme yapmak için paylaştım. Toplum kendi içinde beraber yaşama kültürünü inşa etmiştir. Tarihte de böyleydi bugün de böyle. 

Dindarlara baskıların yoğun olduğu, başörtüsü yasaklarının can yaktığı dönemlerde bile toplum başörtülü ve başörtüsüz beraber yaşamasını bilmişti. Birkaç kışkırtıcı militanın saldırısını saymazsanız toplumda bir sıkıntı yoktu. Başörtüsü serbest olursa başörtüsü takmayanlar baskı altında kalacak türünden toplumun laik kesimlerine korku pompalayanlar çatık kaşlı eski Türkiye yöneticileri ve ideolojik zemin kaybetmek istemeyen kesimlerdi. 

Dün olduğu gibi bugün de kutuplaşma tartışmalarının öncülüğünü yapanlar, toplumun farklı kesimlerini birbirlerine kışkırtanlar aslında böyle bir kutuplaşmadan medet umanlardır. Siyasi muhaliflerini, toplumun geniş kesimlerini siyasette, bürokraside, eğitim ve hayatın en canlı sahalarında aktif olarak görmek istemeyenlerdir. Demokrasi deyip de milli iradeye saygı göstermeyenlerdir. Erken bir seçim olsun deseniz ona da yanaşmazlar. Zira sonucun aleyhlerine olacağını bilirler.     

Neyse. Biz Türkiye’den ayrıldığımızda Reina saldırısından haberimiz olmadı. Bu arada bir dipnot düşeyim. Türk Hava Yolları uçakta internet hizmeti sunsaydı olaydan haberimiz olurdu. THY yetkililerine bir çağrım olacak. Busines class’ta bedava internet servisi sunuluyor. Ekonomik klasta ise paralı. Birazcık para kazanma arzusu müşteri memnuniyetini azaltıyor. O miktar para bilet fiyatına yansıtılabilir. Bu da müşteri memnuniyetini artırır. Zira internet kullanmak isteyenlerden internet üzerinden ödeme yapılması isteniyor. İnternet üzerinden alışveriş yapmayan dünya kadar insan var.

Malezya’ya varınca saldırıyı öğrendim. Görüştüğüm farklı ülkelerden akademisyen ve talebeler son dönemdeki saldırıları ve bahusus Reina saldırısını soruyorlardı. Türkiye adına endişeliydiler. Türkiye’nin bu saldırılara karşı mutlaka direnmesi gerektiğini, bunun tarihî bir sorumluluk olduğunu söylüyorlardı. Tabii Batı basını olayı çok farklı verdiği için de halkın hükümete desteğinin azalıp azalmadığını soruyorlardı. 

Bir daha gördüm ki, Türkiye’nin kendini yurtdışında anlatma sıkıntısı var. Bu konuyu da belki başka bir yazıda ele almak gerekecek. 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23