• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Serdar Demirel
Serdar Demirel
TÜM YAZILARI
19 Ocak 2017

Haçlı Seferleri ve bugün (2)

Haçlılar Müslüman coğrafyayı parça parça işgal ederken Müslümanlar durumu anlamakta epey zorlanmışlardı. Zira 4 asır ihtişamlı bir tarih tecrübesinden sonra böylesi bir zillete düçar olmak anlaşılması kolay bir durum değildi. 

Müslümanların siyaseten bölünmüş olması, emirlerin ve halifeliğin acziyet içinde bulunması halkı duruma müdahale etmeye mecbur bırakmıştı. Bütün yaşananlar karşısında halk ağır ağır toparlanmasını bilmiş ve liderlerini harekete geçmeye zorlamıştı.. 

Bu toparlanmanın merkezi de camiler ve onlara liderlik yapan alimler olmuştu. Ulema camilerde ateşli konuşmalar yapıyor, halk, Haçlı saldırıları karşısında yaşananları camilerde istişare ediyor ve cami merkezli sokak gösterileri tertipleniyordu. Acziyet içinde olan liderler ise gönülsüz olsalar da bir şeyler yapmaya mecbur kalıyorrdu. Maalesef emirlerin bazıları Haçlılarla ittifaklar kuracak kadar bir ihanetin içine girebiliyordu.

Bu yüzden cihada çağıran kanaat önderleri zaman zaman Haçlılarla işbirliği içindeki emirler tarafından hapsediliyor, çeşitli işkencelere maruz bırakılıyor ve halk sindirilmeye çalışılıyordu.  

Vahametin vardığı boyutu göstermek açısından bazı örnekler verelim. Halep emiri Rıdvan Haçlıları memnun etmek üzere Halep Camisi kubbesine büyük bir haç diktirmişti. Halk bu zillete tahammül etmemiş, ayaklanmış ve o haçı cami kubbesinden indirmişti.  

Haçlılara karşı savaşa çıkan Musul Valisi Mevdûd, Şam’da, Bâtini Şiî bir hain tarafından suikastla şehit edilmişti. Halk arasında Haşhaşiler diye bilinen bu zındık taife daha sonraları Kudüs’ün bağımsızlığının planlamasını yapan Selahaddin Eyyûbî’yi de suikastla ortadan kaldırmak istemiş, Selahaddin kıl payı bu saldırıdan kurtulmuştu. 

Dönemin günümüzle benzeşen yönleri hayli fazladır. Bugün Müslümanlar siyasi ve coğrafi olarak fazlasıyla bölünmüş durumdadır. Bu kadar bölünmüşlük yetmezmiş gibi Müslüman coğrafyayı daha fazla bölmeye çalışıyorlar. Kimileri de içeriden bunun gerçekleşmesi için ideolojik, etnik ve fakat özünde dünyevî kazanım amacıyla destek veriyor. Haçlılar saldırdığında da durum benzerdi. 

Haçlıların yıkıcı saldırılarının en önemli motive gücü Kudüs’ü işgal etmekti. Nitekim ettiler de. Kudüs 90 sene işgal altında kaldı. Kudüs o dönem işgal altındaydı bugün de işgal altında.

Dün Haçlılarla diyalog kurup çıkarlarını sağlama almak isteyenler onlara hediyeler göndermiş, bunlar arasından camiye haç dikecek emirler dahi çıkmıştı. Bugün de düşmana hediyeler gönderen, onların hoşuna gitmek üzere kendi halkına, dinine ihanet eden birçok siyasi ve dinî lider var. 

Dün Bâtini Şiîler Abbasi ve Selçuklulara karşı verdikleri mücadelede Ümmet’i içeriden zayıf düşürmüştü. En kritik dönemlerde siyasilere, ulemaya ve Müslüman orduları komutanlarına yaptıkları suikastlarla düşmanı rahatlatmışlardı. Bugün bu manada durum daha da vahimdir. 

Haçlılar, Anadolu ve bilâdi Şam’ın Akdeniz kıyılarını birincil hedefleri yapmışlardı. İlk devlet kurdukları yer Urfa ve Antakya olmuştu. Bugün de buralar öncelikli hedefleri durumundadır. Suriye’ye biraz da bu gözle bakınız. 

Türkleri ve diğer Müslüman halkları Anadolu’dan atmak istiyorlardı. Haçlılara göre Endülüs’te Müslüman Araplara karşı sürdürülen savaşla Doğu’da Türklere karşı verilen savaş aynı derecede kutsaldı. Değişen bir durum söz konusu değildir. 

Bu yönleriyle Haçlı Seferleri daha fazla incelenmelidir kanaatindeyim. Bu mesele de köşe yazısı imkânlarıyla derinlemesine incelenemez elbette. 

Son söz olarak şunun altını çizelim. Müslümanlar, dün, kendi evlerinin içini düzene koymayı başardıkları için Haçlılara galip gelmişlerdi. Bu meyanda Atabeg İmâdüddin Zengî ve Selahaddin Eyyûbî’nin mücadelesi iyi incelenmelidir. Evimizin içini düzeltmeden bugün de düşmana galebe çalmamız kolay değildir. Neler yapılması gerektiğini tarih tecrübemiz birçok boyutuyla önümüze koymaktadır.  

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23