• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Serdar Demirel
Serdar Demirel
TÜM YAZILARI
11 Aralık 2016

Pedalı çevirmek zorundayız

AK Parti döneminde yaşanan önemli ilkler vardı. Bunun ana sebebi de, Cumhuriyet kurulduktan sonra ilk kez ülkenin geleceğine yön veren siyasi kadroların ufku, cesareti, söylemleri ve attığı adımlar alışık olunmadığı tarzda muhalefetin, aydınların, kanaat önderlerinin önüne geçmesiydi. Siyasetin önünde olması gerekenler gerisinde kalmıştı.. 

Oysa hep aksi olurdu. Muhalefet, aydınlar, kanaat önderleri ülkeye hedef belirler, halka cesaret ve umut verir, pasif iktidarı harekete geçirmeye çalışırdı. Siyaseti korkak, pısırık, ufuksuz ve edilgen olmakla itham ederlerdi. 

Öğretilmiş âciziyet psikolojisiyle muktedirler kendilerine çizilen sınırların dışına çıkmamaya özen gösterirlerdi. Bu sınırlar; toplumu metazori yöntemlerle batılılaştırmak, Doğu’ya dönüp bakmamak diye de özetlenebilir. Ülkenin tarih tecrübesine, kök değerlerine, milli iradeye uygun olarak neden bir şeyler yapamayacaklarının izahını yapmak için kıvranırlardı. Bunu kırmaya çalışan liderler ise tasfiye edilirdi.

2000 yılının ilk çeyreği öncelikle bu âciziyet psikolojisinin aşılması dönemi oldu. Bu dönemde aydınların önemli bölümü ‘fazla ileriye gittik’ endişelerini dillendirmeye, siyasilerin gerisine düşmeye başladılar. 

Halk güçlü bir liderlik buldu ve önemli ölçüde onun etrafında kenetlendi. Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde 21. yüzyılda onuruna, tarihine, kök değerlerine yaraşır, başarılı ve sürdürülebilir bir model kurabileceğine inandı. Bu halkı 15 Temmuz’da çıplak elleriyle tankları durdururken ve dolarla yapılan ekonomik müdahaleye karşı liderin yaptığı çağrıya lebbeyk derken gördük. 

Eksiklikler ve hatalar da vardı. Hataların bir bölümü imkânsızlıklardan bir bölümü de geleni görememekten kaynaklandı. Kendi ikbalinin peşinde koşanlar da yok değildi. Ama sürükleyici kadrolar hedefe doğru yürüme azmini elden hiç bırakmadılar.

Türkiye’nin yükselmesinden, tarihte sergilediği başarı çizgisine yakışır adımlar atmasından korkan küresel güçler devşirdikleri yerel güçler eliyle üst üste darbeler indirmeye çalıştılar. Gezi olayları, 17-25 Aralık müdahalesi, PKK’nın şehirleri işgale kalkması, ideolojileri farklı terör örgütlerinin beraber harekete geçmesi, 15 Temmuz Darbe Girişimi ve dolarla yapılan ekonomik müdahale..

Bütün bunlara coğrafyamızın alevler içinde olduğu realitesini de eklememiz gerekir. Irak’ın büyük bölümü İran’ın işgali altında. Nedense ABD Irak’ı İran’a terk etti. Halep’teki korkunç katliamlar da sadece rejime yıkılamaz. Suriye ve bahusus Halep İran ve Rusya’nın eliyle yerle bir edildi. ABD ve koalisyonu Rusya ve İran’a yeşil ışık yakmış durumda. DAEŞ’i falan vurmuyorlar, mukavemet hareketlerini ve halkı hedef alıyorlar.. 

Bütün bu yaşananlara rağmen Türkiye yeise düşmeden çıktığı yola daha büyük bir kararlılıkla devam etmelidir. Bu krizleri aşmanın tek yolu da budur. Pedalı çevirmese düşer çünkü..

İpin üzerinde bisiklet süren cambaz gösterilerini bir şekilde görmüşsünüzdür. Cambaz gösteriyi başarıyla tamamlamak için ipin yere yüksekliği gibi dengeleri gözetmek zorundadır. Ama en önemlisi pedalı çevirmek, pedalı çevirerek dengeyi korumaktır. Aksi takdirde düşecektir. 

Türkiye de bölgesinin kaygan zemininde hızlı yürüdü. Tarihiyle ve kök değerleriyle barışık bir vizyonla bölgesiyle ilgilenmeye, kriz bölgelerine insanî yardım götürmeye başladı..

Yollar, köprüler, metrolar, tüneller.. Sayısı 75 olan üniversite sayısını 200’lere çıkarmak, her ile havaalanı yapmak.. Başörtüsü gibi zulümleri ortadan kaldırmak, diploma denkliği problemini çözmek.. Kendi silahını üretmek.. Daha geçen hafta Göktürk-1 uydusunu uzaya fırlattı.

Türkiye ipin üzerindeki bisikletçi gibidir. Hedeflerine ulaşması için yaşanan krizlere rağmen durmadan yoluna devam etmesi, pedalı çevirmesi lazım. Aksi takdirde düşer. Nerede hareket orada bereket vardır. 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23